گیاهان آپارتمانی به زندگی شما رنگ و بوی تازه ای خواهند داد

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

گیاهان آپارتمانی هر صبح شما را زیباتر، هر روز را پر انرژی تر و  هر شب را برای شما آرامش بخش تر خواهند نمود. بله این گیاهان کوچک و زیبا علاوه بر تصفیه هوای داخلی خانه شما با رنگ های چشم نواز خود به شما انرژی غیر قابل وصفی را منقل خواهند کرد.

با گیاهان آپارتمانی همانطور که هستند برخورد کنید یعنی یک موجود زنده و پر از  احساس و انرژی و آنها نیز در پاسخ به شما انرژی مثبت و محیطی زیبا ارائه میدهند . همیشه از گل یا گیاهی که تهیه میکنید اطلاعات دقیقی کسب نمایید تا محیط مطلوبی برای رشد او فراهم کنید.

در زیر تصاویر و توضیحات مختصری از برخی از بهترین های این کوچولهای سبز را خواهیم دید. امیدواریم از آنها لذت ببرید و نظرات خود در انتهای همین مطلب در مورد تجربه خود از نگهداری گل و گیاه آپارتمانی مطرح نمایید.

1. آلوئه ورا (Aloe)

این گیاه بیشتر در مصارف پوست و زیبایی مطرح میشود . اما نباید از زیبایی آن برای استفاده در دکور داخلی غافل شد . آلوئه ورا بومی افریقا و مناطق مدیترانه ای است و ۲۵۰ گونه مختلف از آلوئه ورا وجود دارد. آلوئه ورا در هر نوع خاکی قابل رشد است ، شرایط ایده آل خاک برای برای پرورش آلوئه ورا خاکی نرم با حاصلخیزی متوسط و زهکشی بالا است.این گیاه در فصل زمستان به خوای میرود و نیاز به آب کمی دارد.

 

2. آنتوریوم ( Anthurium )

گل شگفت انگیز آنتوریوم اسم علمی Anthorium scherzerianum و از خانواده Araceae می باشد. آنتوریوم گیاهی است بومی گواتمالا و کوشاریکا این گیاه مانند ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسد، دارای برگهای کمی پهن، سبز تیره و به طول بیش از ۱۸ سانتیمتر می باشد گلها با اسپات قرمز، صورتی، زرد و یا سفید در اواخر بهار یا فصل تابستان ظاهر می شوند . از وسط اسپات گل آذین سنبله ای بیرون می آید که زرد یا قرمز رنگ است. دوام گل آنتوریوم زیاد بوده و ۲ تا ۳ ماه پایدارمی ماند. آنتوریوم به طور کلی به سرما و آب سنگین و نمک دار، حساس است و در زمستان باید حدود ۶ تا ۸ هفته به آن استراحت داد یعنی مقدار آب را کم نمود ه و حرارت را ۱۵ درجه سانتیگراد نگه داشت.مراقبت: آنتوریوم به نور متوسط ، هوای گرم، آبیاری فراوان، رطوبت نسبی ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک اسیدی احتیاج دارد.

 

3. لی لی صلح ( Peace lily )

گیاه اسپاتی فیلوم که به آن لی لی یا لی لی صلح یا دوستی هم می گویند، ۴۰ گونه مختلف دارد. این گیاه سمی است اما به انسان آسیب نمی رساند اما به هیچ وجه قابل خوردن نیستند. این گیاه از گیاهانی است که برگ های گسترده داشته و گل هم دارد. رنگ گل های آن سفید، صورتی کمرنگ، قرمز و قرمز ماتیکی است.برگهای اسپاتی فیلوم سبز براق و نوک تیز است. گیاه به ارتفاع کل ۶۰-۴۵ سانتیمتر می رسد.گلهای این گیاه معمولا در اواخر زمستان و در طی فصل بهار و تابستان شکل می‌گیرد و عمر نسبتا طولانی از چهار تا ده هفته  دارد.

 

4. پپرومیا (Peperomia)

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. این گیاه برگهای خیلی زیبایی دارد که میتواند باعث سر سبزی و زیبایی منزل شما شود. این گیاه دارای ریشه های سطحی است و نباید به آن زیاد آب دهید. پپرومیا دارای سه دسته و نوع اصلی است که به گروه بوته ای، بالارونده و گروه آخر با ساقه های بلند و قرمز رنگ تقسیم میشود. مهمترین قسمت در نگهداری این گل فقط آبیاری است که با درنظر گرفتن آن دیگر خیالتان راحت است خاک این گل نه باید همیشه خیس باشد و نه اجازه دهید خاکش خشک شود. هنگامی که خاک خشک شد آن را از زیر گلدانی مثل بنفشه آفریقایی آبیاری کنید.بهترین نور نور غیرمستقیم تا نیم سایه است مثلا پنجره رو به شمال و یا شرق بهترین پنجره موقعیت نوری را دارد.

 

5. کاکتوس کریسمس ( Christmas cactus )

همانطور که از نام این گیاه بر میاد در کریسمس گل خواهد داد .جالب است بدانید کاکتوس کریسمس در طبیعت وجود ندارد و از ترکیب Schlumbergera truncata and Schlumbergera russelliana که در جنگل‌های بارانی آمریکای جنوبی بر روی گیاهان دیگر می‌روید، به وجود آمده است.این گیاه ساقه‌هایی نازک به رنگ سبز تیره دارد. بر نوک این ساقه‌ها گل‌هایی به رنگ صورتی، قرمز، بنفش، زرد و سفید می‌روید. بیش از ۲۰۰ گونه از این گیاه وجود دارد. این گیاه نگهداری نسبتاً آسانی دارد، اما اگر می‌خواهید قبل از تعطیلات کریسمس گل دهد، باید موارد زیر را در نظر بگیرید.گیاه شما برای مدت ۱۰-۸ هفته به روز و شب‌های خنک‌تری نیاز دارد تا بتواند جوانه بزند. بهتر است در فصل پاییز آن را به فضای بیرون انتقال دهید، اما دقت داشته باشید تا در معرض نور مستقیم قرار نگیرد. حتماً قبل از یخبندان گیاه را دوباره به داخل منتقل کنید.خاک گیاه نباید رطوبت زیادی داشته باشد، اما دقت کنید خیلی خشک هم نشود. ساقه‌های خشک و شل نشانه‌ی خشکی بیش از حد خاک هستند. در زمان جوانه زدن گیاه، جای آن را تغییر ندهید. تغییر در نور، دما و مکان ممکن است منجر به از بین رفتن جوانه‌ها و گل‌ها شود.

 

6. دیفنباخیا (Dieffenbachia)

نام این گیاه از نام فردی به نام جوزف دیفن باخ سر باغبان گیاهشناسی وین برداشت شده است. دیفن باخیا از گیاهان زینتی همیشه سبز و چند ساله است. دیفن باخیا مقاوم بوده و به دلیل نگهداری ساده، به عنوان گیاه آپارتمانی در خانه دیده می شود. نور غیر مستقیم بهترین نور است. نژادهای برگ تیره، نسبت به سایه مقاوم هستند. در صورتی که تاریک باشد گیاه رشد علفی می‌کند و بیش از اندازه دراز می‌شود.  درجه حرارت ۱۸- ۱۳ درجه سانتیگراد را ترجیح می‌دهد. برای مدت کمی در ۱۰ درجه سانتیگراد نیز مقاومت می‌کند. ولی ممکن است برگهای پایین ریزش کنند. در صورتی که درجه حرارت بالاتر از ۲۴ درجه سانتیگراد باشد غبار پاشی و آبیاری زیادی توصیه می‌شود. یعنی سم برگ به سمی بودن برگ های دیفن باخیا اشاره دارد. شیره گیاهی سمی دیفن باخیا باعث می شود اعضای بدن تحریک شود و برای کودکان و حیوانات خانگی مضر است، پس اگر فرزند کوچک یا حیوانی در خانه دارید، گلدان دیفن باخیا را از دسترس او خارج کنید و خودتان هم در زمان تیمار، آبیاری و تکثیر با احتیاط رفتار کنید.

 

7. هویا ( Hoya )

اسم علمی پیچ مومی Hoya bella ، از خانواده Asclepidaceae می باشد. این جنس از ۲۰۰ گونه، گیاهان همیشه سبز، تشکیل شده است که بیشتر به صورت بالا رونده هستند. گونه مورد نظر، بوی هندوستان است و ارتفاع آن از حدود ۲۲ تا ۳۰ سانتی‌متر و گسترش آن به ۳۵ تا ۴۰ سانتی متر، می رسد. هویا شاخه های تقریبا آویزان دارد و برگهای آن تخم مرغی شکل وسبز رنگ پریده است. به نور کافی نیاز دارد،اما برگها و گلهای گیاه در اشعه مستقیم افتاب به خصوص در ظهر تابستان صدمه میبیند،گیاه را در زمستان به افتاب ببرید. در بهار و تابستان گیاه را در درجه حرارت ۲۰ نگهداری کنید،گیاه تا درجه حرارت ۳۰ مقاومت میکند،درجه حرارت زمستان ۱۰ است. در بهار و تابستان هروقت خاک خشک شد آبیاری کنید.موقع گلدهی آبیاری زیاد انجام نشود.

 

8. آگلونما (Aglaonema )

زیستگاه آن جنوب شرقی آسیا (اندونزی و مالزی) است. گیاهی همیشه سبز و پایا با برگهای زینتی می‌باشد برگهای آن (مستطیلی نیزه‌ای) می‌باشد اندازه برگ‌ها بر حسب گونه بطول ۲۵ سانتیمتر و پهنای ۱۲ سانتیمتر نیز می‌باشد ارتفاع گیاه برحسب گونه تقریباً بین ۲۰تا ۴۰ سانتیمتر در سطح فوقانی خود تغییر می‌کند دارای نقاط یا لکه‌های سبز تیره می‌باشد. گلهای این گیاه سفید و در تابستان آشکار می‌شود. میوه‌های آن قرمز رنگ می‌باشد. در شرایط ایده آل نور غیرمستقیم و متوسط رشد مناسب و سلامت آگلونما را تضمین می کند. ولی باید بدانید که آفتاب مستقیم مورد پسند آگلونما نیست. پنجره رو به شمال برای آگلونما انتخاب بهینه محسوب می شود. آگلونما به دلیل منطقه بومی خود یعنی مناطق گرمسیری، نمی تواند دمای پایین زمستانی را تحمل کند و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۰-۱۵ درجه سانتیگراد است. آگلونما را در مکان های تاریک و در کنار شوفاژ یا وسایل گرمایشی نگهداری نکنید.

 

9. کالاتیا ( Calathea )

 

بومی امریکای مرکزی و جنوبی (کلمبیا ، ونزوئلا) هستند ، و برای منظور گیاهان زینتی خانگی پرورش داده میشوند. اسم علمی این گیاه Calathea Triostar ، ازخانواده Marantaceae می‌باشد. این جنس دارای ۱۵۰ گونه مختلف است که به عنوان گیاهان همیشه سبز دائمی در گلخانه ها پرورش داده میشودند و دارای برگهای بسیار زیبایی هستند . این گیاه محیطی با نور سایه روشن در فصل تابستان و روشن در فصل زمستان و دور از آفتاب مستقیم را دوست دارد . سعی کنید محیط را گرم نگه دارید حداقل از ۱۶ درجه سانتی گراد / ۶۰ درجه فارنهایت به بالاکود مورد نیاز کالاتیا رامیتوان به میان یک گرم در لیتر هرهفته یک بار از اردیبهشت تا شهریور مورد استفاده قراداداگر برگهای گیاه کالاتیا به طرف پایین خم شوند، درجه حرارت محیط بالا است و هوا خشک می باشد. بنابراین باید گلدان رابه محل خنکتر منتقل کرده و آبیاری و با اسپری آب آن را کاملا مرطوب نمایید.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

50 سال بعد از اولین فرود روی سطح ماه / 15 پروژه معماری برای زندگی در فضا
50 سال بعد از ...

آیا انسان ها روزی واقعا روی کره ماه زندگی خواهند نمود؟امروز از...

خریداران از چه راههایی مشاوران املاک را پیدا می کنند؟
خریداران از چه راههایی ...

خرید خانه یک خانه برای مردم عادی کار پیچیده ای است و...

در کار املاک، چگونه بیشتر از سایر رقبا دیده شویم
در کار املاک، چگونه ...

بهترین مشاوران املاک هم، هر روز خود را به پیشرفت اختصاص می...

شهرهایی با بیشترین هزینه زندگی در سال ۲۰۱۹
شهرهایی با بیشترین هزینه ...

در بیست و پنجمین رده بندی شهرها توسط مجموعه Mercer's(مرسر) بر مبنای...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت