دلیل افزایش قیمت مسکن چه بود

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی دلایل افزایش قیمت مسکن را تشریح کرد.

محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه در چند وقت اخیر عرضه و تقاضا در بازار مسکن متعادل نیست، گفت: حدود ۳ میلیون واحد مسکونی در کشور کم داریم.

وی ادامه داد: یک عده‌ای خانه‌های خالی را در کلان‌شهرها خریداری کرده‌اند و آنها را خرید و فروش نمی‌کنند و در چرخه عرضه و تقاضای مسکن اختلالاتی ایجاد کرده‌اند که در همین زمینه قرار است قانون مالیات بر خانه‌های خالی اجرایی شود.نماینده مردم جهرم در مجلس با تأکید بر اینکه “باید به‌سمت تولید مسکن در کشور برویم”، افزود: به‌دلیل عدم تناسب در عرضه و تقاضا قیمت مسکن و اجاره‌بها روند صعودی به خود گرفته است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: اگر تولید مسکن با رویکرد نگاه به اقشار ضعیف جامعه رونق بگیرد و بافت‌های فرسوده بازسازی شوند و دولت شرایط را برای این کارها فراهم کند، قطعاً شاهد روند رو به رشد قیمت مسکن نخواهیم بود.

رضایی‌کوچی با بیان اینکه دو نگاه متفاوت بین مجلس و دولت درباره ساخت مسکن وجود دارد، اظهارداشت: دولت معتقد است کمبود مسکن در کشور نداریم و باید به‌سمت مقاوم‌سازی مسکن‌هایی که وجود دارد برویم اما نظر نمایندگان و به‌ویژه مرکز پژوهش‌ها بر این است که باید به‌سمت تولید مسکن برویم تا از افزایش قیمت‌های بی‌رویه جلوگیری شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه طبق اسناد بالادستی حداقل باید سالانه یک میلیون مسکن در کشور تولید شود، گفت: به‌طور معمول سالانه حدود ۳۰۰ هزار مسکن از سوی بخش خصوصی ساخته می‌شود و این فاصله هر سال افزایش پیدا می‌کند که نهایتاً باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود.

به نقل از : تسنیم