دانشجویان فنی مهندسی هاروارد در حال طراحی ساختمان هایی مستقل، با قابلیت تنظیم فضای داخلی

نوشته شده توسطمینو بهاری
پست قبل

همانطور که خودروهای خودران به خیابان های شهرهای بزرگ جهان معرفی می شوند و شرکت های فن آوری نفوذ خود را فراتر از مرزهای صفحه نمایش کامپیوتر و گوشی های هوشمند گسترش می دهند، نسل جدیدی از معماران متعهد با تصور اینکه چگونه و با چه سرعتی فن آوری آینده در راه است، می خواهند پیشرفت و بهبود محیط های ساخته شده در جهان برای تغییرات بزرگ آینده آماده کنند.

با سیستم های حمل و نقل مستقیم، تکنولوژی واقعیت مجازی و هوش مصنوعی، امیدوار کننده ترین ابزارها را برای ایجاد انقلابی بی سابقه و جدید در زیرساخت های انسانی در آینده ای نزدیک در اختیار داریم که دیگر دچار بی اعتنایی و فراموشی نخواهد شد. در حال حاضر جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل توانایی ها، درک ما را از روند این کار در مقیاس های پیش بینی نشده تغییر داده است.

استفاده کامل از توانمندی داده های مدرن و تکنولوژی نیمه روباتیک که در حال حاضر در سراسر جهان استفاده میشوند به تنظیماتی که در کارخانه های تولید کننده ی آنها اعمال میشود خلاصه شده اند. Stanislas Chaillou یکی از اساتید دانشکده فنی مهندسی دانشگاه هاروارد معتقد است استفاده از فناوری های جدید امروز میتواند به تحقق اهداف بلند مدت در صنعت معماری برای تولید ساختمان های انعطاف پذیر و هوشمند کمک کند. این ساختمان ها با محیط اطراف خود سازگار بوده و میتوانند فضای داخلی و خارجی خود را در طول روز به اندازه های مختلفی تغییر دهند.

با الهام از نظریه “جنبش متابولیسم ژاپنی در قرن بیستم”، Chaillou این عنوان را برای پروژه خود انتخاب نمود “متابولیسم (S): انعطاف پذیری در قرن”. استفاده از تکنولوژی های مدرن، پروژه انعطاف پذیری فضایی ساختمان ها را به یک جاه طلبی واقعی بدل می سازد و همچنین نشان میدهد این طرح پتانسیل یک ایده برای ساختمان های سیناپسی را دارد. یک تئوری ترکیبی متشکل از امکانات شهری طراحی شده در قالب یک ساختمان با الگوهای متفاوتی که در زمان های مختلف روز تغییر پیدا میکنند.

Stanislas Chaillou در تحقیق خود توضیح می دهد که چگونه در نظریه معماری متابولیسم پیشرفت های مدرن در تکنولوژی به اهداف این جنبش در معماری کمک میکند. به عنوان مثال علوم داده های مدرن و مدل سازی ها واقعیت مجازی و پیش بینی الگوها، نگرش ما را در رابطه با استفاده از تکنولوژی های رباتیک و خودکار تغییر میدهند.

بر اساس تحولات جدید؛ علم داده ها منابع مانند یک پلت فرم باز عمل میکنند . به عنوان مثال استفاده از داده های سرویس های محبوب Google که نشان میدهد روند ترافیکی و رانندگی در یک شهر بزرگ چگونه هستند و از این اطلاعات می توان برای پیش بینی چگونگی تغییر فضاها در ساعت های مختلف در روز استفاده نمود.

 

براساس شیوه کار یک ساختمان سیناپسی، الگوریتم هایی برای یادگیری ماشین ها و ربات ها وجود دارند که از داده های مختلف استفاده میکنند تا فضا ها را به تناسب نیاز نتظیم کنند: در نظر بگیرید یک ساختمان تجاری داریم که در طبقه پایین آن واحد های خرده فروشی وجود دارند و موتور های رباتیک در زمان های تعیین شده فضای آن واحد خورده فروشی را گسترش میدهند .

یک رستوران را به عنوان نمونه در نظر میگیریم . سالن عذاخوری آن در زمان بازگشایی گسترش میابد و کافی شاپ و … در فضای تعریف شده باز شده و تفکیک میشوند و در شب پس از بسته شدن رستوران به جای خود باز میگردند. این سازه ها فضای بسیار کمتری میگیرند و همچنین امنیت بالاتری نیز در زمان بسته بودن دارند. در حال حاضر آمازون از این الگو برای به حداکثر رساندن بهره وری برای واحد قفسه بندی و فضای انبار های خود استفاده میکند.

این طرح در حال حاضر برای فروشگاه های خرده فروشی، اتاق های کنفرانس و سایر واحدهایی که به تفکیک فضا نیاز دارند قابل استفاده است و در طول روز به راحتی می توانند در موقعیت های جدید قرار بگیرند. به لطف این طرح های باز و بدون ستون که در سیستم سیناپسی اجرا می شوند سیستم های تاسیسات نیز بسیار بهینه تر خواهند بود و تمام آنها شامل ( لوله کشی ها، سیم کشی ها، سیستم های تهویه مطبوع و روشنایی LED ) همگی در ساختار های متکی به غرفه های فولادی متحرک مانند شاخه های یک درخت گسترش پیدا میکنند. همچنین این طراحی اجازه می دهد تا طبقات فوقانی ساختمان در طول زمان در صورت نیاز به سازه اضافه شوند.

بهترین و ایده آل ترین نمونه اجرا شده از معماری متابولیسم برج کپسول “Nagakin Capsule Tower” است که توسط Kisho Kurokawa اجرا شده است. در حالی که Chaillou ساختمان سیناپسی را به عنوان مثال مدرنی از جنبش متابولیسم توصیف میکند و روش کلیدی آن را انعطاف پذیری بیشتر در معماری آن می داند.

او میگوید: «معماران به زودی باید از مهارت های فعلی خود فراتر بروند تا الگوها و چرخه های رفتاری کاربران را بهتر درک کنند و بر طبق آن، ساختار معماری خود را سازگار کنند.»

 

منبع : archdaily

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری باشگاه ورزشی دشت نور در مازندران
معماری باشگاه ورزشی دشت ...

شرح متن ارائه شده توسط : این ساختمان یکی از ساختمان های...

راهنمای جامع املاک و مستغلات
راهنمای جامع املاک و ...

املاک و مستغلات یک صنعت قدیمی در تمامی جوامع است و نیاز...

معماری مفهومی موزه هنرهای زیبا در نروژ
معماری مفهومی موزه هنرهای ...

با گذر از رودخانه راندسلوا، به پروژه موزه هنرهای زیبا می رسیم،...

نحوه آکوستیک کردن یک اتاق / انواع پوشش های عایق صدا
نحوه آکوستیک کردن یک ...

اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید پس برایتان پیش آمده که...

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت