اسطوره های معماری قرن بیست و یکم / آی.ام. پی(I. M. Pei)

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

به گفته ی نیویورک تایمز، Ieoh Ming Pei، معروف به I. M. Pei، در سن 102 سالگی درگذشت.آی ام پی معمار چینی-آمریکایی (متولد 26 آوریل 1917)، قطعا بزرگترین عضو زنده نسل معماران مدرنیسم(نوگرایی) بود.

هنگامی که او جایزه پریتزکر خود را در سال 1983 دریافت نمود، هیئت ژوری مسابقات اظهار داشت که او بی شک در این قرن برخی از زیباترین فضاهای داخلی و فرم های بیرونی را در معماری خلق نموده است و قابل توجه ترین کار او هرم شیشه ای موزه لوور در شهر پاریس می باشد.

I.M.Pei متولد شهر سوجو، چین است و قبل از رفتن به ایالات متحده برای مطالعه معماری در شهرهای هنگ کنگ و شانگهای رشد کرده است. او مدرک کارشناسی خود را در سال 1940 دریافت کرد زمانی که دومین جنگ ژاپن و چین او را مجبور به ترک برنامه های خود برای بازگشت به کشورش نمود.در پایان یک رویداد کاملا اتفاقی باعث شد او برای ادامه تحصیلات تکمیلی دانشگاهی به هاروارد برود. جایی که آی ام پی با والتر گروپیوس و مارسل بروا همکار شد.

موسسه Pei، فعالیت خود را از سال 1955 آغاز نمود که به نام I.M. Pei & Associates شناخته می شد، اما بعدا در سال 1966 نامش را به پی و همکاران تغییر داد و سرانجام در سال 1989 نامه مجموعه خود را به Pei Cobb Freed & Partners تغییر داد.طی شش دهه فعالیت این مجموعه بدون شک برجسته ترین فعالیت آنها هرم شیشه ای موزه لوور پاریس است.

دیگر کارهای بسیار تاثیرگذار این مجموعه عبارتند از: برج بانک چین در هنگ کنگ،ساختمان شرقی گالری ملی هنر در واشنگتن دی سی و کتابخانه ریاست جمهوری JFK(جان اف کندی) در بوستون.در سال 1990، Pei از کار تمام وقت بازنشسته شد و در طول دهه های بعد، حجم کارش را کاهش داد اما همچنان تا سن 80 سالگی در پروژه های معماری بسیاری مشارکت داشت که از جمله آنها می توان به مواردی مانند: موزه لوکزامبورگ، موزه هنرهای اسلامی دوحه در قطر و خانه اجدادی خودش در چین اشاره کرد.

از او به عنوان یک معمار در سبک مدرنیسم یاد می کنند زیرا از اشکال هندسی ساده مانند مثلث، دایره ها، مربع و … در کارهای خود استفاده می نمود اما خود او این دلایل را رد کرده بود و از جهانی شدن ذاتی در”سبک بین المللی”به جای حمایت از توسعه متنی و تنوع در سبک سخن می گفت و او اظهار داشت که “تمایز مهم بین رویکرد سبک به طراحی، یک رویکرد تحلیلی است که روند توجه به زمان، مکان و هدف را در نظر می گیرد”.

همچنین او در سفر به چین در سال 1974، از معماران چینی خواست تا بیشتر به سنت معماری خود نگاه کنند، تا به طراحی در سبک غربی.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

50 سال بعد از اولین فرود روی سطح ماه / 15 پروژه معماری برای زندگی در فضا
50 سال بعد از ...

آیا انسان ها روزی واقعا روی کره ماه زندگی خواهند نمود؟امروز از...

خریداران از چه راههایی مشاوران املاک را پیدا می کنند؟
خریداران از چه راههایی ...

خرید خانه یک خانه برای مردم عادی کار پیچیده ای است و...

در کار املاک، چگونه بیشتر از سایر رقبا دیده شویم
در کار املاک، چگونه ...

بهترین مشاوران املاک هم، هر روز خود را به پیشرفت اختصاص می...

شهرهایی با بیشترین هزینه زندگی در سال ۲۰۱۹
شهرهایی با بیشترین هزینه ...

در بیست و پنجمین رده بندی شهرها توسط مجموعه Mercer's(مرسر) بر مبنای...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت