معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار می آید.با این حال با برخی مشکلات شهری و اجتماعی روبرو بوده است.تخریب مناطق تاریخی و بافت شهر به واسطه ساخت و سازهای مرتفع بخشی از این مشکلات هستند.

مساحت 571 مترمربع از سایت این پروژه در مجاورت منطقه تاریخی “گنبد سبز” قرار دارد که یکی از میراث برجسته معماری با قدمتی 400 ساله است و از آنجایی که این بنا مقبره یک عارف مشهور نیز هست به عنوان یک مکان تجمع اجتماعی در بین مردم مشهد بسیار مورد احترام است.در ساخت و سازهای گذشته بناهای بلند و مرتفع در مجاورت این مقبره بدون در نظر گرفتن منافع عمومی ساخته شده اند.

از طرف دیگر با توجه به هدف و نیاز تجاری مشتری پروژه چشم و چراغ بازار، برای به ثمر رسیدن موقعیت تجاری و سوده بودن آن، گفتگویی سومند شکل گرفت تا اختلافات موجود در پروژه حل شود.بنابراین یکی از مشکلات اصلی که نگرانی فزاینده با توجه به مکان پروژه، محیط و بافت اطراف آن بود در اولیت قرار گرفت، به گونه ای که ساختمان تجاری بتواند در کنار عملکردهای تجاری خود، روحیه فرهنگی محیط اطراف را نیز در خود جای دهد.

استراتژی ساخت مرکز تجاری با توجه به مجوز شهرداری، ایجاد ساختمانی 3 طبقه بود اما طبق قوانین و مقررات می شد دو طبقه دیگر نیز خریداری و به این مجوز الحاق شود اما با رویکرد اولیه یعنی تحت شعاع قرار ندادن بنای گنبد سبز تصمیم گرفتیم طبقات را محدود نموده و نه تنها از گرفتن مجوز دو طبقه اضافی امتناع شد، بلکه با تغییر نگرش یک طبقه نیز پایین تر از حد مجاز ارتفاع، ساخت ساز به انجام رسید.با این حال برای تحقق بخشیدن به تقاضای مشتری و کنترل مقیاس ساخت، با توجه به شکل و رابطه زمین با پروژه، بخش دیگر ساختمان در داخل زمین و پایین تر از سطح تعبیه شد.

نکته جالب دیگر در این پروژه استفاده نوعی آجر خاص در آن بود! آجر به دلیل نوسازی های اخیر در شهر مشهد یک ماده ارزان قیمت محسوب می شود و از طرف دیگر به دلیل تخریب گسترده میراث معماری در منطقه تاریخی بخش زیاذی از آجرهای قدیمی به عنوان زباله دور ریخته می شود.

در نتیجه معماران پروژه تصمیم گرفتند از آجرهای بازیافتی که همان آجر مناطق تاریخی بودند برای ساختن نمای کلی بازار در داخل و خارج استفاده نمایند.در این پروژه تعداد 230000 آجر با قدمتی بین 60 تا 300 ساله از منطقه تاریخی به مساحت 1000 هکتار بدست آمد و این امر بدون کمک مردم امکان پذیر نبود.سرانجام در پایان مواد جدیدی مانند فلز و شیشه نیز در کنار آجر در این پروژه استفاده گردید.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

محوطه سازی برای حیاط خانه و ویلا
محوطه سازی برای حیاط ...

آیا می خواهید یک محوطه و باغ زیبا برای ویلای خود داشته...

راهنما و آموزش نگارش حرفه ای آگهی املاک
راهنما و آموزش نگارش ...

برای نوشتن یگ آگهی املاک جذاب باید بدانید مشتریان به دنبال چه...

دهکده ساحلی الیت یک شهرک ویلایی لوکس / اجرا :B.P. BUILDERS CANADA INC
دهکده ساحلی الیت یک ...

دهکده ساحلی الیت یک شهرک ویلایی کاملا لوکس، در پنج تیپ متفاوت...

چرا تعمیر و نگهداری ساختمان مهم است؟
چرا تعمیر و نگهداری ...

تعمیر و نگهداری ساختمان مخصوصا برای شرکت ها و اجاره دهنده هایی...

آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی برای مشاوران املاک
آموزش بازاریابی شبکه های ...

آینده بازاریابی املاک و مستغلات در اینترنت و محیط وب است و...

نوسازی منحصربه فرد یک آپارتمان در تهران / دفتر معماری رویداد
نوسازی منحصربه فرد یک ...

این آپارتمان یکی از آپارتمان های موجود در تهران است که توسط...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت