روند بازار مسکن در اولین ماه سال ۹۷

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

روند بازار مسکن با نگاهی اجمالی به افزایش ناگهانی نرخ ارز و التهاب بازارهای اصلی و از طرفی نیز زمزمه های افزایش وام های ساخت و ساز و همچنین وضعیت سیاسی ایران و موضوع برجام تا حدودی در پرده ای از ابهام قرار دارد .

اما روند بازار مسکن به صورت کلی از دیدگاه تحلیل گران این عرصه مشخص است . با نگاهی به نمودارهای فروش و مقایسه ای سال های گذشته تا به امروز میتوان دریافت که ارزان شدنی در کار نیست و تنها صحبت بر سر ثبات یا نوسانات بیشتر یا کمتر است.

نرخ دلار در روزهای گذشته تا مرز شش هزار تومان نیز رسید و بازار مسکن نیز نشان داد که خود را به سرعت با این تغییرات وفق میدهد. حالا به کمی عقب تر بر میگردیم یعنی ماههای میانی سال ۹۶ در تابستان و پاییز در تهران با رشد ۲۰ تا ۴۰ درصد قیمت ها روبرو شدیم اما در ماه پایانی سال اسفند ماه بازار وارد رکود شد و فروش املاک و مستغلات به شدت کاهش یافت که از نظر بسیاری از کارشناسان این حوزه طولانی مدت پیش بینی شد.

حالا در اولین ماه سال ۹۷ با افزایش ناگهانی و یک شبه نرخ ارز شاهد افزایش قیمت مسکن هستیم. اما آیا این افزایش قیمت رشد بازار را در پی دارد ؟

در همین روزهای گرانی دلار نیز خبری از سوی مدیر کل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی مبنی بر افزایش سقف وام های مسکن منتشر شد .علی چگینی در این خصوص گفت : این تسهیلات بسته به منطقه جغرافیایی محل ساخت مسکن ، از ۴۰ میلیون تا ۹۰ میلیون تومان متغیر است البته در این بسته قید شده کسانیکه از تکنولوژی نوین در ساخت استفاده کنند می توانند تا مرز ۱۱۰ میلیون تومان نیز تسهیلات دریافت کنند. اجرای این بسته به دلیل محدودیت منابع در سال گذشته قطع شده بود و امسال با تامین منابع مالی بانک ها مجدد اجرا می شود.

به گفته روانشاد نیا کارشناس بازار مسکن : روند بازار مسکن را در سال ۹۶ می توان به ۴ دوره تقسیم کرد که در سه ماهه نخست به دلیل انتخابات ریاست جمهوری تغییری در بازار مشاهده نشد ؛ در سه ماهه دوم تعداد معاملات افزایش پیدا کرد که اوج معاملات در آذر ماه با افزایش ۵۰ درصدی نسبت به زمان مشابه در سال قبل انجام شد.این امر موجب افزایش قیمت ها شد اما به دلیل پایین بودن توان اقتصادی مردم از دیماه شاهد روند کاهشی معاملات مسکن بودیم و در نهایت در اسفند ماه میزان معاملات ۳۳درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت و تنها نیم درصد بیش از اسفند سال ۹۵ رشد داشت.

برداشت کارشناسان اقتصاد مسکن آن است که احتیاط سمت تقاضا از یک سو و دو پرش پی در پی قیمت مسکن در ماه­های پایانی سال گذشته از سوی دیگر در کنار تحولات احتمالی نرخ سود سپرده های بانکی در سال جدید، بازار معاملات ملک مسکونی را در سال جدید از جهش شدید محافظت خواهد کرد. با این حال، التهاب ارزی، سایه خود را بر جو روانی بازار معاملات مسکن نگه داشته است و در صورت عدم مدیریت صحیح نرخ دلار، بازار ملک با نوسانات قابل ملاحظه روبرو خواهد شد.

متوسط قیمت مسکن در تهران در آخرین ماه از سال ۹۶ متر مربعی بیش از یک میلیون تومان نسبت به پایان سال ۹۵ افزایش پیدا کرد و به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. بخشی از این افزایش قیمت مربوط به اثر روانی التهاب ارزی و بخشی دیگر به کمبود واحدهای مسکونی پرتقاضا بوده است.

از طرفی نیز در برخی قسمت ها مانند معاملات زمین تاحدودی شاهد حباب های قیمتی هستیم و این موضوع احتمالا با ثبات نرخ ارز و طلا اصلاح میگردد . تاکنون بیش از ۳۳ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم به مشمولان دریافت تسهیلات از محل این صندوق، پرداخت شده است و روندها نشان می‌دهد این فرآیند رو به افزایش است؛ یعنی در هر هفته به حجم تسهیلات پرداختی و افرادی که مشمول و واجد شرایط برای دریافت این تسهیلات هستند، افزوده می‌شود.

در پایان  و برای جمع بندی بهتر است این موضوع را مطرح نماییم که تمامی پیش بینی های کارشناسان در سایه نوسانات بازار قرار دارد و ابتدا به امر می بایست نرخ ارز و طلا به عنوان شالوده اصلی بازار به ثبات نسبی برسد تا نظرات قاطع تر بیان شوند و موضوع دیگر موضع گیری کشور در مقابل مسائل برجام؛ همه و همه در نهایت تعیین کننده های نهایی رکود یا رونق بازارها به ویژه بازار مسکن هستند.

منابع : دنیای اقتصاد , اقتصاد آنلاین

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت