گرانی ۱۷۴ و ۲۴۶ درصدی قیمت مسکن در ۲ دوره وزارت آخوندی

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

عباس آخوندی در ۲ دوره متفاوت وزارت مسکن را برعهده داشته است که رشد قابل توجه قیمت مسکن در هر دو دوره رخ داده است.

به گزارش ملک بانک به نقل از افکارنیوز، عباس احمد آخوندی از سال ۷۲ تا ۷۶ وزیر مسکن و شهرسازی دولت دوم سازندگی بود. وی در چهار سال حضورش در این وزارتخانه برنامه “پاک” (پس‌انداز، انبوه‌سازی و کوچک‌سازی) را پیاده کرد که طی چهار سال اثرگذاری آنچنانی در کشور برای خانه‌دار کردن مردم نداشت. البته اجرای این برنامه تبعات منفی برای بازار مسکن به همراه داشت و افزایش قیمت ۳٫۵ برابری را رقم زد.

بر این اساس در سال اول حضور آخوندی در این وزارتخانه قیمت یک مترمربع مسکن در تهران ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان بود. این در حالی بود که سال بعد یعنی ۷۳ قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با رشد بیش از ۱۵ درصدی به ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش یافت.در سال ۷۴ نیز روند افزایش قیمت با تاکید آخوندی بر اجرای برنامه‌هایش ادامه داشت.

در این سال متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی با رشد ۶۱ درصدی به ۹۵ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش یافت. در سال ۷۵ نیز قیمت‌ها با رشد ۶۷٫۳ درصدی رکورد ۱۶۰ هزار تومان را ثبت کرد. در مجموعه طی چهار سال حضور عباس آخوندی در وزارت مسکن و شهرسازی قیمت هر مترمربع مسکن بیش از ۲۴۶ درصد نسبت به سال ۷۱ آن هم فقط در تهران افزایش یافت.

در دوره دوم وزارت عباس آخوندی که وی سکاندار وزارت راه و شهرسازی شد نیز به دلایلی از جمله نبود برنامه مشخص و مدون در مسکن، بازار این بخش مهم اقتصادی دچار نوسانات شدید قیمتی شد. نوساناتی که در سال‌جاری تمام رکوردهای دوره قبل آخوندی را جابجا کرده است.در حالی که متوسط قیمت مسکن در سال ۹۱ متری بیش از ۲ میلیون و ۹۶۴ هزار تومان بود، در سال ابتدایی حضور آخوندی در ساختمان دادمان قیمت متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در تهران با رشد ۱ میلیون تومانی به ۳ میلیون و ۹۵۴ هزار تومان بود و یکسال بعد یعنی سال ۹۳ هم با رشد ۵٫۶ درصدی به ۴ میلیون و ۱۷۶ هزار تومان افزایش یافت. در سال ۹۴ نیز هر مترمربع آپارتمان با رشد منفی حدود یک درصدی به ۴ میلیون و ۱۴۱ هزار تومان رسید.

در سال ۹۵ متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی روند افزایشی در پیش گرفت و در رکود محض این بخش، رکورد ۴ میلیون و ۳۷۲ هزار تومان را ثبت کرد.سال گذشته نیز متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در تهران با رشد ۱۵٫۲ درصدی نسبت به سال ۹۲ به ۴ میلیون و ۵۵۶ هزار تومان افزایش یافت. نبود برنامه مشخص در دوره اول حضور آخوندی گرچه به دلیل رکود نتوانست بازار مسکن را چندان تحت تاثیر قرار دهد، اما سرانجام به دلیل بر هم خوردن تناسب عرضه و تقاضا و تمرکز صرف وزیر راه و تیمش بر تحریک تقاضا باعث افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها مانند اتفاقات دوره اول وزارت وی شد.

به عبارت دیگر بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در شهریور امسال به ۸ میلیون و ۱۲۲ هزار تومان افزایش یافت. این بدان معناست که قیمت مسکن نسبت به سال ۹۱ بالغ بر ۱۷۴ درصد افزایش یافته است.

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت