طراحی آپارتمان مسکونی با ترکیبی زیبا از آجر و چوب در شیراز

نوشته شده توسطمینو بهاری
پست قبل

طراحی آپارتمان مسکونی صفری در شهر زیبای شیراز کاری از گروه معماری اشعری ترکیبی بسیار زیبا از آجر و چوب است. معماری این ساختمان زیبا به دست مهندس معمار امیر حیسن اشعری و در سال (۱۳۹۶-۲۰۱۷) انجام پذیرفت.

پروژه ساختمان مسکونی صفری در جنوب شرقی شهر شیراز و در یکی از قدیمی ترین محله های شهر واقع شده است. امروزه توجه معماران در شهرها بیشتر بر روی مناطق ثروتمند متمرکز است و کمبود پروژه های نوآورانه و جذاب در چنین مناطق فقیر و قدیمی وجود دارد.در این مناطق وضعیت محیط زیستی رو به کاهش بوده و بی توجهی به معماری خلاقانه و همگام با محیط زیست بر ساختار یک پارچه شهر و جاذبه های بصری تأثیر گذاشته اند.

ایده اصلی طراحی این پروژه براساس ایجاد یک عنصر ارتباطی و وابسته در تمام طبقه بود. این عنصر مرکزی و اصلی، در پوسته داخلی و بافت آجر ها قرار دارد و استفاده آجرها به نحوی بوده که سطح نمای دو بعدی را به سه بعدی تبدیل نموده است. با چرخش و خم کردن دیواره نما نسبت به هسته و محور اصلی ساختمان؛ بخشی از فضای خصوصی داخلی به فضای تراس اختصاص داده شد و اینگونه نمای ساختمان به عنوان رابط بین فضای شهری و فضای داخلی ساختمان عمل مینماید. در نتیجه فضای نشیمن و ناهارخوری با هم ادغام شده اند و بیشتر فضاهای داخلی و خارجی ساختمان با هم ادغام شده اند که به خلق نماهای گوناگون با زوایای متنوع بیرونی بسیار کمک کرده است.

دیوارهای خصوصی (اتاق ها) هم به واسطه تراس و یک عقب نشینی ساده و کوچک، به یک فضای خصوصی دست پیدا کرده اند. تشکیل نمای سه بعدی یک سری سلسله مراتب ایجاد نمود و باعث شد تا محوطه خصوصی و عمومی از بیرونی به واسطه نما قابل تشخیص باشد. با توجه به محدودیت های شهرداری در قبال اشرافیت نما نسبت به محله و همسایگی، ما می بایست ارتفاع نمای هر طبقه را ۱٫۷ متر در نظر می گرفیتم. ایده ما برای ایجاد حداکثر دیدی بصری نما، طراحی یک پوسته متخلخل از آجر بود که از داخل به هم پیوسته بود. طراحی و ساخت شبکه های آجری علاوه بر ایجاد یک نمای مستقیم، اجازه نمی دهد که رهگذران از هر طرف نتوانند داخل تراس یا منزل را مشاهده کنند .لایه زیرین شبکه بندی نما به فلاورباکس و بافت سبز اختصاص یافته که دید را به پایین تراس برای عموم محدود می کند.

با استفاده از نور طبیعی، به جای روشنایی ناهموار، ما با ایجاد کنتراست نوری و انتقال آن از «مدرسه فخرو» سعی کردیم روحیه احساسی را در ساکنان ایجاد کنیم. علاوه بر این، در طول شب، روشنایی داخلی از خارج کمک کرد تا جذابیت بصری و بصری ایجاد کند. علاوه بر پیاده سازی شبکه های آجر، به منظور دنبال کردن و تبدیل نور طبیعی، در بخش هایی از آجر نمای، با چرخاندن حدود ۲۰ درجه از آجر در یک قوس ۱۸۰degree، آن را تلاش می کند به بازی نور و سایه، و در نهایت ایجاد دینامیک و تغییر. ما در زمان های مختلف یک بافت داشتیم، به علاوه استفاده از آجرهای شیشه ای به عنوان مواد شفاف و کنترل کننده های نور در یک منظر خطی از نور روز در داخل کشور.

با استفاده از نور طبیعی به جای روشنایی بی شکل و ناهموار تلاش کردیم با ایجاد کنتراست نوری، حالت احساسی را در ساکنان به وجود بیاوریم. به علاوه در طول شب، روشنایی داخل از بیرون در ایجاد دید و تجسم بصری کمک می کند. به علاوه با گذاشتن دریچه های آجری – به منظور دنبال کردن و انتقال نور طبیعی- در بخش های آجری نما با چرخاندن حدود ۲۰ درجه آجر ها بر روی قوس ۱۸۰ درجه ای، سعی شده تا با نور و سایه ها بازی شود و در نهایت پویایی و تغییر به وجود بیاید.ما در زمان های مختلف بافت داشتیم، به علاوه از آجرهای شیشه ای به عنوان متریالی شفاف و کنترل کننده نور در چشم انداز داخلی ساختمان استفاده کردیم.

امیدواریم از این مطلب در ملک بانک لذت برده باشید و در ادامه با سایر تصاویر ساختمان و همچنین پلان با شما هستیم؛

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری باشگاه ورزشی دشت نور در مازندران
معماری باشگاه ورزشی دشت ...

شرح متن ارائه شده توسط : این ساختمان یکی از ساختمان های...

راهنمای جامع املاک و مستغلات
راهنمای جامع املاک و ...

املاک و مستغلات یک صنعت قدیمی در تمامی جوامع است و نیاز...

معماری مفهومی موزه هنرهای زیبا در نروژ
معماری مفهومی موزه هنرهای ...

با گذر از رودخانه راندسلوا، به پروژه موزه هنرهای زیبا می رسیم،...

نحوه آکوستیک کردن یک اتاق / انواع پوشش های عایق صدا
نحوه آکوستیک کردن یک ...

اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید پس برایتان پیش آمده که...

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت