تعادل به بازار مسکن بازگشت

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

معاملات مسکن شهر تهران که شروع سال‌جاری را با سکته نقطه به نقطه آغاز کرده بود، با خروج ترامپ از برجام و اتمام ظرفیت سکه و دلار در دومین ماه سال ۱۳۹۷ روند افزایشی به خود گرفت.

در فروردین ماه سال‌جاری بر اساس آمار رسمی، معاملات مسکن شهر تهران ۶٫۳ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل کاهش یافته بود. این در حالی است که خرید و فروش سفته‌بازانه در این بازار تا ۵۹ درصد افزایشی بود.

بررسی‌ها از علت سقوط معاملات واقعی به عقبگرد متقاضیان واقعی، بلاتکلیفی بازار ناشی از انتظار برای تصمیم ترامپ درباره برجام و سوددهی بازارهای ارز و سکه مربوط می‌شد که هم‌اکنون اثر سه عامل کاهنده ذکر شده در بازار مسکن از بین رفته است.

نخستین نتیجه خروج امریکا از برجام در تعیین تکلیف و ترغیب متقاضیان واقعی برای خرید آپارتمان متناسب با توان ظهور یافت که با کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم از ۹٫۵ به ۸ درصد همراه شد.

به‌دنبال این اتفاق، بازارهای سکه و ارز که ظاهراً به حد نهایی ظرفیت خود رسیده‌اند شاهد ریزش تقاضا و متعاقباً کاهش نسبی قیمت بودند. بنابراین بخش عمده‌ای از مشتریان این بازارها زودتر از موعد پیش‌بینی شده به سمت بازار مسکن روانه شدند.

مشاهدات میدانی از دفاتر املاک شهر تهران حاکی از آن است در اردیبهشت ماه دو گروه «سرمایه‌گذار» و «متقاضی واقعی» هم‌اکنون نقش مساوی در بازار مسکن به‌عنوان عوامل رونق‌بخش ایفا می‌کنند.

بر اساس اطلاعات خام سامانه‌های ملکی در ۲۷ روز ابتدای اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۴ هزار و ۲۲۴ مورد خرید و فروش مسکن در شهر تهران انجام شده که نسبت به ماه مشابه سال قبل حداقل ۱۱۴ درصد رشد نشان می‌دهد.

کارشناسان علت این مسأله را ظرفیت بازار مسکن برای هماهنگی با نرخ تورم، کاهش نگرانی‌ها در فضای اقتصاد کلان متأثر از انتظار برای تصمیم امریکا درخصوص توافق هسته‌ ای، عنوان می‌کنند.

به نقل از : ایسنا

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت