هاربین اُپِرا مرکزی عظیم برای ادغام هنر، فرهنگ و انسان

نوشته شده توسطمجید عطایی
پست قبل

هاربین اُپِرا مرکزی فرهنگی هنری که در سال ۲۰۱۵ در چین ساخته و افتتاح شد . در این مطلب با هویت این مرکز و نحوه معماری آن بیشتر آشنا خواهیم شد .

این بنا توسط معماران شرکت MAD در رابطه با نمایشگاه اپرای هاربین، واقع در چین و شهر  شمالی هاربین ساخته شده است. در سال ۲۰۱۰،مجموعه MAD پروژه جزیره فرهنگی هاربین را آغاز نمود، طرح اصلی برای یک خانه اپرا، مرکز فرهنگی و چشم انداز تالاب اطراف آن در امتداد رودخانه Songhua Harbin بود و مساحت این ساختمان حدود ۸۵۰،۰۰۰ فوت مربع از مساحت کل ۴۴۴ هکتار این مجموعه را اشغال می کند. این یک نمایشگاه بزرگ است که می تواند بیش از ۱۶۰۰ مخاطب را در خود جای دهد و یک تئاتر یا اپرا کوچکتر نیز برای جلب مخاطبان خاص تر در حدود ۴۰۰ نفر راه اندازی شده است.

این مجموعه در تالاب های هاربین قرار گرفته است؛ در طرحی مفهومی در پاسخ به نیروی بیابان و بی نظمی شهر و آب و هوای سرد، طراحی شده است. به نظر می رسد که با باد و آب و مجسمه سازی، ساختمان به طور یکپارچه در طبیعت و توپوگرافی و انتقال از هویت محلی، هنر و فرهنگ ترکیب شده است.

در بیرون از بنای اصلی، معماری به چشم انداز و پیچ و خم منطقه اطراف اشاره می کند. نمای داخلی منحنی شکل که از پانل های آلومینیومی سفید صاف ساخته می شود، بسیار شاعرانه بوده و نرمی و وضوح خاصی را ارائه میدهد. این سفر پس از گذر از پل به جزیره فرهنگی هاربین آغاز می شود، جایی که جرم معماری آن موجب انتقال حسی زمستانی میشود و در ماه های غیر از زمستان نیز شما را به یاد محیطی برفی می اندازد.

معماری این بنا یک روایت مفهومی را به تصویر می کشد که بازدیدکنندگان خود را به هنرمندان تبدیل می کند. پس از ورود به لابی بزرگ، بازدیدکنندگان دیوارهای شیشه ای شفاف را که در لابی بزرگ قرار دارند را مشاهده می کنند. این سطوح شیشه ای و همچنین ترکیب زیبای چوبی داخل طرحی مفهمومی و لطیف را پدید آورده است.

معماری الهام گرفته از طبیعت و اشباع هویت محلی، فرهنگ و هنر، فراتر از طبقه بندی اپرا بوده و بسیار پیچیده است. همانطور که اپرا هاربین، ارتباطات عاطفی عموم با محیط زیست را تقویت می کند، معماری منحصر به فرد آن این مکان را به محیطی برای آیندگان و برگزاری مراسم های فرهنگی و هنری عظیم بدل ساخته است.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

دلیل ترک خوردن سازه های بتنی چیست؟
دلیل ترک خوردن سازه ...

ترک درسازه های بتنی می توانند با توجه به ضخامت آنها به...

معماری ویلای شماره 12 / استودیو نوآر
معماری ویلای شماره 12 ...

توضیحات متن توسط معماران پروژه ارائه شده است؛ ویلا شماره 12 یکی...

لیست ثروتمندترین مشاوران املاک جهان از نگاه مجله فوربز
لیست ثروتمندترین مشاوران املاک ...

فهرست ثروتمندترین میلیاردرهای املاک و مستغلات در جهان به باور عموم آمریکایی...

فراخوان جالب وب سایت آرک دیلی برای ساخت شهرهایی بهتر
فراخوان جالب وب سایت ...

معروف ترین وب سایت معماری جهان یعنی آرک دیلی در سال های...

بهترین هشتگ های اینستاگرام برای املاک و مستغلات چیست؟
بهترین هشتگ های اینستاگرام ...

در این مقاله می خوانید: +هشتگ املاک چیست؟ +چه تعداد هشتگ باید...

ویلای دوقلوی مشا / استودیو معماری “فضای خاص”
ویلای دوقلوی مشا / ...

پروژه ویلای دوقلو در مشا در بخش مرکزی دماوند واقع شده است...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت