سیاست های غلط پولی و بانکی مانع اجرای قانون حمایت از تولید مسکن

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

برنامه “مناظره ” با موضوع چرایی عدم اجرای قانون حمایت از تولید مسکن پس از گذشت ۱۰ سال با حضور حسام عقبایی نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک کشور از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.عقبایی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: اگر قانون حمایت از تولید مسکن اجرا می شد دیگر مشکلی در توازن بین عرضه و تقاضا وجود نداشت.

وی افزود: یکی از دغدغه های مسئولان حوزه تولید، اجرا و کارشناسی مسکن عدم توازن بین عرضه و تقاضا است. طی شش سال گذشته تولید مسکن در کشور ۴۰ درصد کاهش یافته است. عدم توازن بین عرضه و تقاضا، ۱۰۴ برابر شدن قیمت مسکن از سال ۷۱ تا ۹۴ و دو برابر شدن قیمت مسکن در شش ماه گذشته نشان دهنده عدم حمایت از تولید و عرضه مسکن است.نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک کشور در ادامه گفت: یکی از موانع اصلی اجرای این قانون، نبود عزم و مدیریت در حوزه تولید مسکن و برقراری توازن میان عرضه و تقاضاست.

وی مطرح کرد: اگر عزمی برای تولید و اجرای طرح عملیاتی برای برقراری توازن میان عرضه و تقاضا وجود داشته باشد هیچ وقت بازار تولید مسکن اینگونه متوقف و وزارت راه و شهرسازی عملاً تعطیل نخواهد شد.عقبایی همچنین سیاست های غلط پولی و بانکی را مانع بزرگ در جهت اجرای قانون حمایت از تولید مسکن خواند و افزود: سیاست های غلط پولی و بانکی و عدم اصلاح این سیاست ها و قانون پولی و بانکی در مجلس باعث شده بنگاه داری و سوداگری بانک ها و سفته بازی در حوزه مسکن ادامه پیدا کند.

نائب رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک کشور با اشاره به دیگر دلایل عدم اجرای این قانون گفت: زمین در کشور ما بین ۷۰ تا ۹۰ درصد قیمت مسکن را به خود اختصاص داده است و تنها ۱۰ تا ۳۰ درصد قیمت مسکن به تولید مسکن و نیروی انسانی و مصالح مربوط می شود و هیچ نوع مدیریت ملموسی در حوزه مدیریت زمین و بهره برداری در جهت حمایت از تولید و عرضه مسکن وجود ندارد.

وی تاکید کرد: ایجاد ستاد عمومی متشکل از شهرداری، بنیاد مسکن، وزارت راه و شهرسازی، وزارت جهاد کشاورزی و نهادهای دیگر برای کمک به این مسئله پیشنهاد می شود. مدیریت موضوع زمین می تواند تا ۵۰ درصد قیمت مسکن را کاهش دهد.عقبایی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: نگاه برخی افراد به مسکن نگاه سرمایه ای است این افراد به محض تغییر شرایط بازار و سوددهی سرمایه خود را از بازار مسکن خارج کرده و به بازار دیگری وارد می کنند.

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت