8 نوآوری و تکنولوژی جدید در ساخت پناهگاه برای شرایط اضطراری در سراسر جهان

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

جنگ، بلایای طبیعی و بی ثباتی های اقتصادی مردم یک جامعه را در مقیاس بسیار بزرگی از زندگی طبیعی دور و آواره می گرداند.در جوامع در حال رشد و توسعه تهیه پناهگاهی برای افراد آسیب دیده و یا جمع آوری و انتقال آنها به پناهگاههای موقت بسیار سخت است و از آن دشوارتر تهیه خانه هایی برای زندگی دائم آنهاست!با این حال یک چشم انداز خوب و امید بخش برای ایجاد پناهگاههای قابل حمل در کوتاه مدت وجود دارد.

در این مطلب از ملک بانک با هشت نمونه از نوآوری های طراحی و ایجاد سرپناه در شرایط خاص با هدف تبدیل به مسکن موقتی و کمک به توده های آوارگان برای بهبود وضعیت و ایجاد شرایط عادی در زندگی آنها آشنا خواهید شد.

1.Eco Living: یک اقامتگاه و خوابگاه فوق العاده پایدار و همگام با محیط زیست است

این ماژول 215 فوت مربعی در همکاری مشترک بین دانشگاه ییل و شرکت معماریGray Organschi Architecture(CEA)و سازمان ملل متحد طراحی شده است. به گفته آنا دیسون، مدیر موسسه مرکز اکوسیستم های معماری ییل این سازه جالب در رابطه با این است که چطور یک خانواده 4 نفره می توانند کاملا خودکفا و در فضای جداگانه زندگی کنند.

این ساختار با در نظر داشتن پایداری کامل طراحی شده است و ویژگی ها آن شامل پانل های خورشیدی و باتری هایی هستند که انرژی کافی برای تأمین یک سیستم گرمایشی و خنک کننده تابشی دارند و همچنین یک کندانسور که آب باران را از رطوبت محیط استخراج می کند تا آب تمیز برای نوشیدن، دوش گرفتن، حمام کردن و آبیاری گیاهان می باشد. ساختار دارای یک دیوار گیاهی خارجی برای تولید محصول است که می تواند یک خانواده چهار نفره را برای بیش از 260 روز در سال تغذیه نماید.

 

2. Skyshelter.zip: یک آسمان خراش قابل انعطاف و با قابلیت تولید انرژی در خاموشی کامل

زمانی که زیرساخت ها آسیب دیده می تواند پاسخ به شرایط اضطراری بسیار دشوار باشد. طراحان لهستانی این طراحی جالب قصد داشتند آسمان خراشی ایجاد کنند که قابلیت جابجایی سریع و دایر نمودن در محل آسیب دیده را داشته باشد.این ساختار جمع و جور می تواند بلافاصله به یک آسمان خراش با چندین طبق تبدیل شود، و امکاناتی از جمله استفاده از مزرعه عمودی، پناه گاه موقت ، بیمارستان و بخش دریافت و ذخیره سازی انرژی را در اختیار کاربران خود و افراد آسیب دیده قرار دهد. این ساختمان با استفاده از نانو مواد ساخته شده است که می تواند برای تولید انرژی پاک در موارد اضطراری استفاده شود و برای جمع آوری آب باران نیز طراحی شده و برای استفاده آب آن فیلتر شده است.

 

3. EDV-1: یک پناهگاه خودکفا با تکنولوژی بالا

این سیستم سرپوشیده توانایی حمل و نقل با کامیون و هلی کوپتر را دارد و می تواند در هر مکانی به سرعت مستقر شود و در کمتر از 5 دقیقه به سادگی به دو بخش گسترش می یابد که شامل موارد روبرو می شود: دوش، توالت زیستی، آشپزخانه کوچک،فضای ذخیره سازی برای لوازم، تجهیزات، تخت های دوچرخه ای و میز اداری


مطلب پیشنهادی: روند پیشرفت تکنولوژی های نو در سال ۲۰۱۹ چگونه خواهد بود


4.HEX: پناهگاهی که شان و منزلت را به یک جامعه به ارمغال می آورد

معماران این طرح 14 عضو از جامعه معماری 8 کشور مختلف هستند.هنگامی که تیم کشف کرد میانگین اقامت در اردوگاه پناهجویان 17 سال است، و بسیاری از مردم در خانه های موقت مانند آشیانه های هواپیما زندگی می کنند، می خواستند گزینه ای شایسته تر برای آنها ایجاد کنند.این خانه یک خانه کوچک و شش ضلعی است که به سرعت قابل استفاده است و دو اتاق خواب، حمام، حیاط، آشپزخانه و مکان های مشترک در داخل پناهگاه با حریم خصوصی دارد.

5. AbleNook: پناهگاهی امن و شیک

پناهگاهی که در مدت زمان دو ساعت بدون ابزار، سختی و نیاز به کارگر ماهر مونتاژ می شود. این پناهگاه به قدری قوی است که می تواند در مقابل طوفان های سطح پایین نیز مقاومت نماید. این سازه دارای تهویه طبیعی و روشنایی خوب و قابلیت ذخیره سازی نور آفتاب را دارد.

 

6.IKEA: مکانی که فقط یک فروشگاه مبلمان نیست!

در زمینه انرژی خورشیدی پناهگاهی بهتر از IKEA نیست و در یک بسته دارای طراحی مدولار قرار دارد که باعث می شود آن را به آسانی برای جابجایی سریع استفاده نمایند.درون این پناهگاه پنج نفر می توانند به راحتی بخوابند، که در 188 فوت مربع یعنی دو برابر اندازه یک چادر استاندارد دارای فضا است.این خانه دارای سقف خورشیدی است که به ساکنان امکان تولید برق خود را می دهد. این پناهگاه دارای قیمت 1250 دلار است که دو برابر هزینه یک چادر شرایط اضطراری معمولی است، اما امنیت، عایق بندی و دوام آن به حدی بالاست که حداقل سه سال طول عمر مفید در شرایط سخت را گارانتی می نماید.

 

7.HuSh2: پناهگاهی که می تواند به خوبی طوفان ها را تحمل نماید

پناهگاهی خانوادگی که در آن از فناوری Extremis Technology به طور خاص استفاده شده است تا بتواند در برابر طوفان های رده 5 مقاومت کند. این پناهگاه برای عبور از دوره گذرای بین مسکن اولیه چادر و اسکان دائمی طراحی شده است.این پناهگاه می تواند از یک ساختمان مستطیلی با سقف شیب دار به شکل منحنی که در برابر “طوفان ایمن” است تبدیل شود و با انداختن دیوارهای آن، فقط در هفت دقیقه بدون ابزارها این تغییر شکل انجام می شود.

 

8.خانه های ارزان و مقاوم با تکنولوژی چاپ 3D

سازمان ملل متحد برآورد کرده است که یک نفر از هر هشت نفر در سراسر جهان در مسکن نامناسب زندگی می کنند. برای مبارزه با بی کفایتی جهانی، یک داستان غیر انتفاعی طراحی شده و با ICON همکاری می کند تا نخستین خانه های مجاز، چاپ شده از بتن را تولید نماید. نسخه تولید شده از چاپگر بتنی آن قادر به ساخت یک خانه تک درختی 600 تا 800 متر مربعی در 24 ساعت با هزینه کمتر از 4000 دلار خواهد بود. این ساخت و ساز شامل اتاق نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب و حیاط خلوت است.

منبع : autodesk

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

50 سال بعد از اولین فرود روی سطح ماه / 15 پروژه معماری برای زندگی در فضا
50 سال بعد از ...

آیا انسان ها روزی واقعا روی کره ماه زندگی خواهند نمود؟امروز از...

خریداران از چه راههایی مشاوران املاک را پیدا می کنند؟
خریداران از چه راههایی ...

خرید خانه یک خانه برای مردم عادی کار پیچیده ای است و...

در کار املاک، چگونه بیشتر از سایر رقبا دیده شویم
در کار املاک، چگونه ...

بهترین مشاوران املاک هم، هر روز خود را به پیشرفت اختصاص می...

شهرهایی با بیشترین هزینه زندگی در سال ۲۰۱۹
شهرهایی با بیشترین هزینه ...

در بیست و پنجمین رده بندی شهرها توسط مجموعه Mercer's(مرسر) بر مبنای...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت