معماری باشگاه ورزشی دشت نور در مازندران

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

شرح متن ارائه شده توسط معماران: این ساختمان یکی از ساختمان های عمومی مجتمع مسکونی دشت نور، در شمال ایران است که امکانات ورزشی را برای ساکنان این مجتمع فراهم می نماید.


معمار: نرگس نصیری توسی

موقعیت: مازندران

مهندس سازه: بابک بهبودی

مساحت: ۴۰۵ متر مربع

سال: ۲۰۱۳

عکاس: شهریار مظاهری


خواسته های اصلی کارفرمای پروژه شامل ساخت ۲ سالن جداگانه بود که باید با سایر بخش های دیگر مجتمع هماهنگ می شد و حجم منحصر به فردی را ارائه میداد در حالی که میبایست یک حجم یکپارچه دیده می شد. در نتیجه، مفهوم طراحی ساختمان ایجاد یک جرم پویا بود که در عین کامل بودن، بخشی از محوطه و فضای اطراف بود.

خط اصلی اصلی این سایت از یک جنگل، تپه های سبز و یک آسمان آبی ساخته شده است. بنابراین این ساختمان باید بخشی از یک چشم انداز ویژه باشد. قبل از آن، جرم  سازه بسیار ملایم از زمین حرکت می کند و به آسمان می رسد. اوج گرفتن در فرم به نحوی یاد آور آزادی روح، انرژی و هم چنین مرتبط ساختن آسمان و زمین می شود.

ایده طراحی یک پنجره طولی رو به آسمان برای شکل دادن انعکاس آن و همچنین جهت گیری به سمت نور بود. همچنین پوسته ای طراحی شد که روی حجم حرکت کند و به این منظور چوب به عنون متریال اصلی نما انتخاب شد که ساختمان به طبیعت نزدیک تر شود.

این ساختمان در سایتی به مساحت ۷۴۵ متر مربع واقع شده است. طبقه همکف ۲۳۵ متر مربع است که شامل لابی، سالن بادی بیلدینگ، سرویس بهداشتی، اتاق تعویض لباس و همچنین یک کافه می باشد.

طبقه اول که ۱۷۰ متر مربع است و در آن سالنی دیگر ، سرویس بهداشتی، اتاق تعویض، کافه و مکانی برای استراحت طراحی شده است. مفهوم اصلی طراحی داخلی، ساخت یک مجتمع بود که حسی از تمام حجم و فرم فضای بیرون را در حالی که اعضا در داخل آن ورزش می کنند، منعکس کند.

محوطه و سطحی که ساختمان روی آن ساخته شده است، به عنوان معرف ساختمان و ورودی طراحی شده است.با انتخاب متریال مشابه برای پوشش کف لابی و ورودی خارجی، تفاوتی بین درون و بیرون وجود ندارد. طراحی چهار ستون چوبی در انتهای ساختمان، فضایی را برای نشستن و جمع شدن دور هم فراهم می کند و همچنین به عابران حس حرکت را بعد از اتمام ساختمان القا می کند.

با نگاهی به تمرین ورزشی به عنوان فعالیتی که در آن شما مقدار زیادی انرژی منفی از دست می دهید و شروع به جذب احساس آرامش می کنید و روحیه خوب می گیرید، به من کمک کرد تا یک جرم را با این نگرش طراحی کنم که به درستی به عنوان یک باشگاه فعالیت کند.

 

 

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

آموزش بازاریابی اینترنتی املاک به همراه تمامی راه حل ها
آموزش بازاریابی اینترنتی املاک ...

آموزش بازاریابی اینترنتی املاک راهکار اصلی خروج از ضرر و آغاز یک...

راهنمای انتخاب سیستمهای گرمایش خانگی با انرژی کارآمد
راهنمای انتخاب سیستمهای گرمایش ...

با ورود به فصل پاییز و شروع موج های سرما به سراغ...

معماری و بازسازی خانه کاوه در تهران / استودیوی معماری و طراحی پرگار
معماری و بازسازی خانه ...

توضیحات متن توسط معماران ارائه شده است. این اثر نمونه ای از...

معماران چگونه می توانند با طراحی اضطراب افراد را کاهش دهند
معماران چگونه می توانند ...

چرا افراد غالباً در مکان های عمومی خاص خود را از نظر...

طراحی ساختمان های آینده با روشنایی هوشمند
طراحی ساختمان های آینده ...

مصرف برق بالا و هزینه های سربار ناشی از خرابی تجهیزات برقی...

جالب ترین نکات درباره دکوراسیون آپارتمان های کوچک
جالب ترین نکات درباره ...

اگر آپارتمان کوچکی در متراژ زیر 50 متر دارید و چیدمان و...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت