دانشجویان فنی مهندسی هاروارد در حال طراحی ساختمان هایی مستقل، با قابلیت تنظیم فضای داخلی

نوشته شده توسطمینو بهاری
پست قبل

همانطور که خودروهای خودران به خیابان های شهرهای بزرگ جهان معرفی می شوند و شرکت های فن آوری نفوذ خود را فراتر از مرزهای صفحه نمایش کامپیوتر و گوشی های هوشمند گسترش می دهند، نسل جدیدی از معماران متعهد با تصور اینکه چگونه و با چه سرعتی فن آوری آینده در راه است، می خواهند پیشرفت و بهبود محیط های ساخته شده در جهان برای تغییرات بزرگ آینده آماده کنند.

با سیستم های حمل و نقل مستقیم، تکنولوژی واقعیت مجازی و هوش مصنوعی، امیدوار کننده ترین ابزارها را برای ایجاد انقلابی بی سابقه و جدید در زیرساخت های انسانی در آینده ای نزدیک در اختیار داریم که دیگر دچار بی اعتنایی و فراموشی نخواهد شد. در حال حاضر جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل توانایی ها، درک ما را از روند این کار در مقیاس های پیش بینی نشده تغییر داده است.

استفاده کامل از توانمندی داده های مدرن و تکنولوژی نیمه روباتیک که در حال حاضر در سراسر جهان استفاده میشوند به تنظیماتی که در کارخانه های تولید کننده ی آنها اعمال میشود خلاصه شده اند. Stanislas Chaillou یکی از اساتید دانشکده فنی مهندسی دانشگاه هاروارد معتقد است استفاده از فناوری های جدید امروز میتواند به تحقق اهداف بلند مدت در صنعت معماری برای تولید ساختمان های انعطاف پذیر و هوشمند کمک کند. این ساختمان ها با محیط اطراف خود سازگار بوده و میتوانند فضای داخلی و خارجی خود را در طول روز به اندازه های مختلفی تغییر دهند.

با الهام از نظریه “جنبش متابولیسم ژاپنی در قرن بیستم”، Chaillou این عنوان را برای پروژه خود انتخاب نمود “متابولیسم (S): انعطاف پذیری در قرن”. استفاده از تکنولوژی های مدرن، پروژه انعطاف پذیری فضایی ساختمان ها را به یک جاه طلبی واقعی بدل می سازد و همچنین نشان میدهد این طرح پتانسیل یک ایده برای ساختمان های سیناپسی را دارد. یک تئوری ترکیبی متشکل از امکانات شهری طراحی شده در قالب یک ساختمان با الگوهای متفاوتی که در زمان های مختلف روز تغییر پیدا میکنند.

Stanislas Chaillou در تحقیق خود توضیح می دهد که چگونه در نظریه معماری متابولیسم پیشرفت های مدرن در تکنولوژی به اهداف این جنبش در معماری کمک میکند. به عنوان مثال علوم داده های مدرن و مدل سازی ها واقعیت مجازی و پیش بینی الگوها، نگرش ما را در رابطه با استفاده از تکنولوژی های رباتیک و خودکار تغییر میدهند.

بر اساس تحولات جدید؛ علم داده ها منابع مانند یک پلت فرم باز عمل میکنند . به عنوان مثال استفاده از داده های سرویس های محبوب Google که نشان میدهد روند ترافیکی و رانندگی در یک شهر بزرگ چگونه هستند و از این اطلاعات می توان برای پیش بینی چگونگی تغییر فضاها در ساعت های مختلف در روز استفاده نمود.

 

براساس شیوه کار یک ساختمان سیناپسی، الگوریتم هایی برای یادگیری ماشین ها و ربات ها وجود دارند که از داده های مختلف استفاده میکنند تا فضا ها را به تناسب نیاز نتظیم کنند: در نظر بگیرید یک ساختمان تجاری داریم که در طبقه پایین آن واحد های خرده فروشی وجود دارند و موتور های رباتیک در زمان های تعیین شده فضای آن واحد خورده فروشی را گسترش میدهند .

یک رستوران را به عنوان نمونه در نظر میگیریم . سالن عذاخوری آن در زمان بازگشایی گسترش میابد و کافی شاپ و … در فضای تعریف شده باز شده و تفکیک میشوند و در شب پس از بسته شدن رستوران به جای خود باز میگردند. این سازه ها فضای بسیار کمتری میگیرند و همچنین امنیت بالاتری نیز در زمان بسته بودن دارند. در حال حاضر آمازون از این الگو برای به حداکثر رساندن بهره وری برای واحد قفسه بندی و فضای انبار های خود استفاده میکند.

این طرح در حال حاضر برای فروشگاه های خرده فروشی، اتاق های کنفرانس و سایر واحدهایی که به تفکیک فضا نیاز دارند قابل استفاده است و در طول روز به راحتی می توانند در موقعیت های جدید قرار بگیرند. به لطف این طرح های باز و بدون ستون که در سیستم سیناپسی اجرا می شوند سیستم های تاسیسات نیز بسیار بهینه تر خواهند بود و تمام آنها شامل ( لوله کشی ها، سیم کشی ها، سیستم های تهویه مطبوع و روشنایی LED ) همگی در ساختار های متکی به غرفه های فولادی متحرک مانند شاخه های یک درخت گسترش پیدا میکنند. همچنین این طراحی اجازه می دهد تا طبقات فوقانی ساختمان در طول زمان در صورت نیاز به سازه اضافه شوند.

بهترین و ایده آل ترین نمونه اجرا شده از معماری متابولیسم برج کپسول “Nagakin Capsule Tower” است که توسط Kisho Kurokawa اجرا شده است. در حالی که Chaillou ساختمان سیناپسی را به عنوان مثال مدرنی از جنبش متابولیسم توصیف میکند و روش کلیدی آن را انعطاف پذیری بیشتر در معماری آن می داند.

او میگوید: «معماران به زودی باید از مهارت های فعلی خود فراتر بروند تا الگوها و چرخه های رفتاری کاربران را بهتر درک کنند و بر طبق آن، ساختار معماری خود را سازگار کنند.»

 

منبع : archdaily

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

شرایط انتشار رایگان آثار معماران ایرانی در ملک بانک
شرایط انتشار رایگان آثار ...

خدمات جدید و ویژه ملک بانک برای معماران و مهندسین خلاق ایرانی....

جایزه بین المللی پایان نامه معماری / ATA2020
جایزه بین المللی پایان ...

Archistart چهارمین دوره مسابقات جایزه پایان نامه معماری برگزار می کند.این مجموعه،...

6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر
6 نکته برای ساخت ...

چوب ماده ای بسیار کاربردی و راحت برای سازندگان آماتور و حرفه...

طراحی و معماری ساختمان مسکونی شماره صفر / شرکت طرح و ساخت طَرا
طراحی و معماری ساختمان ...

ساختمان شماره صفر با هدف ایجاد یک بنای مسکونی ایجاد شد.طراحی مراحل...

راهنما و نکات مهم خرید زمین
راهنما و نکات مهم ...

اگر به دنبال خرید یک زمین در تهران، شمال و یا هر...

مهمترین نکات در طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی چیست؟
مهمترین نکات در طراحی ...

در این مطلب از ملک بانک همراه ما باشید، تا نظرات و...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت