دلیل تمام نشدن پروژه های مسکن مهر چیست

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

ملک بانک – در شرایطی که برخی مدعی هستند دولت تدبیر و امید در پنج سال گذشته اقدام خاصی در بخش مسکن مهر صورت نداده، آمار نشان می‌دهد ۶۴ درصد واحدها در پنج سال اخیر تحویل شده است.

وقتی می‌گوییم دولت قبل کلنگ زد و رفت دقیقا منظورمان این است که مسوولان دولت‌های نهم و دهم به عنوان مخترع مسکن مهر که به گفته‌ی کارشناسان قصد داشتند سالیانه یک میلیون واحد بسازند، بعد از شش سال فقط ۶۹۰ هزار واحد را در کل کشور آن هم با کمترین امکانات، خدمات و زیرساخت‌ها تحویل دادند. مثلا سال ۱۳۹۱ در پردیس ۸۲ هزار واحد را تعریف و فقط ۱۴ هزار واحد را افتتاح کردند بخش عمده کار به عهده روحانی قرار گرفت و این دولت قول داد که واحدهای باقی‌مانده مسکن مهر را به عنوان تکلیف، تحویل دهد اما به دلیل اثرات مخرب آن در ایجاد تورم، تعریف پروژه جدید در قالب این طرح را متوقف کرد.

مسکن مهر قرار بود خانه را ارزان کند اما بنا به گفته‌ی عباس آخوندی، در دوره هشت ساله دولت‌های نهم و دهم قیمت زمین ۷۰۰ درصد و قیمت مسکن ۵۰۰ درصد رشد کرد. امتناع وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم با ادامه‌ی طرح مسکن مهر، فرصتی به دست مخالفان داد تا وزیر مستعفی را به باد انتقاد بگیرند. با این حال آمار گویای آن است که از کل ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر یک میلیون و ۹۰ هزار واحد در دولت روحانی و ۶۹۰ هزار واحد در دولت قبل تکمیل شده است؛ یعنی ۶۴ درصد از کل خانه‌های تحویل شده در زمان روحانی بوده است.

از ۴۲۰ هزار تای باقی‌مانده هم ۱۵۰ هزار واحد به دلیل جانمایی نامناسب فاقد متقاضی است و ۲۸۰ هزار واحد تکمیل شده که به دلیل نبود خدمات زیربنایی و روبنایی، امکان تحویل آنها وجود ندارد.

اما عاملی که باعث شد تا رسانه‌های طرفدار دولت قبل، عملکرد عباس آخوندی را به نقد بکشند از کم‌کاری نزدیکان خودشان نشأت می‌گیرد. مسوولان دولت قبل مسکن مهر پردیس را با آن توپوگرافی خشن، نزدیک به زمانی که قرار بود دولت را تحویل دهند کلنگ زدند و مشقت‌های ساخت راه، تونل، مدرسه، مسجد، پارک، کلانتری و هزار و یک مشکل دیگر را به دوش دولت بعدی گذاشتند. البته قبل از رفتنشان بنا به برخی ادعاها حدود ۸۰۰ میلیارد تومان آورده متقاضیان را صرف ساخت تونل کردند و پول چندانی برای ساخت بناها باقی نماند.

حالا نیز هر از گاهی از طریق برخی رسانه‌ها خود در بوق و کرنا می‌کنند که چرا دولت خانه‌های مردم را تحویل نمی‌دهد؟ یعنی متهمان دیروز در مقام مدعیان تمام عیار امروز ظاهر شده‌اند.با همه‌ی این اوصاف، هم‌اکنون مسکن مهر پردیس از نظر ابنیه دارای پیشرفت ۸۰ درصدی است و ۱۶ هزار واحد در این دولت افتتاح شده که مجموع افتتاحات به اضافه ۱۴ هزار واحد قبلی به ۳۰ هزار تا می‌رسد و ۵۲ هزار واحد باقی مانده که گفته می‌شود ۴۰ هزار تای آن در مرحله‌ی نازک‌کاری است.

با این حال بنا به گفته‌ی مدیرعامل شهرهای جدید، نوسانات نرخ ارز باعث شده تا در مراحل نصب تجهیزات پایانی و بعضا نازک‌کاری دچار مشکل شوند. هم‌چنین مساله‌ی اصلی به بحث زیرساخت‌ها و خدمات برمی‌گردد که طرح با دو چالش کم‌کاری دستگاه‌های خدمات‌رسان و کمبود منابع وزارت راه و شهرسازی مواجه است.

 

به نقل از : ایسنا

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری باشگاه ورزشی دشت نور در مازندران
معماری باشگاه ورزشی دشت ...

شرح متن ارائه شده توسط : این ساختمان یکی از ساختمان های...

پیش بینی بازار مسکن در مهر ۹۸ / کاهش قیمت در برخی مناطق تهران
پیش بینی بازار مسکن ...

به گزارش ملک بانک به نقل از اقتصاد نیوز به نقل از...

راهنمای جامع املاک و مستغلات
راهنمای جامع املاک و ...

املاک و مستغلات یک صنعت قدیمی در تمامی جوامع است و نیاز...

آخرین طرح تسهیلات مسکن برای تهران
آخرین طرح تسهیلات مسکن ...

افزایش قابل توجه قیمت مسکن در کلان‌شهرها و به‌طور خاص در تهران،...

معماری مفهومی موزه هنرهای زیبا در نروژ
معماری مفهومی موزه هنرهای ...

با گذر از رودخانه راندسلوا، به پروژه موزه هنرهای زیبا می رسیم،...

وضعیت بازار آپارتمان های کوچک در تهران + جدول قیمت
وضعیت بازار آپارتمان های ...

بررسی‌های میدانی از وضعیت روزهای اخیر بازار معاملات مسکن در پایتخت نشان...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت