باغ کتاب تهران ، طراحی خلاقانه ای از گروه معماری “هسته طراحی[۴s]”

نوشته شده توسطمجید عطایی
پست قبل

باغ کتاب تهران در سال ۱۳۹۶ راه اندازی گردید . طراحی این پروژه بزرگ توسط شرکت مهندسین مشاور “هسته طراحی (فضای چهارم)” کلید خورد و به مرکزی دائمی برای نمایش کتاب در تهران تبدیل گشت.

وسعت کلی باغ کتاب تهران ۱۱۰ هزار متر مربع است که از این مساحت ۶۵ هزار متر مربع آن به ساختمان های موجود در این مجموعه اختصاص یافته است .

باغ کتاب تهران در منطقه عباس‌آباد تهران واقع شده‌است. این باغ در قسمت شرقی با کتابخانه ملی ایران، از شمال‌شرقی با فرهنگستان‌های علوم، و زبان و ادب فارسی، از شمال‌غربی با باغ هنر، و از غرب با باغ‌موزه دفاع مقدس مجاورت دارد.

ساختمان باغ کتاب با زیر بنای ۵۰ هزار متر مربع در ۵ طبقه، از ۱۳ بلوک مجزا و نیمه مجزا تشکیل شده که با مسیر های ارتباطی عمودی و افقی به هم متصل شده اند. از این ۱۳ بلوک، ۸ بلوک به سالن های نمایشگاهی، ۳ بلوک به آمفی تئاتر ها و سالن های چند منظوره و ۲ بلوک به سرسرای ورودی و فضاهای ارتباطی اصلی اختصاص داده شده که در ساعات اوج، ظرفیت پذیرش جمعیتی در حدود ۵۰۰۰ نفر را دارند.

فضاهای نمایشگاه با تمرکز بر نمایشگاههای کتاب و پارک علم کودکان، گالری های هنری، تئاتر درام، سینما و سالن کنفرانس، کافه ها و رستوران ها ترتیب بندی شده اند و دیگر فضاها نیز به رویدادهای فضای باز  اختصاص یافته است.

فضا داخلی باغ کتاب تهران شامل چهار بخش اصلی با نام های بهارستان ( کودک و نوجوان)، خیالستان(فناوری های دیجیتال)، نگارستان(سالن های سینما) و سروستان ( عمومی و بزرگسال) است و در دوطبقه ساخته شده است.

در پروژه باغ کتاب تهران، بام صرفاً عنصری پوشاننده نیست بلکه جزئی از طبیعت است و تداوم حرکت را به خوبی القا می کند. بام سبز ساختمان، به عنوان یک پارک فرهنگی- عمومی عمل می کند از طریق پلکان شرقی ساختمان را به میدان فرهنگی، کتابخانه و دانشگاه متصل می کند. بر این اساس ایده اولیه معماری فضاهای داخلی ساختمان، بر مبنای طراحی یک باغ تراس بزرگ (برگرفته از باغ های سنتی ایرانی) شکل گرفت.

طراحی باغ غربی به نحوه ای است که می توان تداوم فضای داخلی بنا و مدولاسیون فضاها را در خارج ساختمان نیز مشاهده نمود و امکان گسترش فضاهای نمایشگاهی را از طریق مسیر اصلی پیاده به طول ۵۵۰ متر در فضای باز بوجود می آورد. با توجه به شکل زمین و محدودیت های سایت فضاهای نمایشگاهی نمای غربی ساختمان از یک صفحه شیشه¬ای به ارتفاع ۱۴ متر در طول ساختمان شکل گرفته است که در مجاورت دریاچه ای به مساحت حدودی ۲ هکتار واقع شده است. در مرکزساختمان امکان دسترسی به بام ساختمان از طریق مسیر عابر پیاده به نام “مسیر فرهنگ” برای عموم وجود دارد و نقش ارتباطی میان چندین ساختمان فرهنگی را داراست و در انتها به پل طبیعت در پارک طالقانی منتهی می شود.

_________________________________________________________________________________________________

معمار اصلی و برجسته : سام طهرانچی
همکاران طراحی معماری : امیرحسین خردمند، علی محمد حیدری،علی نابی، حمیدرضا جهانی مقدم، مهدی غیایی، علی رمضانعلی، احسان قاسملو

سال پروژه :  ۱۳۹۶ – ۲۰۱۷

 

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

راهنما و نکات مهم خرید زمین
راهنما و نکات مهم ...

اگر به دنبال خرید یک زمین در تهران، شمال و یا هر...

مهمترین نکات در طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی چیست؟
مهمترین نکات در طراحی ...

در این مطلب از ملک بانک همراه ما باشید، تا نظرات و...

چگونه یک دیوار آجری پیچیده را با واقعیت افزوده می سازند؟
چگونه یک دیوار آجری ...

با ترکیب واقعیت افزوده (augmented reality) با فضا و محیط داخلی؛ Fologram...

تفاوت یک مشاور املاک با کارگزار املاک چیست؟
تفاوت یک مشاور املاک ...

آیا میدانید تفاوت مشاوران و کارگزاران املاک چیست؟نماینده یا مشاور املاک شخصی...

معماری آپارتمان فرایبورگ / دفتر معماری، طراحی و تحقیقات میان “MIAN”
معماری آپارتمان فرایبورگ / ...

توضیحات متن توسط معماران پروژه ارائه شده است. آپارتمان مسکونی فرایبورگ در...

دلیل ترک خوردن سازه های بتنی چیست؟
دلیل ترک خوردن سازه ...

ترک درسازه های بتنی می توانند با توجه به ضخامت آنها به...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت