6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل
6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر

چوب ماده ای بسیار کاربردی و راحت برای سازندگان آماتور و حرفه ای به حساب می آید، و این امکان را به آنها می دهد تا بدون مشکلات عمده، اشیاء و سازه های ساده تولید کنند.

با این حال، وقتی در مورد مسکن یا ساختمان هایی در مقیاس بزرگتر فکر کنید، باید اقدامات احتیاطی خاصی را برای استفاده از چوب در ساختار آنها رعایت نمایید تا از کیفیت و دوام آنها در ساخت و ساز اطمینان حاصل نمایید.بدین منظور، ارزیابی هر پروژه و تجزیه و تحلیل سیستم های اتصال بین چوب های مورد استفاده در آنها برای دوام و همچنین برآورده نمودن نیازهای ساختاری و زیبایی شناختی آن ضروری است.

این مطلب نتیجه اطلاعات بدست آمده از گزارش کارشناسان گروه Simpson Strong Tie با وب سایت “آرک دیلی” است که یک شرکت پیشرو در اتصالات سازه ای و سیستم های اتصال دهنده هستند.در این مطلب مفید 6 درس و نکته مهم برای ساخت خانه ها و ساختمان های چوبی بسیار ایمن تر و مقاوم تر وجود دارد.

در اینجا شش درس و نکته مهم برای ساخت خانه ها و ساختمانهای چوبی ایمن تر و مقاوم تر وجود دارد.

معماران باید با خود صادق باشند: آنها در همه چیز متخصص نیستند و لازم هم نیست، زیرا به همین دلیل، همکاری و اعتماد به متخصصان و تکنیسین ها در زمینه های تخصصی دیگر خصوصا راه حل های پیچیده ساختمانی جزو ملزومات ساخت و ساز است.

برای رسیدن به این هدف ، توصیه می کنیم همیشه نکاتی را در نظر داشته باشید:

1. سازه های ساخته شده با اتصالات، قوی تر از ساختارهایی هستند که فقط با میخ یا پیچ ساخته شده اند و ایمنی و دوام بیشتری دارند.

این اتصالات در شکل ها و اندازه های مختلفی موجود است. اتصالات سازه ای از جنس استیل ساخته شده اند و به منظور پیوستن عناصر مختلف سازه چوبی به یکدیگر طراحی شده اند و به جلوگیری از آسیب های ناشی از زمین لرزه ، وزش باد شدید و تهدیدات دیگر کمک می کنند.سیستم های اتصال دهنده، در مقایسه با اتصال معمولی و مستقیم با پیچ و میخ، نه تنها ظرفیت بیشتری را برای مقاومت در برابر سازه فراهم می کنند، بلکه باعث بهبود قابلیت شکل پذیری آن نیز می شوند. اتصال فلزی ایمن ترین و کارآمدترین روش برای انتقال کل لرزش ها و فشارها های سازه به پایه است.

6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر

6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر

6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر

2. اجزای یک سیستم اتصال دهنده باید به طور مشترک کار کنند تا عملکرد ساختاری بهتری داشته باشند.

سیستم مشترک باید یک راه حل یکپارچه باشد. پس از طراحی عناصر چوبی و نقاط ملاقات آنها، باید اتصالات ساختاری در نظر گرفته شود. با توجه به تداوم مسیر بار سازه به عنوان یک کل (تیرها ، ستونها ، خرپاها و…) ، کلیه بارهای رخ داده در سازه باید هرچه سریعتر به پایه مورد نظر منتقل شوند. اگر یکی از اتصالات از بین برود ، ممکن است یک فروپاشی جزئی یا حتی در کل ساخت و ساز رخ دهد.
علاوه بر وزن خود سازه (بار مرده)، لازم است انواع مختلفی از بارهای زنده را برای مقاومت در نظر بگیرید. تأثیرات زلزله که ابتدا در پایه ها آشکار می شود، به بقیه سازه نیز منتقل می شود و دوباره به پایه باز می گردد. در مقابل، بارهای بادی یا برفی در بالاترین قسمت از سازه رخ می دهد و باید به سرعت پایین بیاید.

6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر

3. اجزای سیستم اتصال ضعیف می تواند باعث آسیب دیدگی سازه شود، و به طور کامل بر طراحی ساختاری اثر منفی می گذارد

اولین عناصر تحت تأثیر و آسیب، اتصالات هستند. سپس آنها آلوده نمودن چوب را آغاز می کنند و وارد چرخه ای می شوند که برای سازه بسیار مضر است. درجه خوردگی بیش از حد بسیار زیاد حتی می تواند قسمت فولادی، تثبیت آن را کاهش داده و یا استحکام چوب را به میزان قابل توجهی تضعیف کند، اتصال ساختاری را از دست داده و در نتیجه تداوم مسیر بار را کاهش دهد. اطمینان از سازگاری اتصال و محل اتصالات آن و همچنین نوع محافظت در برابر خوردگی در صورت استفاده بسیار مهم است.نکته اساسی انتخاب صحیح سیستم اتصال بسته به میزان قرار گرفتن در معرض آسیب بودن آن است.

6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر4. اصلاح پروژه اصلی در این زمینه قابل بداهه نیست: عناصر ساختاری نباید بدون در نظر گرفتن چنین اصلاحاتی در طرح تغییر کنند

معمولاً در محل ساخت و ساز خطاهای اساسی ایجاد می شود که می تواند بر اثربخشی کل سازه تأثیر بگذارد.به عنوان مثال ، هنگام نصب خطوط لوله گیاهان ، برخی از تکه های کنده کاری می شوند و راهی میان آن برای چیزی باز می شود تا اجازه عبور آنها داده شود. این می تواند به طور جدی بر تداوم مسیر بار تأثیر بگذارد.
اگرچه ممکن است ساختار هنگام مواجهه با بارهای مرده از هم نپاشد، با این وجود وقفه باعث توزیع مجدد بارها می شود و آنها را مجبور به دریافت عنصر دیگری می کند که در اصل برای انجام آن کار طراحی نشده است. این می تواند عواقب بزرگی در هنگام تحمل بارهای جانبی داشته باشد، مانند زمین لرزه یا وزش باد شدید.

6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر

5. سیستم اتصال با توجه به کیفیت چوب و ابعاد آن تعیین می شود

چوب باید ابتدا انتخاب شود، تنها پس از آن می توان مناسب ترین اتصال را برای آن و برای مشخصات سازه در نظر گرفت.کانکتورهایی(اتصالاتی) وجود دارند که برای انواع مختلف چوب و سایر مواردی که برای چوبهای خاص توصیه می شوند، به درستی کار می کنند.
در مورد سازه های چوبی در معرض فشار – به عنوان مثال،آنهایی که از قطعات چوب چند لایه چسبنده (گلولام) تشکیل شده اند معمولاً از اتصالات پنهان استفاده می شود و ناظر و بازدیدکنندگان تنها یک سازه چوبی تمیز و بی نقص را مشاهده می کنند. نکته مهم این است که باید نوع طراحی سازه و اتصالات استفاده شده در آن با همدیگر همخوان و مناسب باشند.

مثال اتصال پنهان

اتصالات چوبی پنهاننمونه اتصالات در معرض دید

اتصالات در معرض دید و قابل مشاهده

6. نرم افزارهایی وجود دارد که می تواند در این فرآیند به شما کمک کند

با هدف همکاری با متخصصان این منطقه ای، نرم افزاری وجود دارد که روند کار را تسهیل می کند و ایده واضح تری از راه حل ساختاری که به بهترین وجه مناسب اجرایی باشد فراهم می کند.

به عنوان مثال، CG Vision، در هزینه ها صرفه جویی می کند و به طور کلی کارآیی ساختار را بهبود می بخشد، و به معماران کمک می کند تا از مراحل ابتدایی پروژه، ارزیابی، انتخاب و پیاده سازی راه حلهای فناوری به راحتی عبور نمایند.

مثال برنامه انجام شده: برج آزمایشی Peñuelas  شش طبقه از چوب

در اواخر سال 2018 ، Minvu و ‘مرکز نوآوری چوب’ از Universidad Católica (Corma) برج تجربی Peñuelas در شیلی افتتاح نمودند.در طول 18 ماه مطالعاتی درمورد رفتار این ساختار انجام شد و به بررسی چگونگی ایجاد سازه های مؤثر از مواد منحصر به فرد در نمونه های مشابه ثبت گردید.طراحی و ساخت این برج توسط معمار “ادواردو ویگاند” هدایت شده است و از 20 متر ارتفاع برخوردار است و مساحتی تقریبا 120 متر مربعی را در بر می گیرد.
علاوه بر استفاده از اتصالات و فیکسچرهای سیمپسون Strong Tie ، از سیستم Strong Rod (ATS ، با همان برند) در ساختار استفاده شده است تا مقاومت لرزه ای و باد سازه را بهبود بخشد.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

70 درصد شانس فروش بیشتر برای آگهی های عکس دار
70 درصد شانس فروش ...

واقعا تهیه چند تصویر ساده با گوشی هوشمندی که در دستان ما...

معماری ساختمان مسکونی سدروس / علیرضا تغابنی
معماری ساختمان مسکونی سدروس ...

تراکم و توزیع آن در تهران ریشه اصلی بسیاری از موضوعات مرتبط...

چگونه به یک مشاور املاک نیمه وقت تبدیل شویم؟
چگونه به یک مشاور ...

در این مقاله میخوانید: -چگونه به یک مشاور املاک نیمه تبدیل شویم؟...

نورپردازی چگونه می تواند باعث بهبود یا کاهش کیفیت معماری شود؟
نورپردازی چگونه می تواند ...

اگر از جنبه های مختلفی به طراحی داخلی و معماری بنگریم، نورپردازی...

تاثیر تفکر مثبت در کسب و کار املاک و مستغلات
تاثیر تفکر مثبت در ...

به طور کل دو دیدگاه در کسب و کار املاک و مستغلات...

رازهای موفقیت در کار مشاور املاک
رازهای موفقیت در کار ...

اگر می خواهید رازهای موفقیت در کار مشاور املاک را بدانید 10...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت