بازار مسکن چشم انتظار افزایش غیر متعارف قیمت ها‎

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

ایرج رهبر ضمن بیان اینکه نتیجه رکود و کاهش در تولید اکنون، در سال های بعد خودش را نشان خواهد داد، گفت: فکر می کنم به علت عدم توان خرید مردم هنوز، افزایش قیمت ها و وخامت اوضاع به آن صورت که باید خودش را نشان بدهد، نداده است.

برنامه «رویداد» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی دلایل افزایش قیمت مسکن و با حضور ایرج رهبر کارشناس مسائل بازار مسکن روانه آنتن شد.ایرج رهبر به دلایل افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر اشاره کرد و گفت: در این دوره رکود طولانی را پشت سر گذاشتیم و هنوز هم تمام نشده است.

طبق تجربه ۲۵ سال گذشته، پیش بینی می کردیم بعد از هر رکودی، بازار مسکن رونق بگیرد چون معاملات در دوران رکود کاهش پیدا می کند و یکسری انباشت تقاضا در بخش مسکن به وجود می آید چون نیازمان با رشد جمعیت و ازدواج و نیازی که به مسکن دارند، قطع نمی شود.

وی با بیان اینکه وقتی معاملات به رکود می رسد، انباشت تقاضا به وجود می آید، بنابراین انتظار داشتیم پس از پنج سال رکود، افزایش قیمت داشته باشیم، در عین حال اظهار داشت: منتها جهش های قیمت اخیر همانند جهش های قیمتی سایق نبود و علتش این است که بر اساس توان مردم نبود و اگر قدرت توان خرید مردم همانند سابق بود، شاید آن جهشی که قبلا داشتیم بیشتر از آن هم در این دوره رکودی که طولانی شد، می داشتیم.

کارشناس مسائل بازار مسکن عدم وجود بازار سرمایه تضمین شده همانند مسکن را از دیگر دلایل افزایش قیمت های جدید که قبل از سال نو اتفاق افتاد، دانست و توضیح داد: الان به دنبال این هستیم که بخش مسکن به بخش مصرفی برسد ولی متاسفانه چون در بخش مسکن هنوز آن تضمین سرمایه ای وجود دارد، به محض اینکه سرمایه یک روزنه ای پیدا می کند و از جای دیگر نابود می شود بلافاصله بهترین جا، بخش ملک و ساختمان است که ورود پیدا می کند.

وی با یادآوری اینکه برای مواجهه نشدن با روند کنونی، بارها کارشناسان پیشنهاداتی را به دستگاه های مسئول دادند، گفت: پیشنهاد دادیم که حتما باید برنامه ریزی برای تولید مسکن قطع نشود، در دولت های گذشته کمابیش برای مسکن طرح هایی را داشتیم از جمله طرح مسکن مهر و دیگر بعد از آن در دولت های بعدی برنامه خاصی برای تولید مسکن نداشتیم و همان باعث می شود که آن مسئله رکود و کاهش در تولید را داشته باشیم.

رهبر ضمن بیان اینکه نتیجه رکود و کاهش در تولید اکنون در سال های بعد خودش را نشان خواهد داد، متذکر شد: فکر می کنم به علت عدم توان خرید مردم هنوز، افزایش قیمت ها و وخامت اوضاع به آن صورت که باید خودش را نشان بدهد، نداده.

اگر مردم یک مقداری قدرت خرید پیدا می کردند، مطمئن باشید آن جهش قیمت غیرمتعارفی که پیش بینی می کردیم، داشتیم.وی تصویب احیای بافت های فرسوده توسط رئیس جمهور را امری مثبت تلقی کرد و اظهار داشت: هنوز برای تولید مسکن برنامه ریزی نداریم و در رکود هستیم و اخیرا رئیس جمهور مسئله بافت های فرسوده را پیشنهاد و تصویب کردند تا مسئولین به دنبالش بروند و پیگیر این مسئله هستند و امیدواریم این طرح ساخت و ساز در بافت های فرسوده و احیای بافت های فرسوده کمک کند به اینکه مسئله افزایش قیمت غیر متعارف، اتفاق نیافتد.

کارشناس مسائل بازار مسکن با بیان اینکه رهن و اجاره نسبت عکس با خرید و فروش دارد، گفت: خانواده ای که نیاز به مسکن و سرپناه دارد از دو طریق می تواند این مسکن را تامین کند یکی اینکه بتواند خانه معامله کند و اگر توانش را نداشته باشد و اکنون این موقعیت پیش آمده، باید ملک اجاره کند. اکنون که در موقعیت رکود معاملات هستیم بنابراین خرید برایشان امکان پذیر نیست و مجبور می شود به اجاره روی بیاورد.

بنابراین متقاضی برای اجاره بالا می رود و وقتی متقاضی برای اجاره بالا رفت با آن محدودیتی که ما در عرضه برای اجاره داریم، باعث می شود که قیمت اجاره ها بالا برود.

به نقل از: رویداد

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت