سرمایه گذاری در طرح های موفق تجاری و گردشگری

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

در مطالب قبلی به موضوعاتی همچون پتانسیل های جذب گردشگر در شمال کشور و همچنین سرمایه گذاری در موقعیت های موجود اشاره شد . ما در این مطلب از ملک بانک قصد داریم تا کمی دقیق تر به جزئیات یک طرح موفق تجاری و گردشگری با سوددهی بالا اشاره کنیم.

بیایید تصور کنیم شما یک سرمایه گذار در صنعت گردشگری هستید و میخواهید مانند هر سرمایه گذار دیگری طرحی پر سود و همچنین با کیفیت را اجرا کنید. طرحی که در کمترین زمان ممکن هزینه های پروژه را به شما برگرداننده و شروع به سود دهی مثبت نماید. اما این نیز کافی نیست چون یک طرح موفق میبایست جایی برای گسترش داشته باشد و این مهم نیز یک دورنمای درست را مطالبه میکند.

گسترش یک طرح در املاک و مستغلات اعم از گردشگری یا مسکونی و غیره ابتدا به امر نیاز به زمینی مناسب برای دور نمای طرح دارد. شاید در ابتدا این موضوع بسیار پیش پا افتاده به نظر برسد اما طرح های بزرگی در سراسر دنیا به دلیل انتخاب نادرست مکان و سایت پروژه پس از چند سال با ظهور رقبای تازه نفس به بن بست رسیده اند و یا در دل طرح بزرگتر با ادقام با آن برند حل شده اند و یا ورشکستگی به سراغشان آمده است.

حالا جدای از در نظر گرفتن شرایطی مانند وجود یک رقیب قدرتمند، به تنهایی خود بازار نیز میتواند شما را در اجرای طرح ناکام بگذارد. هر بازاری از خواسته های مشتریان خود تشکیل شده است و بازار یک طرح گردشگری نیز مستقیما با نیاز و سلیقه مردم و توریست ها پیش میرود. این موضوع را در نظر داشته باشید که شما یک بنای تاریخی در اختیار ندارید تا نسل های مختلف به دیدار آن بیایند، بلکه شادی، سرگرمی و رفاه و آرامش مزیت های رقابتی شما هستند و بیشتر مشتریان شما نیز از شهر ها و کشور های مجاور خواهند بود و سطح توقع آنها با آنچه در شهر و کشور خود و یا بازار های همسایه میبینند رقم خواهد خورد.

وفاداری دائمی در این گونه بازار ها وجود خارجی ندارند و تنها کیفیت و به روز بودن خدمات شما وفاداری مشتریان را تامین مینماید. پس در صورت ورود به هر زمینه در سرمایه گذاری ابتدا به طرح های اجرا شده در داخل و سرنوشت آنها دقت نمایید! شاید دیگر نیازی به اثبات این موضوع نیست که همه ما انسانها به ازای توان مالی همیشه دنبال بهترین ها هستیم!

به موضوع اصلی خود بر می گردیم یعنی دورنمای مناسب یک طرح گردشگری. ما یک مجموعه چند منظوره آبی، رستوران و کلبه های ساحلی روی آب را مد نظر قرار میدهیم .

اگر کمی به این طرح وارد شویم ابتدا باید اجزای آنرا تفکیک کنیم :

۱.استخر های شنا

۲.رستوران

۳.کلبه های روی آب

۴.پارکینگ

۵.کافی شاپ

۶.مسیر های پیاده روی

۷.تاسیسات

۸.سرسره های آبی

۹.مارکت جهت خرید های روزانه

۱۰.نیروهای متخصص برای اداره هر بخش…

و دهها مورد دیگر که منتاسب با جزئیات هر طرح متفاوت خواهند بود. اما علاوه بر اینها برخی بخش ها فاز به فاز اجرا میشوند . در بسیاری از طرح های موفق بخش های جدید با درآمد حاصل از فاز اول و یا جذب سرمایگذاران بیشتر به دلیل موفقیت در فاز های پیشین به اجرا در خواهند آمد. این یعنی ایجاد یک حرکت موثر و حساب شده در سرمایه گذاری . زمانی که شما یک طرح را آغار میکنید از ابتدایی ترین مراحل کار اثری جدید از خود در آن منطقه به جا میگذارید؛ حال این اثر به واسطه هوش تجاری شما مثبت خواهد بود و گاهی نیز به دلیل یک اشتباه محاسباتی به یک فاجعه ختم میشود.

چگونه محاسباتی دقیق تر داشته باشیم ؟

۱.انتخاب سایت پروژه یکی از چالش برانگیز ترین بخش های یک پروژه گردشگری می باشد و در صورتی که از خود انتظار دارید تا همه مراحل را به تنهایی انجام دهید باید بگوییم درگیر یک اشتباه بسیار بزرگ شده اید. انتخاب یک زمین از لحاظ استراتژیک یک موضوع است و آگاهی از مشکلات موجود در آن منطقه مقوله ای دیگر. پس ابتدا به امر مشاوری آگاه و قابل اعتماد و مسلط به منطقه مورد نظر خود بیابید . دقت کنید انتخاب مشاور درست برای شما در این زمینه یکی از مهمترین فاکتور ها در پیروزی طرح خواهد بود. مشاور قابل اطمینان در زمینه انتخاب ملک و رایزنی های بعدی در منطقه مورد نظر ؛ یکی از مهمترین تصمیمات یک سرمایه گذار  موفق میباشد.

۲.انتخاب یک تیم ساخت و ساز حرفه ای با معمار های کارآزموده و کاملا مجرب. شما به دنبال طرحی موفق هستید و زمینه ذهنی بسیار خوبی نیز دارید اما به چیزی برای جهش این طرح با پتانسیل نیاز دارید و آن چیزی نیست جز خلاقیت در اجرا. با صدها شیوه میتوان یک استخر یا رستوران را دایر نمود و یا کلبه های روی آب در طرح بالا … اما خلاقیت تعریفی مجزا دارد، یعنی شما طرح خود را به گونه ای زیبایی شناسانه اجرا کنید که مانند آن جایی دیده نشده باشد و همچنین به خوبی ذهن بیننده ی خود را درگیر کند به نحوی که در بدو ورود نه تنها چیز تازه ای دیده باشد بلکه خود بنا به شکل یک جاذبه گردشگری مجزا از خدمات عمل نماید. اگر در طرح خود به این موضوع دست بافتید پس مشتریان به سمت شما خواهند آمد و مرحله بعدی یعنی کیفیت خدمات آنها را دائمی خواهد نمود.

۳.محاسبه هزینه های اجرا و معرفی طرح و همچنین هزینه های پشتیبان در ماههای اولیه تا رسیدن به شرایط متوازن و سوددهی مثبت. در بسیاری از موارد طرح ها به خوبی و کاملا حرفه ای به پایان میرسند ولی در ماههای اول پس از افتتاح به مشکلات مالی دچار میشوند چون انتظار سوددهی مثبت از روز اول را داشته اند. البته که این نوع سوددهی نیز گاهی اوقات در طرح های بسیار حساب شده اتفاق می افتد اما در نظر نگرفتن دوره و بودجه پشتیبان از اشتباهات مهلک رایج در طرح های گردشگری و … است. به عنوان مثال در نظر نگرفتن هزینه های پرسنل، تبلیغات و مواد اولیه به صورت دقیق در اغلب اوقات دردسر ساز خواهند بود.

۴.کمترین استفاده از وام های درصد بالا؛ گاهی در پروژه ها از وام های بی حساب و کتاب استفاده میشود چون روی کاغذ همه چیز جواب میدهد. اما این موضوع بسیار مشهود است که سرمایه گذاران بزرگ، هیچ گاه تمام پروژه خود را روی پتانسیل بانکی و قرض ها جلو نمی برند. هیچ گاه بدهی های خود را افزایش نمیدهند و همیشه انتخاب اول آنها استفاده درست از دارایی و یا در نهایت جذب سرمایه گذار با بینش دقیق به پروژه است. یک سرمایه گذار بزرگ با تجربه مشابه میتواند علاوه بر ورود سرمایه خود به پروژه شما، دانش و آگاهی و روابط خود را نیز وارد کند چون حالا او نیز در سود و زیان با شما شریک خواهد بود.

۵.از جذب سرمایه گذاران عجول جدا خودداری کنید؛ این نوع از سرمایه گذاران از روز اول دچار استرس خواهند شد و با بی توجهی به شرایط و موانع پروژه شما را تحت فشار قرار میدهند که سریع تر به پیش بروید و حتی از کیفیت کار بکاهید تا زودتر به نتیجه برسید. همچنان که به شما فشار می آورند ذهنیت سایر سرمایه گذاران نیز تخریب میشود و کم کم از اعتبار پروژه شما کم میشود بدون حتی یک اشتباه و تنها دلیل انتخاب اشتباه اولیه است . اما دیگر طبق شرایط قرارداد نه راه پیش می ماند نه راه پس و تنها مسیر دشوار تر خواهد شد. پس همیشه سرمایه گذاران خود را قبل از شروع پروژه به چالش بکشید تا از ذهنیت آنها در مواقع بروز مشکل آگاه گردید.

۶.انتخاب یک تیم تبلیغاتی مفید، پرجنب و جوش و پر از ایده. شما همه چیز دارید اما مردم به سمت شما نمی آیند حتی با هزینه های تبلیغاتی گزاف و همینطور که به تمام شدن دوره پشتیبان هزینه ای خود نزدیک میشوید با تعجب می بینید که رقیب بی کیفیت شما روز به روز بیشتر و بیشتر پول در می آورد و مردم به راحتی جذب مجموعه او می شوند. دنبال چیزی در خدمات و مجموعه رقیب نگردیدچون موفقیت او از تیم تبلیغاتی اون سرچشمه می گیرد. تبلیغات هوشمندانه بسته بندی جذاب کار شماست که هیچ گاه از حرکت باز نمی ایستد. اگر روزی رسید که برندی فکر میکنید دیگر نیازی به تبلیغات ندارد احتمالا به زودی در بازار فراموش خواهد شد و به سرعت رقبا از او پیشی خواهند گرفت. تحت هر شرایط اقتصادی یک مجموعه نیاز به تبلیغات برای رشد و حفظ جایگاه دارد . اما تبلیغات تنها تلوزیون و روزنامه و یا بیلبورد نیستندو گاهی در یک بیزینس یک همایش تخصصی، یک تخفیف گروهی، یا یک لباس طرح جدید برای کارکنان مجموعه شما و یا یک هفته استفاده رایگان از یکی از بخش های تفریحی شما چندین سال شما را به بزرگترین پله های تجارت ارتقا دهد. همه چیز از گروه تبلیغاتی خلاق شما آغاز خواهد شد.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

شرایط انتشار رایگان آثار معماران ایرانی در ملک بانک
شرایط انتشار رایگان آثار ...

خدمات جدید و ویژه ملک بانک برای معماران و مهندسین خلاق ایرانی....

جایزه بین المللی پایان نامه معماری / ATA2020
جایزه بین المللی پایان ...

Archistart چهارمین دوره مسابقات جایزه پایان نامه معماری برگزار می کند.این مجموعه،...

6 نکته برای ساخت سازه های چوبی مقاوم تر و ایمن تر
6 نکته برای ساخت ...

چوب ماده ای بسیار کاربردی و راحت برای سازندگان آماتور و حرفه...

طراحی و معماری ساختمان مسکونی شماره صفر / شرکت طرح و ساخت طَرا
طراحی و معماری ساختمان ...

ساختمان شماره صفر با هدف ایجاد یک بنای مسکونی ایجاد شد.طراحی مراحل...

راهنما و نکات مهم خرید زمین
راهنما و نکات مهم ...

اگر به دنبال خرید یک زمین در تهران، شمال و یا هر...

مهمترین نکات در طراحی و بازسازی دکوراسیون داخلی چیست؟
مهمترین نکات در طراحی ...

در این مطلب از ملک بانک همراه ما باشید، تا نظرات و...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت