50 سال بعد از اولین فرود روی سطح ماه / 15 پروژه معماری برای زندگی در فضا

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

آیا انسان ها روزی واقعا روی کره ماه زندگی خواهند نمود؟امروز از اولین ماموریت آپولو 11 و قدم نهادن نیل آرمسترانگ روی سطح کره ماه 50 سال می گذرد.16 ژوئیه 1969 آپولو 11 زمین را ترک نمود و 4 روز بعد روی سطح ماه فرود آمد.این لحضه نقطه عطفی برای بشریت و کشف ناشناخته ها بود و ما را مجبور نمود تا به چگونگی پیشرفت فناوری هایی برای زندگی در جایی فراتر از سیاره زمین فکر کنیم.

اما امروزه به کمک چاپگرهای سه بعدی و فناوری های ساخت بسیار پیشرفته، خودکار و هوشمند مجموعه ای از پروژه ها برای زندگی روی سطح ماه و مریخ طراحی و اجرا شده اند.در ادامه موفق ترین معماری ها برای زندگی در کره ماه و مریخ را برای شما گردآوری نموده ایم؛

معماری برای زندگی در ماه:


LUNAR LIVING / Foster + Partners
در سال 2012 با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) و شرکت معماری فاستر و همکاران، یک پروژه با عنوان “سکونت قمری”( Lunar Habitation) ارائه داده شد. یک مکان اقامتی فضایی که از طریق مطالعه و آزمایش ایجاد شده بود و می توانست چهار نفر را در خود جای دهد.معماران پیشنهاد نمودند این پروژه با فناوری چاپگرهای سه بعدی در قطب جنوب ماه که خورشید به طور دائم می تابد مناسب و قابل اجراست.


MOON VILLAGE/ SOM
این پروژه نیز با همکاری آژانس فضایی اروپا (ESA) و انستیتوی فناوری ماساچوست (MIT) توسعه یافت. پروژه Moon Village به عنوان اولین شهرک انسانی تاسیس شد که با تأکید بر دوام بالا و خود کفایی ، می تواند اولین راه حل دائمی بشر برای زندگی در کره ماه باشد. این پروژه چند رشته ای ، که در سال 2019 ارائه می شود، توسط کمپانی SOM برنامه ریزی ، طراحی و توسعه داده خواهد شد.


TEST LAB / Monika Lipinska, Laura Nadine Olivier and Inci Lize Ogun
پروژه Test Lab برنده مسابقه بین المللی طراحی “Moontopia” است و به عنوان سکونتگاه قمری پایدار، به عنوان مکانی برای زندگی، کار و تحقیق طراحی شده است.از میان صدها طرح این پروژه توسط هیئت داوران، معماران فضایی، دانشگاهیان و طراحان ناسا انتخاب شد.طراحی این سازه جالب با استفاده از روش مونتاژ خودکار چاپگر سه بعدی، به طور کامل توسعه خواهد یافت.


MOMENTUM VIRIUM in L1 / Sergio Bianchi, Jonghak Kim, Simone Fracasso, Alejandro Jorge Velazco Ramirez
پروژه Momentun Virium با مکان جالب توجه آن از سایر طراحی ها متمایز است.معماران در این پروژه خاص پیشنهاد دادند که این ساختار و سکونتگاه را به جای ساخت روی سطح ماه در مدار ماه قرار دهند و توسط یک آسانسور این شهر فضایی را با سطح قمری زیرش پیوند دهند و یه راه حل معقول و زیبا که همانند ترکیبی از شعر و داستان های علمی تخیلی است شکل گیرد.


MODULPIA / Alessandro Giorgi, Cai Feng, Siyuan PanEsteban Analuiza
با نوجه به ویژگی های مدولار این پروژه، Modulpia ساختاری است که می تواند بطور ارگانیکی خود را به مرور زمان گسترش داده و مواد غذایی خود را با استفاده از گیاهانی که اکسیژن را تأمین می کنند و CO2 را دفع می کند و در عین حال آب آشامیدنی را نیز از طریق تصفیه آبهای شیرین تأمین می کند تولید کند. این پروژه با استفاده از یک سیستم ساختاری بنام Weair-Phelan، منظره و چشم اندازی قابل گسترش را ایجاد می کند که به ما این امکان را می دهد تا در ماه با استفاده از وسایلی نسبتاً اقتصادی ، پایدار و ساده ساکن شویم.


LUNAR OASIS / Edward Chew

LUNAR OASIS در واقع به عنوان یک “پناهگاه بیوفیلیک” تعریف شده است و هدف آن تمرکز روی پوشش گیاهی به عنوان راهی برای مقابله با چشم انداز کاملا یکدست و یکنواخت کره ماه و همچنین اتصال ساکنان آینده کره ماه به زمین از لحاظ همسانی طبیعت است.


THE AEROSPHERE / Stephanie Stiers

از نظر ابعاد ، “THE AEROSPHERE” کوچکترین پروژه در میان همه پیشنهادهایی است که تا به امروز ارائه شده اند و هدف این است که ما را در ماه زندگی درون آن زندگی نماییم. این بنا بر پناهگاهی استوار است که بر امکان “جهانگردی فضایی” متمرکز شده است.

با استفاده از این ایده ، استفانی استایرز یک کت و شلوار قابل حمل را طراحی کرد که به عنوان پشتیبانی کننده زندگی عمل می کند و تمام نیازهای پوشنده را برآورده می کند.این پروژه بر اقامت موقت و عشایری در ماه تمرکز دارد و به بازدید کنندگان امکان می دهد ماه را با استفاده از مسیرهای از پیش تعیین شده توریستی کشف کنند.

 


معماری برای زندگی در مریخ:

MARS SCIENCE CITY / BIG + Mohammed bin Rashid Space Center

این پروژه که توسط تیمی از مهندسین ، دانشمندان و طراحان مرکز فضایی محمد بن رشید در همکاری باشرکت BIG در سال 2017، با هدف ایجاد شهری شبیه سازی شده در شرایط زندگی مریخ، طراحی شده است.این پروژه بر مبنای استراتژی مقاومت در برابر تابش و گرمای مریخ ایجاد شد.این شهر با نام Mars Science City با استفاده از چاپ سه بعدی ساخته خواهد شد که در مراحل ساخت آن از شن و ماسه کویر امارات استفاده خواهند کرد و یک فضای زندگی آزمایشی را ایجاد می کند که این تیم برای یک سال در آن ساکن خواهد شد.


MARSHA / AI Space Factory

نمونه اولیه مارشا ، توسط شرکت AI SpaceFactory ، به عنوان پیشنهاد برنده در مسابقه”چالش صد ساله ناسا” انتخاب گردید.این پروژه با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی و با پنجره هایی که رباتیک نصب شده ، با مصالح ساختمانی مختلفی مانند الیاف بازالت استخراج شده از صخره های مریخ و پلاستیک های زیستی برای ساخت آزمایشی آماده می شود.مارشا تصویر معماری را در عصر فضا به چالش کشیده است و با تمرکز روی فضاهای قابل سکونت در ارتباط و تعامل با ساکنان زمین است.


MARS CASE / OPEN Architecture + Xiaomi

این طراحی در سال 2018 ارائه شده است.Mars Case یک نمونه اولیه مینیمالیستی برای زندگی در مریخ است. با استفاده از این پروژه ، معماری OPEN خانه ایده آل را تجسم می کند و کمال تکنولوژیکی را با طراحی و معماری ترکیب می کند. MARS Case لوازم الکترونیکی فردی شیائومی را در یک محصول ترکیبی ادغام کرده و فضا و منابع موجود را بهینه می کند. از طریق گردش مجدد گرما ، تراکم و سایر محصولات ثانویه تولید شده توسط هر وسیله الکترونیکی ، خانه انرژی ، آب و هوا را از طریق یک اکوسیستم یکپارچه بازیافت می کند و دوباره آماده استفاده می نماید، مصرف منابع را به حداقل می رساند.


MARS COLONIZATION / ZA Architects

شرکت آلمانی ZA Architects ، از طریق پروژه مهاجرت مریخ ، پیشنهاد ایجاد یک شبکه عظیم زیرزمینی از تونل ها برای بخشی از جمعیت کره زمین را داده است. از طریق فن آوری و رباتیک ، آنها ابتدا حفره های بزرگی را در سنگ های بازالت این سیاره حک می کردند تا بعداً با تولید یخچال های زیرزمینی در کارخانه پردازش بازالت ، اکسیژن و آب را برای ساکنان بیمه کنند.


MARS HABITAT / Foster & Partners

در سال 2015 ، پس از ارائه پروژه خود برای زندگی در ماه و طی یک مسابقه با حمایت ناسا ، Foster & Partners یک محل اقامت مدولار را برای زندگی در مریخ پیشنهاد دادند.

Mars Habitat طرحی برای توسعه شهرک ساخته شده توسط روبات های نیمه خودمختار و از پیش برنامه ریزی شده است. با استفاده از یک سیستم چاپ سه بعدی ، ماژولهای قدرتمند زندگی را توسعه می دهد که قادر به اسکان 4 فضانورد هستند.

از این گذشته ، این اقامتگاهها از سنگهای خود مریخ ساخته می شوند. قبل از رسیدن فضانوردان ، روبات ها پیکربندی و ارسال می شوند.


پروژه ICE House به عنوان برنده “چالش زیستگاه سه بعدی چاپ شده” با حمایت ناسا مشخص می شود.

در اینجا ، با استفاده از مواد مریخ مادری و چاپ سه بعدی ، SEArch (معماری اکتشاف فضایی) و ابر AO (دفتر معماری ابر) از آب یخ زده به عنوان یک عنصر مهم برای محافظت از ساکنان فرضی در برابر اشعه استفاده می کنند.

ICE HOUSE با استفاده از توانایی یخ در فیلتر کردن اشعه خورشید ، زندگی در مریخ را در اولویت قرار می دهد و خود را از بسیاری از پروژه هایی که تصمیم به پوشاندن نمونه های اولیه خود دارند متمایز می کند.


MARS UTOPIA / IDEA Architecture Office

پروژه ICE House به عنوان برنده مسابقه “چالش زیستگاه سه بعدی چاپ شده(3D)” با حمایت ناسا مشخص شده است.در این پروژه با استفاده از مواد موجود در سطح مریخ و استفاده از چاپگرهای سع بعدی و اکتشافات فضایی می توان از آب یخ زده به عنوان یک عنصر مهم برای محافظت از ساکنان فرضی د برابر اشعه دشمن استفاده نمود.ICE HOUSE با استفاده از توانایی یخ، در فیلتر کردن اشعه خورشید ، زندگی در مریخ را در اولویت قرار می دهد و خود را از بسیاری از پروژه هایی که تصمیم به پوشاندن نمونه های اولیه خود دارند متمایز می کند.


 

 

 

 

 

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

طراحی و معماری ساختمان مسکونی شماره صفر / شرکت طرح و ساخت طَرا
طراحی و معماری ساختمان ...

ساختمان شماره صفر با هدف ایجاد یک بنای مسکونی ایجاد شد.طراحی مراحل...

راهنما و نکات مهم خرید زمین
راهنما و نکات مهم ...

اگر به دنبال خرید یک زمین در تهران، شمال و یا هر...

مهمترین نکات در طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی چیست؟
مهمترین نکات در طراحی ...

در این مطلب از ملک بانک همراه ما باشید، تا نظرات و...

چگونه یک دیوار آجری پیچیده را با واقعیت افزوده می سازند؟
چگونه یک دیوار آجری ...

با ترکیب واقعیت افزوده (augmented reality) با فضا و محیط داخلی؛ Fologram...

تفاوت یک مشاور املاک با کارگزار املاک چیست؟
تفاوت یک مشاور املاک ...

آیا میدانید تفاوت مشاوران و کارگزاران املاک چیست؟نماینده یا مشاور املاک شخصی...

معماری آپارتمان فرایبورگ / دفتر معماری، طراحی و تحقیقات میان “MIAN”
معماری آپارتمان فرایبورگ / ...

توضیحات متن توسط معماران پروژه ارائه شده است. آپارتمان مسکونی فرایبورگ در...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت