مستاجران چگونه برای دریافت تسهیلات اقدام کنند

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

مستاجران چگونه برای دریافت تسهیلات اقدام نمایند؟سوالی که در این مطلب به آن پاسخ داده شده است؛ وزیر اقتصاد و دارایی و سپس معاون وی از راه‌اندازی صندوقی برای اعطای تسهیلات به مستاجران با عاملیت بانک مسکن سخن گفته‌اند، یک کارشناس بانکی در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: وقتی بحث صندوق می‌شود، این صندوق باید خودش منابع را تامین کند. صندوق این گونه اداره می‎شود که هر آنچه به داخل آن می‌آید را می‌تواند هزینه کند. بنابراین هر چه بتوانند از بازار و نه از جای دیگر منابع کسب کنند می‌تواند تسهیلات بدهد.

به گزارش ملک بانک به نقل از تجارت‌نیوز، ابتدای ماه جاری ایسنا خبری را از حاشیه جلسه هیات وزیران منتشر کرد که فرهاد، دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی اعلام کرده براساس این طرح به مستأجران وام داده می‌شود.

پنج روز بعد محمد دهقان دهنوی، معاون اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی به مهر گفت: پیش‌بینی شده است که برای کنترل ریسک‌های بانک، وام در اختیار موجر قرار گیرد. با توجه به اینکه بحث مسکن است از این رو اولویت با بانک مسکن خواهد بود.

اعطای تسهیلات به مستاجران چگونه انجام می شود؟

مرتضی عزتی، کارشناس بانکی در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: وقتی بحث صندوق می‌شود، این صندوق باید خودش منابع را تامین کند. صندوق این گونه اداره می‎شود که هر آنچه به داخل آن می‌آید را می‌تواند هزینه کند. بنابراین هر چه بتوانند از بازار و نه از جای دیگر منابع کسب کنند می‌تواند تسهیلات بدهد.

وی در این خصوص ادامه داد: یعنی یک عده سپرده‌گذاری می‌کنند و طبق قاعده هر کسی سپرده گذاشت پس از گذشت یک سال می‌تواند دو برابر سپرده خود وام بگیرد. جمع شدن وجه متقاضیان به ابزاری برای پرداخت تسهیلات تبدیل می‌شود. قاعده صندوق به این شکل است که بانک‌ها نباید از منابع دیگر تسهیلات بدهند.

آیا در این طرح منابع بانکی نیز دخیل است؟

عزتی در این خصوص عنوان کرد: اگر این طرح در قالب صندوق قرار است فعالیت کند، اول باید منابع آن تامین شود سپس متناسب با منابع تسهیلات پرداخت شود. این طور نیست که بانک‌ها ملزم شوند از منابع دیگر خود این برای این طرح هزینه کنند، ممکن هم است که دولت الزام کند ولی این الزام طبق قاعده صندوق نیست.وی بیان کرد: علت این که بانک مسکن را به عنوان بانک عامل در نظر گرفتند این است که اولا در بحث تخصصی به بانک مسکن مربوط می‌شود؛ دوم این که تجربه صندوق پس‌انداز مسکن را دارد. که دقیقا در این صندوق تامین مالی تسهیلات به این شکل انجام می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که ایا این امکان وجود دارد که افراد از این طریق وام را دریافت آن را در بخش دیگری سرمایه‌گذاری کنند؟ گفت: مشکل عمده این طرح همانند صندوق مسکن این که ممکن است افراد پول آن را در جای دیگر سرمایه‌گذاری کند؛ ولی این مشکل آنقدر بزرگ نیست که که بتواند به عنوان یک عامل تاثیرگذار در دیگر بازارها قلمداد شود مگر این که دولت به آنها سوبسید بدهد که احتمال بعیدی است.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

انتقال مشکلات مسکن به سمت بازار اجاره
انتقال مشکلات مسکن به ...

جمعیت مستأجران به‌تبع تداوم روند صعودی قیمت مسکن در چند دهه اخیر...

عوامل قیمت شکن در بازار مسکن
عوامل قیمت شکن در ...

کاهش ماهیانه قیمت در مناطق میانی، افت ۷۸ درصدی معاملات و افزایش...

ارزان ترین و گرانترین قیمت های اجاره و خرید خانه در تهران
ارزان ترین و گرانترین ...

بر اساس گزارش مرکز آمار ارزان‌ترین مناطق برای اجاره در تهران مناطق...

قیمت زمین طی یک سال 174.6 درصد رشد داشته است
قیمت زمین طی یک ...

مرکز آمار اعلام کرد: افزایش ١٧٤.٦ درصدی قیمت فروش یک مترمربع زمین...

خبر کاهش ادامه دار قیمت اجاره خانه در تهران
خبر کاهش ادامه دار ...

رئیس اتحادیه املاک استان تهران خبر داد که روند کاهش قیمت اجاره...

رکود، بزرگترین مشکل بازار مسکن
رکود، بزرگترین مشکل بازار ...

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن گفت: پدیده رکود همچنان در بازار...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت