ضمانت‌های “من‎درآوردی” برخی شعب بانک مسکن برای پرداخت وام

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

در حالی مدیران بانک مسکن بر تسهیل پروسه پرداخت وام به متقاضیان تاکید می‌کنند که برخی شعب این بانک بی‌توجه به ضوابط و مقررات برای اعطای تسهیلات ضمانت‌های متعددی از جمله بیمه، چک،‌ سفته،‌ ضامن و… درخواست می‌کنند.

اوایل دیماه سال گذشته ابوالقاسم رحیمی‌انارکی زمانیکه عضو هیئت مدیره بانک مسکن بود از تسهیل پرداخت وام خبر داده و گفته بود:‌ در حال حاضر درخواست برای ارائه ضمانت برای وام مسکن، جزو ضوابط بانک مسکن نیست.

اما در مواردی که تسهیلات بدون سپرده پرداخت می‌شود و اطمینان کافی از توانایی بازپرداخت اقساط یا مدارک و مستندات مورد نیاز را متقاضی نتواند فراهم کند، از این افراد درخواست می‌شود برای دریافت وام ضامن بیاورند.وی تصریح کرد: در خصوص حساب‌های تعهدی بانک از جمله صندوق یکم، انواع صندوق‌ها، حساب جوانان و… چنین تکلیفی وجود ندارد، معهذا باز کماکان این قضیه در دستور کار بانک مسکن قرار گرفته است.

وی افزود:‌ کارگروهی برای این کار تعیین شده‌اند که بحث ضمانت‌های وام مسکن مجددا مورد بازنگری قرار گیرد و بتوانیم تسهیلی را در این زمینه به وجود بیاوریم تا بر اساس ضوابط ابلاغی بانک مسکن وام به متقاضیان پرداخت شود.عضو هیئت مدیره بانک مسکن با بیان این‌که برخی شعب نباید از خود برداشت‌های خاصی را داشته باشند و در مغایرت با ضوابط ابلاغ شده بخواهند یک سری اقدامات را انجام دهند، گفت:‌ این مسئله طی دو هفته آینده نهایی و به شعب بانک اعلام می‌شود تا بر اساس ضوابط اقدام کرده و مسائل و مشکلات پدید آمده برای مردم برطرف شود.

اخبار مرتبط؛

پرداخت وام مسکن تا ۲ هفته دیگر تسهیل می‌شود

مطابق وعده عضو سابق هیئت مدیره و مدیرعامل کنونی بانک مسکن حداکثر باید تا نیمه دیماه سال گذشته ماجرای درخواست ضمانت و سخت کردن پروسه پرداخت وام از سوی برخی شعب این بانک فیصله پیدا می‌کرد.

این در حالی است که برخی شعب بانک مسکن پس از گذشت بیش از چهارماه از اظهارات مدیرعامل بانک، همچنان رویه سنوات قبل را در پرداخت تسهیلات ادامه می‌دهند.

هم‌اکنون متقاضیان وام علاوه بر ارائه ضمانت، باید چک یا سفته را برای دریافت وام به شعب ارائه کنند. البته بیمه بودن متقاضی را نیز جدیدا باید به فهرست شروط من درآوردی شعب بانک مسکن اضافه کرد.

مدیرعامل بانک مسکن در جدیدترین اظهارنظر در این‌باره به تسنیم، گفت:‌ گفته‌ایم که شعب هیچ چیز اضافه‌ای را از متقاضیان وام به عنوان وثیقه دریافت نکنند، چون ملک در رهن بانک قرار می‌گیرد.

رحیمی‌انارکی در عین حال افرود: برخی از متقاضیان دریافت تسهیلات، نمی‌توانند شعب را توجیه کنند که توانایی بازپرداخت اقساط را دارند. بنابراین به دلیل این نگرانی واحدهای اعتباری که تصمیم‌گیر هستند ممکن است چیز اضافه‌ای را از متقاضیان وام بخواهند.وی در پاسخ به این پرسش که آیا این کار قانونی است یا خیر، تصریح کرد: این کار جزو ضوابط ما نیست و تاکید کرده‌ایم که چیز اضافه‌ای-ضمانت-گرفته نشود.

به نقل از : تسنیم

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت