چگونگی اضافه کردن افراد به رِندرهای معماری؛ مانند یک حرفه ای

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

هیچ رمز و رازی برای قرار دادن مردم در طرح های معماری وجود ندارد. مردم سریعترین راه برای برقراری ارتباط عاطفی با طرح ها هستند. یک طراح و معماری حرفه ای میتواند با نشانه های بصری درست، احساسات عمیقی ایجاد کند و یک تصویر ساده را به آرزویی بزرگ برای دستیابی تبدیل نماید.

در تجسم معماری، ما سعی میکنیم این احساسات را شکل دهیم و درست عمل کردن آنها به واسطه درک شدن توسط مخاطب به دست می آید. براساس دانش تجربی ما در معماری بسیاری از ما در شرایط یکسان احساس مشابهی از خود بروز میدهیم به همین دلیل بسیار مهم است که باید هنگام تصویر برداری و طراحی طرح های خود از وجود افراد به عنوان روح بخشیدن به کار خود استفاده نمایید.

افراد و کاراکترهایی که به طرح اضافه میکنید، الهام بخش راهنمای بصری شماست و همچنین سبب هشدار و جلب توجه بیننده، به داستان یا احساساتی که می خواهید منتقل نمایید خواهد شد. گاهی در یک طراحی داستان را به سمت کاربرد، تعامل یا حرکت در مورد یک فضا میبریم و بار دیگر موضوع کمی انتزاعی است. هر چه بیشتر در باره محیط مورد طراحی بدانید تجسم شما، مخصوصا وقتی جزئیات بیشتر باشد دقیق تر خواهد بود.

در این بخش، می خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه متخصصین در مجموعه بزرگ kilograph با نزدیک شدن به اهداف در سه بعدی سازی، افکار را در طرح ها به مخاطب منتقل میکنند. از آنجایی که این مجموعه در زمینه های متنوع مانند:معماری، کارشناسان برند و تکنسین های VR و… تخصص دارد آنها به طور مداوم از دیدگاه روانشناختی و زیبایی شناسی بر سر طرح ها به بحث و گفتگو میپردازند که فاصله بین مردم و معماری را از بین ببرند.متن ارائه شده در زیر بخشی از مقاله تهیه شده توسط متخصصین معماری گروه kilograph است.

یک سبک انتخاب کنید

در اینجا به دو نوع تجسم و سبک اشاره میکنیم: اول اینکه مورد استفاده طرح چیست؟و بحش دوم سرمقاله یا همان جذابیت و مفهوم اولیه طرح/ابتدا مورد اول؛ این یک خودآزمایی است و مشتریان یک طرح معماری اغلب میخواهند هنگامی که یک عکس یا تصویر از آن میبینند از شما در مورد آن سوال بپرسند. شما میتوانید با حذف ناشناخته ها از تجسم و با تکیه کردن بر ویژگی های روشن طرح، این سوالات را به سادگی در غالب طرح خود، قبل از پرسش پاسخ دهید.به عنوان مثال در طرح زیر نمایش خطوط و لاین دوچرخه سواری و خانوادهایی که در میان چمن ها نشسته اند واقعا میتواند آرامش بخش باشد مخصوصا وقتی که نورپردازی آن به شکلی مثبت انجام شده باشد.

از طرف دیگر، برای موضوع طرح و سرمقاله آن، شما سعی می کنید بسیار چشم نواز باشد، به طریقی که همیشه اولویت بندی فضا را در رتبه اول قرار ندهید. اکثر شرکت های معماری اینطور به نظر می رسند که بیش از حد به گسترش، متمرکز کردن تصویر بر روی لباس کاراکترها و یا تبلیغاتی برای بالا بردن خلق و خوی انسانی میپردازند. در نظر داشته باشید این احساسات اساسی که به یک ایده بزرگتر از یک نام تجاری ساختمان متصل می شوند یسیار مهمتر هستند، و دقیقا همان چیزی است که شما در پی تحرکات افراد میبایست قرار دهید. بنابراین اگر شما یک ایده خوب برای اجرای طرح خود دارید و همچنین یک ذهن خلاق باز و یک مخاطب و مشتری به عنوان هدف که به خلاقیت شما پاسخ دهد، این مسیر می تواند برای شما بسیار سرگرم کننده باشد.

ساخت یک داستان

دلیلی وجود دارد که ما هنوز در مورد داستان ادیسه صحبت می کنیم: داستان های خوب با شما باقی می مانند. با همراهی در طرح، می توانید روایت های بصری را بدون کلمات بیان کنید.

ما اخیرا یک طراحی برای The Coloradan، یک پروژه مسکونی در  شهر دِنور انجام دادیم. هدف ما این بود که امکانات رفاهی این آپارتمان را کمی بیشتر زنده نشان دهیم. به عنوان مثال، در یک تصویر، بینندگان طرح به یک جشن تولد چهار سالگی راه می یابند، که پر از والدین  و بچه ها در اطراف خانه میباشد. همه عناصر  و جزئیات طرح را در اینجا بخوانید: خانواده ها، اجتماعات، همبستگی، همه در یک اتاق نشیمن حضور دارند و بزرگسالان به دنبال موفقیت هستند، کودکان نیز به آنها نگاه می کنند، شاید سطح زندگی متوسط تا بالاترین طبقه متوسط باشند، و همه به نظر می رسد یا هم راحت هستند.بنابراین به این ترتیب طراح با شیوه ی جذابی وارد شده است و بدون بیان کلمه ای داستان خود را روایت کرده است.

چیز دیگری که باید در نظر بگیریم این است که چگونه قسمت های مختلف یک تصویر، از جمله تمام مینی داستان ها،در کنار یکدیگر بازی می کنند تا داستان بزرگتری را شکل دهند. بسیاری از ما روایت را در پس زمینه قرار میدهیم. این  همان جایی است که اکثر مردم برای اولین بار به آن نگاه می کنند،دقیقا جایی است که شما نیز باید مغز داستان خود را قرار دهید. هر بخشی از تصویر باید هر دو موضوع را گسترش دهد یا مکمل باشد و داستان را به نحوی تفسیر کند. به عنوان مثال، اگر من به شما یک تصویر از موزه را نشان می دهم، ممکن است انتظار داشته باشید که مردم را در حال تماشای یک نقاشی ببینید . اغلب هوشمندانه تر است که در مورد آنچه که طراح (یا مشتری سفارش دهنده طرح) می خواهد به مخاطب بگوید فکر شود و در پس زمینه داستان وارد شود. به این شکل کاراکترها یک روایت چند لایه ایجاد می کنند؛

استفاده از اعتبار؛ لوازم و ابزار ویژه

هنگامی که مشتریان پیش ما (طراحان معماری) می آیند، آنها همیشه چیزی منحصر به فرد می خواهند. سریع ترین راه این است که تجسم های خود را برای مشتری توضیح دهیم و با استفاده از تکنولوژی پرده سبز و مدل سازی و استفاده از مدل های استخدامی خود هرچه سریع تر به دیدگاه مشتری نزدیک شویم. این نحوه شروع به نوع برندی که برای او طراحی میکنید بستگی دارد و برخی مواقع در معرض انواع خاصی از ایجاد احساس در بیننده قرار میگیرید که خواسته ی مشتری شماست و اجازه میدهد تا تجسم و دسته بندی ها را در بالاترین سطوح به راحتی مدیریت کنید.

یکی از اسباب بازی های مورد علاقه ی جدید مادر kilograph برای این فرآیند، ARKit اپل است، زیرا ما به ما اجازه می دهد تا مدل ها را با محیط های سه بعدی خودمان آماده کنیم. شما فقط دستگاه اپل را نگه دارید و زوایای تنظیم شده را بررسی کنید، که زمان زیادی را در اجرای یک پروژه ذخیره می کنید و همه چیز سریع تر انجام میشود.

محل ساخت و اجرا

بنابراین حالا شما شخصیت های خود را دارید، داستان خود را دارید. بعد چه؟ زمان آن است که در نظر قرار دادن و ادغام محله خود را – که به وضوح کار آسان نیست، از آنجا که این تصمیمات می تواند به طور مستقیم بر روی درک معماری تاثیر می گذارد. قرار دادن جذابیت می تواند یک فضای بزرگ یا کوچک، بزرگ و یا باریک، یا حتی برجسته سازی عناصر کلیدی طراحی (یا پنهان کردن یک جنبه حل نشده طراحی) باشد.

حالا شما شخصیت های خود را دارید؟ داستان خود را نیز در اختیار دارید. مرحله بعدی چیست؟ زمان قراردادن طرح در محل پروژه و ادغام عناصر آن فرا رسیده است. این به وضوح کار آسانی نخواهد بود و به طور مستقیم بر روی درک معماری تاثیر میگذارد. قرار دادن جذابیت های جدید در یک فضای بزرگ یا کوچک و یا باریک یا حتی برجسته سازی عناصر کلیدی در طراحی یک فضا میتواندیکی از جنبه های حل نشده طراحی باشد.

برای نشان دادن این موضوع، بیایید تصویری را که ما برای یک دفتر خیالی در شهر Malibu انجام دادیم  ببینیم.

در این تصویر دو داستان وجود دارد: یک دفتر در بحران و همچنین برخی نیز در بیرون در راه خود به سمت ساحل .این خود میتواند قرار گرفتن در معرض چیزی سرگرم کننده باشد. اما توجه داشته باشید که چگونه سایر ملاحظات در بازی این داستان وجود دارند، مانند منظره اقیانوس، احساس گستردگی و استفاده از تقارن در معماری بنا، که برای چشم بسیار لذت بخش است.

قبل از کاراکترها: بدون مردم، شما با یک طرح باز و گرم  در اختیار دارید که ابه چشم بیننده اجازه می دهد منظره را بدون محدودیت ببیند.

بعد از اضافه شدن افراد به طرح: معرفی مردم، داستان های مختلف آنها. شما خط خود را در مورد مبلمان یا عناصر معماری خاصی از دست می دهید، بنابراین مهمترین بخش قرار دادن آنها در طرح است. اما چیزی که به دست می آورید روایت یک داستان است و این بهتر از اتاقی باز است.

مناطق فعال در مقابل مناطق غیر فعال: در هنگام قرار دادن وسایل و افراد شما میبایست درمورد چگونگی کارکرد فضای داخلی فکر کنید. به عنوان مثال؛ در کدام قسمت حرکت مجاز است؟ شما هیچ گاه کاراکتری که در بین میزها در حال اجرا است را نخواهید داشت زیرا باعث ایجاد تنگی فضا و هرج و مرج را آن نقطه خواهد بود که برای کار مشارکتی و آرامش در محیط دفتر مناسب نیست. در این تصویر صندلی به عنوان یک نقطه ملاقات فعال عمل میکند که در یک محیط اداری منطقی است.

در این مرحله شما میخواهید تعداد کاراکترها، نقش ها و یک سلسه مراتب را تعریف کنید؛ زیرا این کار مسیری را برای موقعیت و مقیاس آنها تعیین میکند. در این مورد، داستان اصلی(دفتر درام به رنگ و تم آبی) در وسط زمین قرار گرفته است؛ و به همان اندازه از اهمیت معماری برخوردار است. مقیاس، موقعیت بدن و موقعیت مردم در پشت تصویر نقش کلیدی را ایفا می کنند. حالا با داشتن بازیگرانی که در مرکز قاب قرار گرفته اند، شما میتوانید یک داستان ثانوی برای بیننده خود در این فضای معماری شده بیابید. اما اگر بازیگران اصلی خیلی به دوربین نزدیک بودند همه چیز در داستان متفاوت تر پیش میرفت.

ترکیب بندی: اگر شما این صحنه را تجزیه و تحلیل کنید، خواهید دید که آن را متعادل، متقارن و در جهت چشم انداز با یک چشم انداز نقطه اصلی طراحی کرده ایم. هنگامی که ترکیب بندی مشابه این پروژه را کار می کنید، یک ساختار را ایجاد می نمایید که در قرار دادن اجزا و کاراکترها در آن کمک می کند. به عنوان مثال، اگر می دانید تقارن در طرح را می خواهید، هرگز بازیگران اصلی خود را در یک موقعیت خارج از مرکز تصویر قرار نمی دهید. زیرا این کار باعث می شود در کل تصویر عدم تعادل  احساس شود.

پایان: سرانجام، زمانی که تمام نمودارهای تجزیه و تحلیل را به طور همزمان پوشش دهیم؛ میتوانیم همه چیزهایی را که در مورد ترکیب بندی نیاز داریم از حرکت اصلی و چگونگی آمیخته شدن آن با داستان کلی داشته باشیم و اینکه چگونه داستان ثانوی را با این جنبش پیوند دهیم . هر قطعه از داستان به بخش دیگر خدمت میکند تا یک نمای بصری پویا و دلپذیر در فضا ایجاد شود.

چند نکته دیگر که باید در نظر گرفت:

مسیر: هر تصویر دارای یک مسیر بصری است که چشم بیننده را هدایت می کند. اما برخی از آنها بهتر از دیگری هستند. با توجه به جایگذاری، به آنچه که شما میخواهید تماشاگر طرح ببیند توجه نمایید. اگر میخواهید به یک منطقه توجه کنند، گروه بندی کاراکترها کمک میکند. اگر می خواهید آنها فضا و روایت را به ترتیبی که شما میخواهید کشف کنند، در این صورت بازیگران خود را پراکنده  کنید و بیشتر تمرکز خود را بر روی زمینه هایی که می خواهید برجسته کنید بگذارید.

خط افق: این خط فوق العاده در درک فرد، از مقیاس و نسبت افراد در طرح شما تاثیر میگذار. شما همچنین میتوانید از آن به عنوان یک خط راهنما استفاده نمایید تا اطمینان حاصل نمایید که یک فرد به درستی در کنار سایر عناصر صحنه قرار گرفته است یا خیر.

دوربین: اعوجاج لنز یک عامل مهم است که در دنیای عکاسی به خوبی از آن آگاه هستند. اعوجاج می تواند چشم انداز را تغییر دهد و اگر اشیاء یا افراد با لنز نامناسب عکاسی شوند تصاویر در طرح کاملا نا متناسب به نظر می رسند.

دستورالعمل ها: آیا شما قوانین کلاسیک را استفاده میکنید : قانون یک سوم، نسبت طلایی، و غیره؟

تحریک احساسات

از آنجایی که مسائل فرهنگی نیز در یک طراحی نقش بزرگی را ایفا میکنند مطمئنا توجه به مخاطبان هدف یک طرح در مورد زیبایی شناسی، ظاهر، رنگ، لباس و غیره نیز هائز اهمیت است. زمانی که شما در رابطه با جزئیات یک طرح آگاهی داشته باشید بیننده نیز از حاصل کار شما احساس خوبی دریافت میکند.

عبارات صورت / زبان بدن: آیا چهره ها با خلق و خوی با موقعیت مکانی طرح مطابقت دارند؟ آیا حرکات با چهره ها مطابقت دارند؟ بیننده ها می توانند به سرعت یک لبخند جعلی یا یک ژست بیش از حد افراطی تشخیص داده و به هیچ وجه آنرا نمیپسندند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که نگاه مترادف با احساسی در زبان طراحی وجود دارد.

سن: در برخی از فرهنگ ها،به سنین بالا احترام خاصی گذاشته میشود. اگر  سن بیست و هفت سال با هفتاد و هشت سال مخلوط شوند، چه چیزی در مورد یک فضا می گویند؟ اگر تجسم فرزند غالب یاشد، چه می گوید؟ محدوده های سن می تواند به طور کامل احساس یک تصویر را تغییر دهد. چه کسی به آن بازه تعلق دارد و اولویت دارد؟ پیش فرض ها چه هستند و انتظارات چه هستند؟ هنجارها را در نظر بگیرید.

رنگ ها: دلیلی وجود دارد که چرا آبی به عنوان رنگ آرامش بخش است. یا چرا ماشین های قرمز (چشم نواز) هستند. مطالعات کامل در مورد این موضوع وجود دارد، و شما باید آنها را بخوانید، اما برای اهداف ما این را در نظر بگیرید: رنگها روحیات را حمل می کنند، توجه را به خود جلب می کنند و چشمان را به جایی که میخواهند می برند. به یاد داشته باشید که آنها را به کاراکترهای خود اختصاص می دهید. اگر شخصیت A شما نیاز به ایستادگی کردن داشته باشد، یاید قرمز را به گروه دیگری بدهد و…

آینده را در نظر بگیرید

در نهایت آینده را در طراحی های خود در نظر بگیرید. شهر های بزرگ جهان به گونه ای برنامه ریزی میکنند که برای ۵۰ سال آینده خود فکر کنند. به ویژه هنگامی که این طرح ها شامل خدمات مرکزی مانند حمل و نقل و زیرساخت ها می شوند. پس ما طراحان معماری چگونه این شکاف ۵۰ ساله را در تجسم خود جبران کنیم ؟ ۵۰ سال زمان طولانی است؛ وقتی به آینده نگاه میکنیم و آنرا طرح میکنیم یعنی به گرایش ها، مسیرها و آنچه در حال حاضر در جهان، مخصوصا خیابان ها استفاده نمیشود نگاه کنیم و آنها را خلاقانه طراحی کنیم. مثلا آنچه الان در یک باند فرودگاه است مهم  نیست بلکه ما چیزی برای استفاده در ۵۰ سال آینده میخواهیم مانند تکنولوژی گوگل گلاس(Google Glass). شاید الان برا ما کاری انجام ندهد اما ایده برخی از چشم اندازهای تکنولوژیکی در زمان مناسب خواهد بود.

منبع : archdaily

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

مهمترین نکات در طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی چیست؟
مهمترین نکات در طراحی ...

در این مطلب از ملک بانک همراه ما باشید، تا نظرات و...

چگونه یک دیوار آجری پیچیده را با واقعیت افزوده می سازند؟
چگونه یک دیوار آجری ...

با ترکیب واقعیت افزوده (augmented reality) با فضا و محیط داخلی؛ Fologram...

تفاوت یک مشاور املاک با کارگزار املاک چیست؟
تفاوت یک مشاور املاک ...

آیا میدانید تفاوت مشاوران و کارگزاران املاک چیست؟نماینده یا مشاور املاک شخصی...

معماری آپارتمان فرایبورگ / دفتر معماری، طراحی و تحقیقات میان “MIAN”
معماری آپارتمان فرایبورگ / ...

توضیحات متن توسط معماران پروژه ارائه شده است. آپارتمان مسکونی فرایبورگ در...

دلیل ترک خوردن سازه های بتنی چیست؟
دلیل ترک خوردن سازه ...

ترک درسازه های بتنی می توانند با توجه به ضخامت آنها به...

معماری ویلای شماره 12 / استودیو نوآر
معماری ویلای شماره 12 ...

توضیحات متن توسط معماران پروژه ارائه شده است؛ ویلا شماره 12 یکی...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت