هنینگ لارسن، برنده مسابقه طراحی خلیج مرکزی شهر شنژن در چین / شهری برای آینده

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

شرکت دانمارکی هنینگ لارسن در رقابت بین‌ المللی طراحی شهر مرکزی شنژن (Shenzhen) در چین برنده مقام شد. این تیم که از بین ۱۵ شرکت‌کننده برگزیده شده است، در ساخت این پروژه عظیم بر روی سطح ۵.۵ میلیون مترمربع که مرکز جدیدی از شهر شنژن در آن خواهد بود، هم‌کاری خواهد نمود. این پروژه به عنوان بخشی از بزرگ‌ترین اقتصاد خلیجی در جهان، به دنبال ایجاد مرکز نوآوری های پیشرو در چین است.

هنینگ لارسن برای تبدیل شنژن به عنوان قلب منطقه خلیج بزرگ‌، یک طرح جامع را پیش‌بینی کرد که پارادایم‌های برنامه‌ریزی شهری چین را تغییر می‌دهد و استاندارد جدیدی را برای یک شهر سبز، پایدار و قابل سکونت در آینده تعیین می‌کند. قسمت مرکزی خلیج شنژن  بخشی از منطقه ای است که جمعیتی حدود 70 میلیون نفر دارد و شامل شهرهای دیگری مانند گوانگژو، هنگ کنگ و ماکاو می باشد.اغلب این منطقه را دره سیلیکون چین می نامند، زیرا شنژن خانه گروهی از غول های فن آوری نوآورانه مانند Tencent، Huawei و ZTE است.موقعیت و مکان این پروژه، فرصتی منحصر به فرد برای احیا و ترمیم یک پیوند تاریخی از دست رفته، بین شهر و دریا را ارائه می دهد.

کلود گودفروی،یکی از شرکا و مدیر بخش طراحی دفتر هنگ کنگ، هنینگ لارسن می گوید: طراحی ما به این شکل است که شهر شنژن را در کنار دریا قرار دهیم.برای ایجاد یک اسکله جذاب، ما تسهیلات تجاری و فرهنگی را از ساحل دریا به ارمغان آوردیم، بنابراین شهروندان در نهایت قادر خواهند بود از جو خلیج شنژن در یک محیط شهری فعال مانند سیدنی، سنگاپور یا کپنهاگ لذت ببرند.طراحی هنین لارسن با هدف ایجاد یک قلمرو شهری برای عابر پیاده انجام می شود؛ در این پروژه اتومبیل ها به یک شبکه گسترده زیرزمینی شامل بزرگراه ها، جاده ها و پارکینگ ها متصل می شوند. در این بستر بیشتر خودروهای مسافرتی هرگز در منطقه نخواهند بود. Godefroy اضافه می کند که این امر همه چیز را برای کیفیت تجربه عابران پیاده تغییر خواهد داد و در چین امری کاملا منحصر به فرد خواهد بود.

 

مجموعه هنینگ لارسن، در کنار مراکز خرید عظیم، که به طور سنتی در زیر ساختمانهای بلند قرار گرفته اند، پیشنهاد ساخت یک پارچه شهری بخشی متشکل از ساختمان های کوچکتر که بین برج ها قرار دارد را نیز در برنامه کاری قرار داد.در این طراحی همچنین پرداختن به اثر بخشی گرمایی شهری نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است.کلود گودفروی توضیح می دهد: موفقیت این منطقه شهری به میزان زیادی به ظرفیت ما برای کاهش گرما در قلمرو عمومی بستگی دارد.به خصوص هنگامی که با تغییرات آب و هوایی روبه رو هستیم.ما با تجربه های قبلی خود می دانیم که ابتکارات ما می تواند گرما را در منطقه به میزان 5 تا 8 درجه در مقایسه با شهرهای اطراف آن کاهش دهد.و این موضوع سطح راحتی و آسایش بیشتری است که می تواند شهروندان را به استفاده از محیط های عمومی تشویق نماید.

هنینگ لارسن اقداماتی را برای به روزرسانی طراحی این قلمرو عمومی انجام داده تا طراحی شهر را که مربوط به نیاز نسل های آینده است، ایجاد نماید.این اقدامات شامل ایجاد بخش هایی است : شهر طبیعت، شهر مشترک، شهر هوشمند، شهر دانش، شهر هنر و سرگرمی.

یک شهر هنری: طرح‌های ” شهر هنری ” برای ایجاد یک تجربه فرهنگی منسجم در سراسر طرح جامع اضافه شدند. هر طرح, پیش از این نیاز به ساخت 36 – 10 % از مساحت آن‌ها برای برنامه های فرهنگی دارد, اما هماهنگی لازم برای اطمینان از مکمل بودن گالری‌های مختلف و مکان‌ها، ضروری است. در عرصه عمومی, هنر به وسیله موضوعاتی (مانند موزه) نمایش داده می‌شود و تاسیسات بزرگ هنری توجه را از دور به خود جلب می‌کنند. این شرکت مکان‌های فرهنگی بزرگ‌تری برای اجرای هنر و نمایشگاه‌ها نیز لازم خواهد داشت. علاوه بر این, یک طرح بلندپروازانه برای مکان‌های عمومی و فرهنگی در اوج بلندترین برج‌ها, ” افق هنر ” را ایجاد کرده که شمایل و تصویر کلی منطقه را تعریف خواهد کرد.

یک شهر مشترک: به اشتراک گذاری اقتصاد به طور فزاینده‌ای در حال تغییر فضاهای کاری است و عقاید تعصب‌آمیز درباره آنچه که شهرهای ما باید در آینده باشند را به چالش می‌کشند. طرح جامع یخش های بی شماری از فضاهای کاری مشترک در هر دو ساختمان اختصاصی و در حوزه دولتی را ارائه می‌دهد.

یک شهر جنگلی: برنامه ای بلند پروازانه برای کاشت 10،000 درخت در منطقه، برای ایجاد سایه و خنک شدن هوا در قلمرو عمومی، و همچنین کاهش آلودگی هوا و سر و صدا. کاشت درختان به همراه رعایت زیست شناسی در سطح زمین، یک زیستگاه مناسب جنگلی برای پرندگان و حشرات را نیز فراهم می نماید.

مجموعه هنینگ لارسن، قصد دارد با دو برنده دیگر و همچنین دولت همکاری کند تا طراحی دقیق و پیشنهاد بصری یکپارچه را در طراح مستر پلن ارائه دهد.

 

 

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماران چگونه می توانند با طراحی اضطراب افراد را کاهش دهند
معماران چگونه می توانند ...

چرا افراد غالباً در مکان های عمومی خاص خود را از نظر...

طراحی ساختمان های آینده با روشنایی هوشمند
طراحی ساختمان های آینده ...

مصرف برق بالا و هزینه های سربار ناشی از خرابی تجهیزات برقی...

جالب ترین نکات درباره دکوراسیون آپارتمان های کوچک
جالب ترین نکات درباره ...

اگر آپارتمان کوچکی در متراژ زیر 50 متر دارید و چیدمان و...

گیاهان آپارتمانی به زندگی شما رنگ و بوی تازه ای خواهند داد
گیاهان آپارتمانی به زندگی ...

گیاهان آپارتمانی هر صبح شما را زیباتر، هر روز را پر انرژی...

10 سؤال متداول درباره انواع کاشی و سرامیک
10 سؤال متداول درباره ...

مربع ، مستطیل ، شش ضلعی ، مات ، براق، همه اینها...

چگونه به یک مشاور املاک نیمه وقت تبدیل شویم؟
چگونه به یک مشاور ...

در این مقاله میخوانید: -چگونه به یک مشاور املاک نیمه تبدیل شویم؟...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت