غول مسکن دوباره به خواب می رود

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

به گزارش ملک بانک به نقل از فصل تجارت – به اعتقاد کارشناسان مهم ترین اقدامی که دولت و مسئولان وزارت راه و شهرسازی برای جلوگیری از بروز مجدد و تشدید رکود تورمی در بخش مسکن می توانند انجام دهند، افزایش قدرت خرید تسهیلات است.

براساس تازه‌ ترین آمارها، تعداد معاملات مسکن تهران در شهریورماه امسال ۳۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته اما میانگین قیمت مسکن بیش از ۷۰ درصد رشد پیدا کرده است و در پایتخت قیمت هر متر مربع به بیش از ۸ میلیون تومان رسیده است؛ آمارهایی که نشان می‌ دهد بازار مسکن با رکود تورمی در حال رو به رو شدن است.

در این بین افزایش و جهش بسیار زیاد قیمت مسکن باعث شده که بسیاری از زوج های جوان و افرادی که به دنبال دریافت وام مسکن ( به خصوص مسکن اول بودند) عطا گرفتن آن را به لقایش ببخشند و اقدام به پس گرفتن سپرده های خود کنند. مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور پولی و بانکی کحکد هاشم بت شکن اعلام کرده است:« بخشی از خانه‌اولی‌ها در حال برداشت موجودی حساب خود در صندوق مسکن یکم هستند.» به گفته او اواخر سال گذشته روزانه حدود هزار حساب مسکن یکم افتتاح می ‌شد اما حالا این تعداد به روزانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ فقره رسیده است که نشان دهنده کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی است.

علاوه براین معاملات اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس نیز نشان از کاهش تقاضا و افت قیمت ها دارد تاجایی که قیمت هر برگه از تسهیلات مسکن در فرابورس از ۶۵ هزار تومان به ۵۵ تا ۵۷ هزار تومان رسیده و ارزش مبادلات این اوراق نسبت به شهریورماه سال گذشته ۱۴درصد کاهش یافته است و همه این شواهد نشان از بروز یک رکود تورمی است.

قدرت خرید تسهیلات افزایش یابدبه اعتقاد کارشناسان مهم ترین اقدامی که دولت و مسئولان وزارت راه و شهرسازی برای جلوگیری از بروز مجدد و تشدید رکود تورمی در بخش مسکن می توانند انجام دهند، افزایش قدرت خرید تسهیلات است. در حال حاضر قیمت مسکن در تهران با چنان جهشی رو به رو شده است که سهم وام های پرداختی مسکن یکمی از کل قیمت یک واحد مسکونی در بیشتر نقاط شهر کمتر از ۲۰ درصد است و در این شرایط افراد به خصوص جوانان توان و قدرت خرید کافی را برای پاپیش گذاشتن برای خرید خانه ندارند، به خصوص در شرایطی که هر روز با چالش های اقتصادی بیشتری رو به رو هستیم و بسیاری از واحدهای اداری، شرکتی و صنعتی اقدام به تعدیل نیرو کرده اند و حس ناامنی شغلی برای پرداخت قسط وام هم مزید بر علت شده است.

به اعتقاد کارشناسان در شرایط کنونی دولت باید اقدام به افزایش سقف وام مسکن از ۸۰ میلیون تومان برای هر نفر (۱۶۰ میلیون تومان برای دو نفر زوج) به ۱۵۰ میلیون تومان برای هر نفر ( ۳۰۰ میلیون تومان برای زوج ها) کند. دو هفته پیش عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هم از ارائه پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن به بانک مرکزی خبر داد البته عددی را اعلام نکرد و در پاسخ به میزان افزایش گفت:« این سؤال را باید از بانک مسکن بپرسید.» اما همزمان با این گفته ها وزیر کمیسیون عمران مجلس هم پیشنهادی افزایش وام مسکن اولی تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان برای تهران و ۱۵۰ میلیون تومان برای شهرستان ها را ارائه داده است.

حمید بنایی، عضو کمیسیون عمران مجلس دراین باره گفته است:« در شرایط کنونی مسئولان وزارتخانه به‌ دنبال اصلاح ۳ موضوع در بحث ارائه اوراق‌های مسکن هستند که حذف شرط عمر ۱۵ساله بنا برای دریافت وام، افزایش سقف تسهیلات و افزایش مدت زمان بازپرداخت اقساط این موارد را شامل می‌شود.»در فاصله سال های ۹۲ تا نیمه نخست ۹۶ بخش مسکن و به طور کلی صنعت ساختمان با رکود سنگینی مواجه بود به طوری که در برخی ماه های سال ۹۵ آمار معاملات مسکن به کمتر از ۱۰ هزار فقره خرید و فروش در یک ماه رسیده بود.

همچنین آمار تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری ها نیز نشان از افت ۵۰ درصدی میزان تولید مسکن در سال های ۹۲ تا ۹۶ نسبت به چهار سال قبل از آن دارد. از همین رو تحریک تقاضای خرید مسکن مهمترین راهکاری بود که وزارت راه و شهرسازی برای برون رفت از وضعیت رکود چند ساله مسکن دنبال کرد و با افزایش ۴۰۰درصدی تسهیلات مسکن در تهران مبلغ این وام را از حوالی ۲۰میلیون تومان در سال۹۲ به ۸۰میلیون تومان در سال۹۴ رساند و قدرت خرید متقاضیان افزایش و میزان خرید افزایش پیدا کرد.

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت