هشداری به خریداران مسکن درباره قیمت های جدید

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

بازار مسکن از زمستان سال گذشته آشفته شده است و قیمت مسکن در هیچ منطقه ای در تهران مشخص نیست. برخی این آشفتگی را ناشی از رکود طولانی مدت این بازار می دانند و برخی آن را به مشاوران املاک که بیشترین ضرر و زیان را از رکود داده اند می دهند. حالا یکی از روزنامه ها گزارشی نوشته از قیمت های مصنوعی و غیرواقعی بازار مسکن و به مشتریان هشدار داد که گول این قیمت ها را نخورند و معاملات را به بازی «باخت – باخت» تشبیه کرده است.

تحقیقات میدانی نشان می‌دهد طی یکی دو ماهه اخیر، تعداد زیادی از سازندگان و فروشندگان مسکن، قیمت پیشنهادی خود را نسبت به اواخر سال گذشته تغییر داده و در سطحی بالاتر به خریداران اعلام می‌کنند.

این در حالی است که قیمت‌های پیشنهادی آپارتمان‌های مسکونی اواخر سال گذشته با توجه به قرارگیری در ابتدای دوره رونق، افزایش‌یافته و تصمیم مالکان برای افزایش مجدد قیمت‌ها سبب شده تا قیمت‌های جدید تفاوت معناداری با سطوح میانگین قیمتی در مناطق مختلف شهر تهران پیدا کنند.

این اقدام مالکان و سازندگان برای افزایش مجدد قیمت‌های پیشنهادی منجر به بلاتکلیفی گروهی از متقاضیان خرید برای ورود به بازار شده است. این گروه از متقاضیان که در جستجوهای اولیه خود با افزایش قیمت‌های نامتعارف روبه‌رو می‌شوند و این قیمت‌ها را با توان مالی خود مقایسه می‌کنند، برای ورود و انجام معامله در بازار دچار تردید شده‌اند.

در مقابل برخی دیگر از متقاضیان خرید مسکن که به اصطلاح خانه اولی محسوب شده و با اخذ وام از صندوق یکم امکان حضور در بازار را پیدا کرده‌اند، چاره‌ای جز خرید مسکن ندارند. با این تفاوت که به دلیل افزایش قیمت‌ها ناگزیر به افزایش طول دوره جست‌وجو برای خرید مسکن شده‌اند.

به گفته مشاوران املاک، افزایش چندبرابری قیمت‌ها، می‌تواند به معنای یک بازی باخت-باخت برای هر دو طرف عرضه و تقاضای بازار باشد چراکه به دلیل جنس متفاوت رونق در این دوره و توان محدود خریداران مصرفی، در صورتی که مالکان همچنان بر قیمت‌های نامتعارف خود پافشاری کنند، ممکن است مجددا بازار را به سمت یک رکود معاملاتی هدایت کنند.

به نقل از : دنیای اقتصاد

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت