التهاب بازار طلا و ارز چه تاثیری بر بازار مسکن خواهد داشت؟

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

التهابات این چند روزه بازار ارز و طلا تا حدودی جلوی رونق مسکن را خواهد گرفت. با افزایش ناگهانی نرخ ها نه تنها بسیاری از ساخت و ساز های در حال اجرا موقتا متوقف میشوند تا نرخ مصالح تثبیت و هزینه ها برآورد مجدد شوند، بلکه بسیاری از خانه های تازه ساخت نیز تا ثبات نسبی بازار کاهش فروش خواهند داشت .

یک کارشناس مسکن با اشاره به اینکه اگر شرایط مانند سال قبل باشد شاهد رونق معاملات مسکن در سال جدید خواهیم بود، اظهار‌کرد: در شرایط فعلی اگر التهاب بازار سکه و ارز از بین برود رونق به بازار مسکن برمی‌گردد.

مهدی سلطان محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگذاری اقتصادآنلاین درباره وضعیت بازار مسکن در سال ۹۷ تصریح کرد: این مسئله تا حدود زیادی به نرخ سود سپرده‌های بانکی بستگی دارد اما اگر میزان بهره افزایش پیدا نکند در سال جاری قیمت مسکن رشدی بالاتر از نرخ تورم را تجربه خواهد کرد.او همچنین افزود: افزایش قیمت طلا و ارز باعث می شود مردم سرمایه‌های خود را به سمت این بازارها ببرند و این مسئله از رونق بازار مسکن می‌کاهد، البته با تثبیت قیمت طلا و ارز، بازار مسکن دوباره با استقبال روبه‌رو خواهد شد.

این کارشناس مسکن با اشاره به تسهیلاتی که بانک‌ها برای مسکن در نظر گرفته‌اند، افزایش اعتبارات بانکی را یکی از عوامل تقویت تقاضا برای مسکن دانست و خاطر نشان کرد: اگر شرایط مانند سال گذشته باشد با کاهش التهاب بازار ارز، بازار مسکن رونق پیدا می‌کند.سلطان محمدی در ادامه درباره وضعیت بازار اجاره مسکن با نزدیک شدن به فصل جابه‌جایی‌ها گفت: کاهش نرخ سود سپرده بانکی تمایل مالکان را برای دریافت رهن کاهش خواهد داد و در نتیجه مالکان تمایل به دریافت اجاره بها خواهند داشت یا برای جبران کاهش نرخ سود، ودیعه دریافتی را افزایش می‌دهند.

 

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت