فنگ شویی، تعاریف و ریشه های آن

نوشته شده توسطسمیه آقایی نژاد
پست قبل

 فنگ شویی واژه ای که امروزه بسیاری از طراحان و معماران داخلی علاوه بر چیدمان و نکات زیبایی شناسی برای داشتن فضایی آرامش بخش مملو از انرژی های فعال، استفاده از آن را پیشنهاد میدهند، اما به معنی چیست و ریشه آن از کجاست ؟

فنگ شویی ،تعاریف و ریشه های آن

 فنگ شویی هنر و علمی باستانی است که بیش از ۳۰۰۰ سال پیش در چین رسمی شد. در ترجمه لفظی فنگ (FENG) به معنای “باد” و شویی (Shui) به معنای “آب” است. همواره در فرهنگ چینی، باد و آب با سلامتی همراه است، بنابراین فنگ شویی خوب به معنای خوشبختی ، ثروت و سلامتی است و برعکس، فنگ شویی بد به معنای بدشانسی و بدبختی است.

برخی از عناصر و المان های مورد استفاده در تمرینات فنگ شویی و خود این تمرینات حداقل به ۶۰۰۰ سال قبل باز میگردد و شامل بخش های مختلفی از علوم و مطالعات علمی همچون فیزیک ، فلسفه ، نجوم و طالع بینی و … است .

فنگ شویی بسیار نزدیک به درک طبیعت و نگرش تائو است، به ویژه این ایده که زمین زنده و پر از چی یا همان انرژی است در هردو مشترک است.

از مفاهیم دیگری که بین فنگ شویی و تائویسم مشترک است میتوان از قطبیت یین (yin) و یانگ  (yang)  و نظریه پنج عنصر نام برد – یین و یانگ قطب های مخالفی هستند که بدون وجود یکدیگر نمی توانند وجود داشته باشند.

تعاریف و ریشه فنگشویی | وبلاگ | ملک بانک

فنگ شویی در تلاش برای بهبود دادن و فراهم کردن فضای زندگی برای خوشبختی و سلامتی انسان

گاهی اوقات درباره فنگ شویی به اشتباه تصور میشود که هنر چیدمان و تجربه درک چگونگی قرار دادن خود و اشیا در یک فضا برای تاثیر بر محیط زندگی خود در حوزه های مختلف است، در حالی که این کار مجموعه پیچیده ای از دانش است که به ما یاد میدهد چگونه با انرژی هایی که در فضاهایی مانند خانه ، دفتر یا باغ و…  پراکنده هستند ، در تعادل و هماهنگی کامل باشیم.

هدف این تمرینات فراهم کردن فضایی برای بقای خوشبختی و سلامتی انسان است. اگرچه برخی در جامعه های علمی ، آن را یه شبه علم میدانند، اما فنگ شویی بر زیبایی شناسی طراحی داخلی و ساختار معماری فضاهای زندگی و کار در مناطق شرق بومی و اخیرا در فرهنگ های غربی تاثیر بسیاری داشته است.

از آنجایی که خوشبختی تعاریف مختلفی از جمله سلامتی بیشتر ، موفقیت های شغلی یا زندگی مملو از عشق و … دارد ، تمرینات فنگ شویی شامل راهنمایی های دقیقی برای هر منطقه از زندگی است. ابزار اصلی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل این تمرینات برای هر فضایی، قطب نمای feng shui و bagua است که در آینده بیشتر دمورد آن صحبت خواهیم کرد.

با آشنایی به این دانش سوالی مطرح است : اینکه چگونه میتوان از آن استفاده کرد؟  در مقالات بعد همراه ملک بانک باشید تا با چگونگی استفاده از این هنر و علم بیشتر آشنا شویم.

آیا با فنگ شویی آشنایی دارید ؟  تجربیات خودتون رو درباره فنگ شویی در بخش نظرات( گفتگو ها )، با ما به اشتراک بگذارید.

پیشنهاد میکنیم مطالب  زیر را نیز بخوانید :
۷ پروژه با الهام از فنگ شویی
آیا برای رنگ آمیزی خانه خود برنامه ای دارید؟ با فنگ شویی رنگ آشنا شوید

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماران چگونه می توانند با طراحی اضطراب افراد را کاهش دهند
معماران چگونه می توانند ...

چرا افراد غالباً در مکان های عمومی خاص خود را از نظر...

طراحی ساختمان های آینده با روشنایی هوشمند
طراحی ساختمان های آینده ...

مصرف برق بالا و هزینه های سربار ناشی از خرابی تجهیزات برقی...

جالب ترین نکات درباره دکوراسیون آپارتمان های کوچک
جالب ترین نکات درباره ...

اگر آپارتمان کوچکی در متراژ زیر 50 متر دارید و چیدمان و...

گیاهان آپارتمانی به زندگی شما رنگ و بوی تازه ای خواهند داد
گیاهان آپارتمانی به زندگی ...

گیاهان آپارتمانی هر صبح شما را زیباتر، هر روز را پر انرژی...

10 سؤال متداول درباره انواع کاشی و سرامیک
10 سؤال متداول درباره ...

مربع ، مستطیل ، شش ضلعی ، مات ، براق، همه اینها...

چگونه به یک مشاور املاک نیمه وقت تبدیل شویم؟
چگونه به یک مشاور ...

در این مقاله میخوانید: -چگونه به یک مشاور املاک نیمه تبدیل شویم؟...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت