یک چایخانه / معماری مفهومی در مکانی برای آرامش روح

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

معماری پروژه “یک چایخانه” در سال ۲۰۱۸ و توسط گروه MINAX Architects در متراژ ۱۷٫۸ متر مربع در شهر شانگهای، چین انجام شده است. این چایخانه در اصل یک بار مفهومی از فرهنگ اصیل چینی را در دل خود قرار داده است.

شرح متن ارائه شده توسط معماران پروژه ONE Teahouse : نوشیدنی چای یکی از برجسته ترین فعالیت هایی است که می تواند نیازهای عملکردی را با روحیه افراد، در زندگی چینی مرتبط سازد. در چین، چای به عنوان یک کمربند معنایی در نظر گرفته می شود که می تواند ارتباط معنوی بین انسان و طبیعت را تحقق بخشد، به این معنی که حسی که پس از نوشیدن چای در آرامش به فرد دست میدهد مانند : «یک شخص است که در میان جنگل ها و چمنزار ها ایستاده است» و این مفهوم در داستان های چینی باستانی قرار دارد.

 

چای یک نماد در زنجیره زندگی چینی است، بنابراین یک چایخانه در فرهنگ چینی تنها مکانی برای نوشیدن چای نیست و از اهمیت بالایی برخوردار است. چینی ها معتقدند، هنگامی که ما شروع به لذت بردن از یک فنجان چای می کنیم می توانیم سخاوتمندانه روح را در یک فضای محصور به دست آوریم.

۹۹۹ تکه چوب توسط با مرکزیت یکسان در اتاق مستطیلی تنظیم شده اند و سر چوب ها به نحوی که یک فضای بیضی شکل را تشکیل دهند قطع شده است. در این مورد، هر چوب دارای زاویه و طول متفاوت است و در فضای موجود دارای مشخصات خاصی است. این چوبها یک انتقال تدریجی از اتاق مستطیلی (اندازه: ۳٫۸m * 4.7m) را به فضایی با ماهیت بیضی انجام می دهند.

چایخانه حاوی دو شکل هندسی و سه چگالی متفاوت است. همه این طرح ها ذهنی مرتب و پالایش عالی را نشان می دهند. وقتی که نور خورشید از سطح برش هر چوب منعکس می شود، تغییرات ریتمیک در اندازه های مختلف دایره ها مشاهده می شود.

 

در یک طرف اتاق، با یک پنجره گرد با نمای جاده شهری روبرو می شوید، در حالی که در طرف دیگر یک درگاه ورودی مربعی در مجاورت یک باغ  قرار دارد. این به این دلیل است که  ذهنیت طراح از یک جمله قدیمی چینی الهام گرفته شده است: “این دایره دارای یک چرخش اتوماتیک است و مربع دارای یک پایه ثابت است”.

خاصیت این فضا در این است که ذهن مردم را به نکات روانشناختی قوی جلب می نماید. موضوع چایخانه نیر همین است. “ONE” و “RESTART” دو کلمه از فضا هستند که ما می توانیم با آنها به سطح بالاتری از آگاهی برسیم.

در ادامه میتوانید گالری کامل تصاویر این پروژه را مشاهده َتمایید؛

 

 

 

منبع: archdaily

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری باشگاه ورزشی دشت نور در مازندران
معماری باشگاه ورزشی دشت ...

شرح متن ارائه شده توسط : این ساختمان یکی از ساختمان های...

راهنمای جامع املاک و مستغلات
راهنمای جامع املاک و ...

املاک و مستغلات یک صنعت قدیمی در تمامی جوامع است و نیاز...

معماری مفهومی موزه هنرهای زیبا در نروژ
معماری مفهومی موزه هنرهای ...

با گذر از رودخانه راندسلوا، به پروژه موزه هنرهای زیبا می رسیم،...

نحوه آکوستیک کردن یک اتاق / انواع پوشش های عایق صدا
نحوه آکوستیک کردن یک ...

اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید پس برایتان پیش آمده که...

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت