بحران پایداری بعدی در کره زمین: انسان ها بیش از حد از شن و ماسه استفاده میکنند

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

کره زمین تا کنون بحران های زیادی را پشت سر گذاشته و هنوز با تعداد زیادی از آنها در مبارزه برا ادامه حیات است. شاید ما انسانها اغلب دیر به کمک زمین و زیستگاه خود رفته ایم .این بار یکی دیگر از مشکلات پایداری در کره زمین به زودی گریبان گیر ساکنان آن خواهد شد.

شن و ماسه ؛ شاید خیلی عجیب به نظر برسد اما این مواد به نظر بی پایان نیز خیلی زود تمام خواهند شد و بارشد روزافزون جمعیت جوامع بزرگترین زمینه مصرف این مواد هر روز بیشتر و بیشتر خواهد شد؛ ساخت و ساز های غول آسا، آپارتمان ها، مکانهای تفریحی، ورزشگاهاهها، خانه ها و مراکز تجاری و مراکز آموزشی همه و همه به عنوان پایه اولیه ساخت و ساز نیاز به شن و ماسه دارند.

پس از آب و هوا، شن و ماسه بیشترین میزان مصرف کننده در جهان را دارند و تمامی شهرهای مدرن از آن ساخته شده اند. در صنعت ساخت و ساز به تنهایی، برآورد شده است که ۲۵ میلیارد تن شن و ماسه هر سال استفاده می شود. این ممکن است به نظر راحت بیاید اما این رقم شگفت انگیزی نیست که شما فکر میکنید و  همه چیز در اطراف ما توسط شن و ماسه احاطه شده است از هما سازه هایی که توسط خود ما ساخته شده اند. اما و قتی این بنا ها از بین می روند دوباره به شکل شن و ماسه به طبیعت باز نمیگردند.

بله این یک واقعیت ترسناک است که در مورد آن فکر کنید،مخصوصا زمانی که متوجه شدید که این ۲۵ میلیارد تن شن و ماسه مورد نیاز برای ساخت بتن و آسفالت است، نه تمامی مصارف موجود در این سیاره.

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد نشان داد که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳، چین به تنهایی میزان سیمان بیشتری را از ایالات متحده در کل قرن بیستم استفاده کرده است.

بسیاری از ما این تصور غلط رایج را می دانیم که شن و ماسه یک منبع بی نهایت است، اما واقعیت سخت این است که اینطور نیست. به همین ترتیب که ما از آن منابع خود استفاده می کنیم، در کشورهایی مانند ویتنام شن و ماسه می تواند تا اواخر سال ۲۰۲۰ به پایان برسد، همانطور که توسط وزارت ساخت و ساز این کشور تخمین زده شده است.

 

ماسه خاصی برای استفاده در ساخت و ساز مورد نیاز است و متاسفانه فراوانی شن و ماسه از بیابان های جهان برای ما بسیار مفید است زیرا دانه ها آنها بیش از حد صاف و مناسب هستند. شن و ماسه قابل استفاده همانطور که به سرعت برق از آن استفاده میکنیم، می تواند سال ها طول بکشد تا با مصرف فعلی ما شکل بگیرد و این یعنی عدم پایداری در طبیعت که ما مسئول ایجاد آن هستیم.

این مسئله تنها طی ده سال گذشته افزایش یافته است. در هفته هجدهم طراحی هلند شرکت Atelier NL یک سمپوزیوم را برگزار کرد که در آن این موضوع را مورد بحث قرار داد و توجه رسانه هاب را به آن جلب نمود : “با توجه به گسترش شهرنشینی جهان مدرن، نیاز به این منابع بی نظیر نیز وجود دارد.” Nadine Sterk and Lonny van Ryswyck ” به عنوان نماینده این شرکت اینچنین توضیح دادند: همچنان که، شن و ماسه در سرعت های بالاتری حفاری می شود، در تلاش است تا بتواند خودش را تجدید کند. اما این ناپدید شدن شن و ماسه از ساحل، رودخانه ها و دریاچه ها، باعث اثرات فاجعه بار برای سیستم های محیطی و انسانی می شود.

همانطور که تقاضا برای شن و ماسه همچنان ادامه دارد، بنابراین مشکلات جهانی در ارتباط با آن وجود دارد. صنعت های چند میلیارد دلاری باعث شده که منابع دریایی از بین بروند. براساس یک مقاله WIRED 2015، ده ها جزیره در اندونزی از بین رفته اند و آسیب به اکوسیستم ها چنان گسترده شده است که کشورهایی مانند ویتنام، مالزی و اندونزی همه محدودیت ها یا ممنوعیت صادرات شن و ماسه را اعمال کرده اند.

با این حال، محدودیت در صادرات شن و ماسه فقط سوخت را به آتش اضافه می کند؛ معدن های غیر قانونی شن و ماسه باندهای جنایتکار را به فروش مواد در بازار سیاه منتقل کرده است و زندگی های بی شماری را نابود کرده است. علاوه بر نگرانی های “مافیای شن و ماسه”؛ نگرانی های دیگری نیز وجود دارد که محدودیت های شدید در صادرات شن و ماسه موجب افزایش قیمت شن و ماسه نیز می شود. البته این هیچ پدیده جدیدی نیست و ما این الگو را دوباره و دوباره با سایر مواد غیر قابل تجدید دیده ایم.

اگر ما می خواهیم  از آسیب بیشتر به اکوسیستم ها و زندگی مردم  جلوگیری کنیم، باید مجددا بررسی کنیم که چه مقدار شن و ماسه وجود دارد که از آن استفاده می کنیم و از کجا آمده است. در قرن بیست و یکم، تقریبا غیرممکن است که به فراتر از جهان حال نگاه کنیم که در آن منابع شن و ماسه در گذشته ما تخلیه شده اند. Atelier NL، که پروژه خود را برای دیدن یک جهان در شن و ماسه در هفته طراحی هلند در سال گذشته ارائه کرد، از مردم خواست تا نمونه های شن و ماسه ای از سراسر جهان را برای بررسی گونه ها در ترکیبات خود هنگام ذوب شدن و تبدیل به شیشه برای آنها ارسال نمایند. نتایج بسیار زیبا بودند، با رنگ و بافت منحصر به فرد خود از هر نقطه جهان.

گروهی متشکل از چهار دانش آموز از امپریال کالج لندن نیز از فراوانی شن و ماسه وحشی استفاده کردند که اغلب نادیده گرفته می شود. آنها موفق به ایجاد یک ماده کامپوزیتی به نام “Finite” شدند که از شن و ماسه بیابان ساخته شده است و این همان موادی است که به عنوان آجر و بتن مسکونی به کار می رود. با این حال، در مقایسه با بتن، کمتر از نیمی از اثرات کربنی را به علت فرایند ساده با استفاده از آلیاژهای آلی داراست و دارای مزیت افزوده از استفاده مجدد از آن است که امکان انتخاب مواد محرمانه برای پروژه های زیربنایی کوتاه مدت را فراهم می کند.

اگر چه هر دو این گزینه ها در مراحل اولیه توسعه قرار دارند، آنها به دنبال راه حلی برای این مشکل قرن بیست و یکم هستند. شبیه دیگر منابع غیر قابل تجدید زمین، ما نیاز به تغییر دید خود در مقوله ی استفاده از شن و ماسه داریم. بنابراین دفعه بعدی که شما تصمیم به استفاده از آن در ساخت و ساز گرفتید، لحظه ای در مورد تمام مفاهیم آن تفکر کنید، نه فقط در  باره سیاره، بلکه تاثیرات بعدی آن در زندگی مردم.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

شرایط انتشار رایگان آثار معماران ایرانی در ملک بانک
شرایط انتشار رایگان آثار ...

خدمات جدید و ویژه ملک بانک برای معماران و مهندسین خلاق ایرانی....

جایزه بین المللی پایان نامه معماری / ATA2020
جایزه بین المللی پایان ...

Archistart چهارمین دوره مسابقات جایزه پایان نامه معماری برگزار می کند.این مجموعه،...

6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر
6 نکته برای ساخت ...

چوب ماده ای بسیار کاربردی و راحت برای سازندگان آماتور و حرفه...

طراحی و معماری ساختمان مسکونی شماره صفر / شرکت طرح و ساخت طَرا
طراحی و معماری ساختمان ...

ساختمان شماره صفر با هدف ایجاد یک بنای مسکونی ایجاد شد.طراحی مراحل...

راهنما و نکات مهم خرید زمین
راهنما و نکات مهم ...

اگر به دنبال خرید یک زمین در تهران، شمال و یا هر...

مهمترین نکات در طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی چیست؟
مهمترین نکات در طراحی ...

در این مطلب از ملک بانک همراه ما باشید، تا نظرات و...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت