معماری سازگار با اقلیم ( قسمت دوم )

نوشته شده توسطسمیه آقایی نژاد
پست قبل

معماری سازگار با اقلیم راهکاری بسیار مهم برای کاهش مصرف انرژی و در نهایت کمک به کاهش دمای محیط زیست می باشد. در مقاله قبل با مفاهیم معماری سازگار با اقلیم آشنا شدیم در ادامه ۱۰ گام  برای طراحی معماری سازگار با اقلیم را شرح خواهیم داد.

۱۰ گام برای طراحی معماری سازگار با اقلیم

۱- تجزیه و تحلیل سایت

الگوهای آب و هوا، اقلیم، نوع خاک، سرعت و جهت باد ، درجه نور روز، درجه حرارت و مسیر نور خورشید را تعیین کنید و جریان آب، زیستگاه و زمین شناسی سایت دقت کنید. هر کدام را با یک تیم واجد شرایط از متخصصین بررسی کنید تا بتوانید از تأثیرات ساختمان در آن محل خاص مطلع شوید.

۲- طراحی ساختمان در سایت

با استفاده از روند طراحی یکپارچه، یک شکل کلی از طرح اولیه ساختمان برای انتخاب بهترین مکان در نقشه سایت قرار دهید. از عواملی که در اینجا باید مورد توجه قرار می گیرند، دسترسی به زیربناها هستند، فاصله ای مورد نیاز به اندازه حداقل ۱۰۰ پا از هر حوزه حاشیه ای آبریز ها ، در یک دشت سیلابی و یا در یک زیستگاه با گونه در معرض خطر ساخت و ساز است.

با پاسخ به این پرسش، در مورد اینکه چگونه از درختان و دیگر ویژگی های زمین شناسی موجود و یا جریان آب در این سایت باید دوری شود، می توانید محل ساختمان را تعیین کنید.

۳- طراحی ساخنمان براساس قواعد کاردینال (تمرکز بر جهت های اصلی) به دلیل اهمیت خورشید و تاثیر آن بر ساختمان

هدف در اینجا به حداکثر رساندن مقدار انرژی خورشید برای گرمای مورد نیاز در زمستان (برای استفاده کمتر از وسایل مکانیکی و انرژی های فسیلی برای گرمایش) و کاهش میزان حرارت نور خورشید در فصل تابستان برای جلوگیری از تولید گرمای بیشتر ( که باعث استفاده کتر از وسایل مکانیکی و انرژی برای تولید سرما و تهویه میشود ) است.

۴- انتخاب مناطق پنجره و پنجره های مناسب را براساس جهت گیری ساختمان

در نمای جنوبی با استفاده از یک پنجره در منطقه مناسب با شیشه دو جداره یا سه جداره با سطح کم میتوان مقدار حرارت انتقال یافته به فضای داخلی ساختمان در ماههای گرم سال را به حداقل رساند و برعکس در ماههای سرد سال از گرما در فضای داخلی محافظت کرد.

به عنوان مثال،استفاده از یک دیوار شیشه ای بزرگ در قسمت جنوبی، اگر تدبیر لازم برای ارائه سایه در نمای داخلی صورت نگرفته باشد ، در طول ماه های گرم تابستان، ساکنان را معرض گرمای بسیار زیاد قرار میدهد.

۵- طراحی پوشش و نمای ساختمان بر اساس منطقه جغرافیایی

هنگام طراحی نمای ساختمان، بسته به اینکه آیا پروژه در منطقه ای سرد، شمالی برفی، جنوبی گرم ، مرطوب و یا در بیابان خشک می باشد ،عواملی مانند عایق، موانع بخار و موانع هوا کاملا متفاوت خواهند بود.

۶- به حداقل رساندن متراژ ساختمان ( بهینه کردن فضاها باعث کاهش متراژ مفید ساختمان میگردد.)

از نیاز های واقعی برنامه این سوال است :

     – آیا واقعا به فضای بسیار زیادی نیاز دارید؟

     – آیا راهی وجود دارد که از فضاهای چند منظوره استفاده کرد

     – آیا ما واقعا نیاز به دفاتر متعدد خصوصی داریم یا رخی از کارکنان می توانند دفاتر خود را به اشتراک بگذارند؟

هنگامی که تیم شما در برنامه کمینه سازی قرار می گیرد، نگاهی به اندازه فضای مورد نیاز بیاندازید. آیا امکان اضافه کردن توضیحات اضافی برای ایجاد فضای کوچکتر هست؟ به این ترتیب، ساختمان با هزینه حفاری کمتر و دارای دیوارهای کمتری است که می تواند از گرمای انرژی خورشید و افزایش روشنایی روز طبیعی را در بر داشته باشد.

۷- طراحی تهویه طبیعی

با افزایش هوای گرم ، با طراحی یک دهانه کوچک هواکش در بالای ساختمان به انتقال هوای گرم به بیرون کمک کرد و با عث خنک شدن فضای داخلی شد. سرعتی که هوا درمسیر هواکش حرکت می کند، تابعی از فاصله عمودی بین ورودی ها و خروجی ها، اندازه آنها و تفاوت دما در بالای اتاق است.

۸- رعایت استانداردهای راحتی و آرامش ساکنان

 اکثر ساختمان های این دوره ، برای درجه آسایش راحتی ساکنان در هوایی با درجه ۷۸ درجه فارنهایت طراحی و ساخته شده است. با این حال، با طراحی واکنش پذیری هوا، کاهش میزان انرژی مورد استفاده برای خنک کردن و گرمایش ساختمان می تواند منجر به استفاده از سیستم های طبیعی همچون خورشید و باد شد، با این کار، ساکنان ساختمان با افزودن یا حذف لایه هایی در فصول مختلف آزاد هستند، و این شگفت آور است که چقدر انرژی می تواند ذخیره شود.

اضافه کردن یک ژاکت در زمستان و یا استراحت با یک لباس خنک در تابستان می تواند به اندازه کافی برای از بین بردن حرارت مکانیکی و خنک کننده ودر مجموع، صرفه جویی در یک بسته نرم افزاری از پول و محیط زیست مفید باشد .

۹- مدل سازی و تجزیه و تحلیل رفتاری

مدلسازی انرژی، مدلهای نورپردازی، مطالعات نور روز، محاسبات داینامیک سیالات تمام ابزارهایی هستند که طراحان میتوانند از آن استفاده کنند و باید درک کنند که چگونه طراحی با شرایط آب و هوایی محلی و ویژگیهای میکروآلودگی خاص در سایت سازگار است.

باز هم، داشتن اعضای تیم حق با تخصص و نرم افزار مدل سازی، ترفند برای نگهداری هزینه ها است و بهترین گزینه ها برای طراحی را بررسی می کند.

۱۰- تکرار و بازنگری طرح ها

اگر در ابتدا موفق نشدید، دوباره امتحان کنید!  تیم طراحی برای کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی و هماهنگ سازی هر چه بیشتر سازه در سایت، قبل از اجرای طرح نهایی، پیش طرح ها و طرح واره هایی را انجام میدهد. با این حال بهتر است وقت بیشتری در مراحل اولیه و مدل سازی صرف کنیم، چرا که اینکار بسیار ارزانتر از انجام تعییرات در فرایند نهایی طراحی و پس از اجرای ساختمان است. سرانجام با آزمایش ها، ساختمان شما کاملا با شرایط آب و هوایی خاص سایت پروژه سازگار خواهد داد.

آیا با طراحی ساختمان های سازگار با اقلیم آشنایی دارید ؟ تجربیات و اطلاعات خود را در این زمینه با ما در بخش دیدگاه ها به اشتراک بگذراید.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری باشگاه ورزشی دشت نور در مازندران
معماری باشگاه ورزشی دشت ...

شرح متن ارائه شده توسط : این ساختمان یکی از ساختمان های...

راهنمای جامع املاک و مستغلات
راهنمای جامع املاک و ...

املاک و مستغلات یک صنعت قدیمی در تمامی جوامع است و نیاز...

معماری مفهومی موزه هنرهای زیبا در نروژ
معماری مفهومی موزه هنرهای ...

با گذر از رودخانه راندسلوا، به پروژه موزه هنرهای زیبا می رسیم،...

نحوه آکوستیک کردن یک اتاق / انواع پوشش های عایق صدا
نحوه آکوستیک کردن یک ...

اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید پس برایتان پیش آمده که...

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت