راهنما و نکات مهم خرید زمین

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل
راهنما و نکات مهم خرید زمین

اگر به دنبال خرید یک زمین در تهران، شمال و یا هر نقطه دیگری باشید علاوه بر موارد حقوقی خرید زمین باید به موارد دیگری نیز توجه نمایید تا سرمایه گذاری شما آینده خوبی داشته باشد.در ادامه همراه ما باشید تا به مهمترین و کلیدی تری نکات خرید زمین بپردازیم.

سر فصل های راهنمای خرید زمین

-انواع زمین

-ابعاد زمین

-دقت به هدف خرید زمین

-نکات حقوقی خرید زمین

-بررسی همسایگان زمین مورد نظر

-امکانات و امتیازهای زمین

-شرایط جغرافیایی زمین

-دسترسی زمین به راهها و مراکز خدماتی

-بافت طبیعی و پوشش گیاهی زمین

انواع زمین

زمین دایر؛ در اصطلاح به زمین هایی گفته می شود که آن را قبلا آباد کرده اند و در حال بهره برداری و یا آماده بهره برداری هستند.

زمین بایر؛ در اصطلاح به زمین هایی می گویند که قبلا کاربری خاصی داشته ولی به دلیل عدم بهره برداری و یا ناکارآمدی به مدت 5 سال متوالی بی کار و متروک مانده است.

موات؛ اما این دسته آخر زمین هایی است که به صورت کاملا طبیعی و دست نخورده مانده است و سابقه استفاده نیز نداشته در لغت فارسی به معنی زمین مرده و بی جان است .

در اصطلاح حقوقی بر طبق ماده ۲۷ قانون مدنی: اراضی موات، به زمین‌‌‌هایی گفته می شود که معطل افتاده و آبادی و کشت و زراعت در آنها وجود نداشته باشد.در نوع زمین های شهری نیز به موجب ماده 3 قانون زمین شهری: به اراضی شهری گفته می شود که سابقه عمران و احیا نداشته باشند.

همچنینی به موجب ماده ۴ قانون زمین شهری: اراضی بایر شهری زمین‌‌‌هایی است که سابقه عمران و احیاء داشته و به تدریج به حالت موات برگشته اعم از آنکه صاحب مشخصی داشته و یا نداشته باشد.در مورد زمین های موات قوانین مختلفی وجود دارد که می توانید با مطالعه کامل قوانین زمین شهری از آنها آگاه شوید.

ابعاد زمین

ابعاد و مساحت زمینی که خریداری می کنید نیز بسیار مهم است، زیرا برای هر کاربری و ساخت و سازی به متراژ معینی از زمین نیاز است که باید قبل از مراحل انتخاب و خرید در طرح خود به آن توجه خاص داشته باشید.

به عنوان مثال حتی اگر شما برای کاری 10هزار متر زمین نیاز داشته باشید و بجای آن 15هزار متر خریداری نمایید اما به میزان بر و ورودی زمین خود توجه نکنید مطمئنا در آینده نزدیک به مشکلات بزرگی بر خواهید خود.از آن گذشته مواردی مانند راه اختصاصی زمین و محل پارک یا …. نیز جزو نکاتی هستند که در کنار ابعاد زمین باید به آن توجه کاملی داشته باشید زیرا هر کدام از آنها رفاه و آرامش آینده شما را تضمین می نمایند. اگر زمین شما مخصوصا در متراژهای بالا راه و ورودی اختصاصی نداشته باشد و شما صرفا بخاطر قیمت پایین آن را خریداری نموده باشید، مطمئنا در آینده نزدیک مجبور خواهید شد برای خرید چند متری راه و مسیر اختصاصی از همسایگان خود قیمتی چند برابری پرداخت نمایید!!!

دقت به هدف خرید زمین

در زمان انتخاب زمین خود به دقت به هدف نهایی فکر و بر مبنای آن تمامی موارد مورد نظر خود را تنظیم نمایید، به عنوان مثال اگر زمین را برای کار باغداری و پرورش میوه مد نظر دارید حتما آزمایش خاک (PH) را در لیست کارهای خود قرار دهید.همینطور اگر از آب چاه استفاده می کنید آزمایش های مربوط به آب را نیز به انجام برسانید. وجود زمین های زراعی اطراف را با توجه به سم پاشی و …. مد نظر قرار دهید و از سلامت زمین آگاهی کامل پیدا کنید.اگر زمین را برای ساخت ویلا و سازه مسکونی انتخاب می نمایید حتما از امنیت منطقه مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.

نکات حقوقی خرید زمین

در ابتدای مسیر باید مشاور املاک مورد اعتماد خود را بیابید.آژانس املاکی دارای مجوز رسمی و خوشنام و دارای اخلاق حرفه ای.دقت کنید که قولنامه فقط تضمین کننده قول و قرار شما با فروشنده است و جزو اسناد رسمی نیست پس تمامی مراحل پرداخت نهایی خود را در دفترخانه ثبت اسناد رسمی به انجام برسانید و از هر گونه پرداخت اضافی و یا تسویه نهایی در زمان نوشتن قولنامه بپرهیزید حتی اگر قیمت برای شما بسیار وسوسه کننده باشد.

در زمان نوشتن قولنامه و قبل از پرداخت ثمن معامله حتما سند زمین را بررسی فرمایید و در صورت نیاز از وکیل قانونی خود بخواهید همراه شما باشد و یا حتما شاهدی همراه خود داشته باشید که مورد قبول و اعتماد شما باشد.در ضمن دریافت کد رهگیری پس از انجام معامله یک امر ضروری و تضمین کننده صحت معامله زمین شماست پس به هیچ بهانه ای برای عدم انجام آن دقت نکنید و حتما در انجام آن پافشاری نمایید.

اگر معامله را باید فرد حقوقی از طرف یک شرکت یا نهاد انجام می دهید حتما مدارک وکالت نامه را به دقت بررسی نمایید و همینطور مدارک شرکت مورد نظر را تا از هر گونه سواستفاده یا کلاهبرداری جلوگیری شود.اگر زمین جزو زمین های مصادره ای باشد ممکن از در آینده دچار مشکل شوند زیرا پس از چند سال مالکان قبلی در رابطه با آن ادعای خود را مطرح و با مدارک و سند خود از مراجع قانونی و قضایی تقاضای برگشت مال خود را می نمایند.پس در این معاملات با دقت و ریزبینی بیشتری عمل نمایید.

در مورد زمین های نسقی نیز به همین شکل حتما تاییدیه شورای محل را بررسی نمایید و استعلامات لازم را برای تایید حق مالکیت فردی که بنچاق به نام اوست و رابطه او با مالک اول به دقت دنبال و از صحت تمامی مراحل اطمینان حاصل نمایید.در زمین های نسقی تنها به دلیل عدم بررسی رابطه به مالک اول گاهی کلاهبرداری های بزرگی به وقوع می پیوندد.

بررسی همسایگان زمین مورد نظر

همسایه ها شاید در زمان معامله ای شیرین زیاد مورد مهمی نباشند اما همین مورد به نظر کوچک در زمان های بسیاری موجب فروش اجباری یک ملک به دلیل ایجاد مزاحمت های پی در پی و یا عدم امنیت شده اند.حالا چطور در رابطه با همسایگان یک زمین تحقیق نماییم مخصوصا زمانی که ما ساکن آنجا نبوده ایم و آشنایی در آن منطقه و مردم محلی نداریم؟

راه اول استعلام از شورای محل است که به احتمال زیاد پاسخ درستی نیز دریافت می کنید چون در نهایت بار مسئولیتی نیز به دوش آنهاست اما برای این کار پیشنهاد می کنیم از ابتدا رابطه دوستانه ای با مسئولان شورا برقرار نمایید تا در مراحل کار و ادامه آن از مشورت آنها به خوبی استفاده نمایید.

راه دوم پرس و جو از سایر همسایگان و در نهایت مقایسه نظرات با یکدیگر است و  راه نهایی چند بار رفت و آمد و سرکشی در موقعیت های زمانی مختلف به آن محدوده است تا یک بررسی میدانی از آن به عمل آید.

امکانات و امتیازهای زمین

شاید در ابتدا مورد مهمی باشد اما به دلیل قیمت پایین زمین به آن که مثلا زمین گاز ندارد و یا آب شهر رضایت دهید.اما بدانید اشتباه بزرگی مرتکب شده اید مگر آنکه بر مبنای هدف کاربری زمین ذاتا به آن امتیاز نیاز نداشته باشید. زیرا در صورت نیاز به آن امتیاز باید زمان و هزینه زیادی برای دریافت آن بگذارید.بله اگر محل زمین شما در طرح گازرسانی و یا برق و آب نباشد ممکن است سالها از این امتیاز محروم بمانید و یا متحمل هزینه سنگینی برای دریافت آنها شوید زیرا از منابع اداره مشخص نمی شود به آن منطقه رسیدگی کرد چون در بودجه از قبل پیش بینی نشده بود.پس حتما اگر زمینی برای باغداری و یا ویلایی دنج در یکی از مناطق دور افتاده خریداری می کنید به تمامی امتیازهای آب، برق، گاز و  نهایتا تلفن دقت نمایید زیرا اگر در آن منطقه تلفن همراه آنتن دهی مناسبی نداشته باشد حتی تلفن ثابت نیز یکی از موارد مهم به حساب خواهد آمد.

شرایط جغرافیایی زمین

مخصوصا اگر در شمال به دنبال تهیه زمین هستید به شرایط جغرافیایی و محل قرار گیری زمین دقت نمایید.زیرا در زمان بارندگی های شدید حتما زمین های پایین دست دچار آبگرفتگی شدید خواهند شد.همینطور وجود زمین شما به دلیل زیبایی و چشم انداز در کنار یک رودخانه می تواند در فصل های پر بارندگی بسیار خطرناک و آسیب زا باشد.همینطور مواردی مانند زمین های کوه پایه ای و جنگلی و ساحلی هر کدام موارد مهم مرتبط با خود را دارند که در زمان انتخاب باید به آنها دقت نماید.

دسترسی زمین به راهها و مراکز خدماتی

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در زمان انتخاب و خرید زمین دسترسی به راههای اصلی و شهرها و مراکز خدماتی و رفاهی و درمانی هستند.تصور اینکه شما در ویلا خود باشید و یکی از فرزندانتان دچار سرماخوردگی شدید شود و ساعت ها از اولین مرکز درمانی فاصله داشته باشید بسیار سخت است.اگر برای یک آخر هفته با خانواده خود به ویلای جنگلی خود می روید مطمئنا ممکن از نیاز به خرید روزانه داشته باشید و دور بود مراکز خرید و خدماتی شما را آزرده خاطر کند.پس به همه این موارد در هما روزهای اول خرید زمین خود دقت نمایید.

بافت طبیعی و پوشش گیاهی زمین

اگر قصد ساخت یک ویلا یا خانه مسکونی روی زمین مورد نظر خود را دارید بهتر است قبل از خرید به پوشش گیاهی و درختان موجود در زمین نگاهی داشته باشید.مطمئنا بعد از ساخت ویلا نیاز به محوطه سازی و پوشش گیاهی و کاشت درختان زیادی در زمین باقی مانده خواهید داشت، پس چرا هزینه مازاد را می پذیرید و بجای آن زمینی مناسب ساخت ویلای خود انتخاب نمی کنید.در این حالت می توانید ویلا را بر اساس بافت طبیعی موجود در زمین طراحی و معماری نمایید و از چشم اندازهای زیبای آن لذت ببرید.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

70 درصد شانس فروش بیشتر برای آگهی های عکس دار
70 درصد شانس فروش ...

واقعا تهیه چند تصویر ساده با گوشی هوشمندی که در دستان ما...

معماری ساختمان مسکونی سدروس / علیرضا تغابنی
معماری ساختمان مسکونی سدروس ...

تراکم و توزیع آن در تهران ریشه اصلی بسیاری از موضوعات مرتبط...

چگونه به یک مشاور املاک نیمه وقت تبدیل شویم؟
چگونه به یک مشاور ...

در این مقاله میخوانید: -چگونه به یک مشاور املاک نیمه تبدیل شویم؟...

نورپردازی چگونه می تواند باعث بهبود یا کاهش کیفیت معماری شود؟
نورپردازی چگونه می تواند ...

اگر از جنبه های مختلفی به طراحی داخلی و معماری بنگریم، نورپردازی...

تاثیر تفکر مثبت در کسب و کار املاک و مستغلات
تاثیر تفکر مثبت در ...

به طور کل دو دیدگاه در کسب و کار املاک و مستغلات...

رازهای موفقیت در کار مشاور املاک
رازهای موفقیت در کار ...

اگر می خواهید رازهای موفقیت در کار مشاور املاک را بدانید 10...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت