بهترین زمان برای خرید مسکن / بازار تابستان چگونه خواهد بود؟

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

در پی نوسانات اخیر بازار مسکن شاهد حباب در قیمت های چند هفته اخیر در فروردین ماه ۱۳۹۷ بودیم . با توجه به کاهش محسوس معاملات همچنان روند افزایش قیمت ها ادامه داشت .

اما اکنون با ورود به اردیبهشت ۹۷ و نزدیک شدن به تابستان و همچنین کمرنگ شدن التهابات ارزی و قوی تر شدن پیشنهادات افزایش وام مسکن آیا میتوان در انتظار رشد در معاملات را داشت!

در ادامه به سراغ یکی از گزارشهای جالب در این زمینه رفته ایم تا بررسی دقیق تری روی بازار پایتخت داشته باشیم؛

حسام عقبایی نایب‌رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت:‌ بازار خرید و فروش مسکن نسبت به مدت مشابه سال قبل در فروردین ۹۷ دچار رکود شد و اظهار داشت: در بازار خرید و فروش وضعیت معاملات مسکن به سمت و سویی می‌رود که شاهد رشد نامتعارف قیمت‌ها در نیمه پایاینی سال به ویژه زمستان ۹۶ به دلیل نوسانات نرخ ارز بودیم در بهمن سال گذشته رشد ۱۷ درصدی در حوزه قیمت خرید و فروش مسکن اتفاق افتاد.

وی تاکید کرد: به حتم در اردیبهشت ماه شاهد رونق خرید و فروش مسکن خواهیم بود و تغییر و تحولاتی در میزان معاملات اتفاق خواهد افتاد.

عقبایی اظهار کرد: تا پایان خردادماه در حوزه قیمت‌ها شاهد تغییرات خاص نخواهیم بود و با ثبات نسبی پیش می‌رویم و باید گفت قیمت‌ها افزایش نمی‌یابد.نایب رییس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک گفت: به اعتقاد بنده از ابتدا تا پایان تابستان اوضاع خرید و فروش و معاملات بهتر خواهد شد و همچنین شاهد رشد قیمت‌ها خواهیم بود.

وی ادامه داد: افزایش قیمت‌ها البته در حد تورم خواهد بود و در حوزه خرید و فروش از میزان تورم عبور نمی‌کند، البته این مساله در شهرهای بزرگ اتفاق می‌افتد و در شهرهای کوچک شاهد رشد قیمت‌ها نخواهیم بود زیرا ظرفیت افزایش قیمت وجود ندارد به دلیل اینکه در سال ۹۶ رشد قیمت‌ها به میزانی بود که اجازه افزایش ظرفیت قیمت در سال جاری را نخواهد داد.

آخرین وضعیت بازار رهن و اجاره

این کارشناس مسکن درباره وضعیت بازار رهن و اجاره مسکن در سال جاری گفت:‌ در حوزه بازار رهن و اجاره در پایان سال گذشته اتفاق خاصی رخ نداد زیرا در فصل زمستان و آستانه عید جابجایی خاصی در حوزه رهن و اجاره نداریم و تغییر و تحولات مشهودی ملاحظه نشد.

عقبایی به کسانی که قصد خرید مسکن دارند توصیه کرد: به هموطنان و کسانی که به دنبال مسکن مصرفی هستند توصیه می‌شود حتما برای خرید مسکن اقدام کنند با توجه پیش‌بینی به ثبات فعلی قیمت‌ها تا پایاین نیمه اول سال با آرامش خاطر نسبت به خرید و فروش مسکن اقدام کنند.وی ادامه داد:‌ از ابتدای اردیبهشت ماه فرصت مناسبی برای شروع به خرید مسکن است و باید در نظر داشت که پروسه خرید مسکن با خرید کالا و طلا و حتی ارز بسیار متفاوت است و نمی‌توان فوری مسکن مورد نظر را خریداری کرد و باید بین یک تا ۳ ماه برای این کار زمان در نظر گرفت بنابراین از امروز برای این کار اقدام کنند فرصت بسیار خوبی است برای کسانی که به دنبال خرید مسکن هستند.

وی اضافه کرد: تغییر و تحولات بازار رهن و اجاره معمولا از اواخر خرداد شروع می‌شود و تا پایان شهریور ادامه دارد.عقبایی توضیح داد:‌ قیمت مسکن در ۳ ماهه پایانی سال ۹۶ رشد داشته و باید گفت اجاره بهاء تابعی از قیمت مسکن است و اصلی‌ترین شاخص تعیین تعیین نرخ اجاره بها قیمت مسکن است و به حتم با توجه به افزایش قیمت سال گذشته شاهد بالا رفتن طبیعی نرخ اجاره‌ها خواهیم بود.

پیش‌بینی بازار در تابستان

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان تابستان در شهرهای کوچک شاهد رشد اجاره بهاء نباشیم زیرا میان عرضه و تقاضا توازن برقرار است اما در شهرهای بزرگ به دلیل نبود توازن میان عرضه و تقاضا و کاهش سود بانکی و همچنین افزایش قیمت مسکن شاهد رشد میزان اجاره بهای مسکن باشیم.

وی تاکید کرد:‌ البته افزایش میزان اجاره بهاء حداکثر تا سقف ۱۰ درصد و مطابق با تورم خواهد بود آن هم نه در همه مناطق شهرهای بزرگ بلکه در بافت‌هایی که توازن میان عرضه و تقاضا کمتر است.وی عنوان کرد: با توجه به نزدیکی فصل جابجایی‌ها و همچنین افزایش معاملات رهن و اجاره نمی‌توانیم شاهد تولید و آماده شدن و راه اندازی مسکن استیجاری به عنوان یکی از طرح‌های دولت نخواهیم بود زیرا زمان زیادی نداریم.وی خاطرنشان کرد:‌ باید فضای روانی حاکم بازار رهن و اجاره کنترل شود بنابراین افراد غیرمسوول و غیرمتخصص نباید اظهارنظرها غیرتخصصی کنند و سوداگران بازار اجاره جهت سودجویی خود درصدها نامتعارف و غیرکارشناسی و… را به عنوان درصدهای رسمی مطرح نکنند تا بتوان بازار اجاره بهاء را از نظر بار روانی کنترل و مدیریت کرد تا در شهرهای بزرگ رشد اجاره بها در حد نرخ تورم باشد.

در پایان این گزارش و در ادامه ی تحلیل بازار تنها میتوان گفت هر گونه تحریک بیجای بازار توسط دلالان نه تنها به سود مالکان نیست بلکه در نهایت به دلیل ایجاد حباب و ادامه جو منفی غالب موجب قفل بازار مسکن خواهد شد و آسیب خواب سرمایه در این بازار در مقیاس های کلان بسیار بیشتر از سود آن خواهد بود. شرایط بازار اخیر نشان داد که اکثر مشاوران املاک در پی ایجاد معاملات و گذر از شرایط حاضر هستند و این دلالان سود جو هستند که همچنان به سنگ اندازی ادامه می دهند تا از آب گل آلود بازار ارز ماهی خود را بگیرند. تحت این شرایط تنها هوشیاری مالکان در انجام معاملات میتواند این مسیر را هموار سازد.

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت