یک چایخانه / معماری مفهومی در مکانی برای آرامش روح

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

معماری پروژه “یک چایخانه” در سال ۲۰۱۸ و توسط گروه MINAX Architects در متراژ ۱۷٫۸ متر مربع در شهر شانگهای، چین انجام شده است. این چایخانه در اصل یک بار مفهومی از فرهنگ اصیل چینی را در دل خود قرار داده است.

شرح متن ارائه شده توسط معماران پروژه ONE Teahouse : نوشیدنی چای یکی از برجسته ترین فعالیت هایی است که می تواند نیازهای عملکردی را با روحیه افراد، در زندگی چینی مرتبط سازد. در چین، چای به عنوان یک کمربند معنایی در نظر گرفته می شود که می تواند ارتباط معنوی بین انسان و طبیعت را تحقق بخشد، به این معنی که حسی که پس از نوشیدن چای در آرامش به فرد دست میدهد مانند : «یک شخص است که در میان جنگل ها و چمنزار ها ایستاده است» و این مفهوم در داستان های چینی باستانی قرار دارد.

 

چای یک نماد در زنجیره زندگی چینی است، بنابراین یک چایخانه در فرهنگ چینی تنها مکانی برای نوشیدن چای نیست و از اهمیت بالایی برخوردار است. چینی ها معتقدند، هنگامی که ما شروع به لذت بردن از یک فنجان چای می کنیم می توانیم سخاوتمندانه روح را در یک فضای محصور به دست آوریم.

۹۹۹ تکه چوب توسط با مرکزیت یکسان در اتاق مستطیلی تنظیم شده اند و سر چوب ها به نحوی که یک فضای بیضی شکل را تشکیل دهند قطع شده است. در این مورد، هر چوب دارای زاویه و طول متفاوت است و در فضای موجود دارای مشخصات خاصی است. این چوبها یک انتقال تدریجی از اتاق مستطیلی (اندازه: ۳٫۸m * 4.7m) را به فضایی با ماهیت بیضی انجام می دهند.

چایخانه حاوی دو شکل هندسی و سه چگالی متفاوت است. همه این طرح ها ذهنی مرتب و پالایش عالی را نشان می دهند. وقتی که نور خورشید از سطح برش هر چوب منعکس می شود، تغییرات ریتمیک در اندازه های مختلف دایره ها مشاهده می شود.

 

در یک طرف اتاق، با یک پنجره گرد با نمای جاده شهری روبرو می شوید، در حالی که در طرف دیگر یک درگاه ورودی مربعی در مجاورت یک باغ  قرار دارد. این به این دلیل است که  ذهنیت طراح از یک جمله قدیمی چینی الهام گرفته شده است: “این دایره دارای یک چرخش اتوماتیک است و مربع دارای یک پایه ثابت است”.

خاصیت این فضا در این است که ذهن مردم را به نکات روانشناختی قوی جلب می نماید. موضوع چایخانه نیر همین است. “ONE” و “RESTART” دو کلمه از فضا هستند که ما می توانیم با آنها به سطح بالاتری از آگاهی برسیم.

در ادامه میتوانید گالری کامل تصاویر این پروژه را مشاهده َتمایید؛

 

 

 

منبع: archdaily

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

چگونه به یک مشاور املاک نیمه وقت تبدیل شویم؟
چگونه به یک مشاور ...

در این مقاله میخوانید: -چگونه به یک مشاور املاک نیمه تبدیل شویم؟...

نورپردازی چگونه می تواند باعث بهبود یا کاهش کیفیت معماری شود؟
نورپردازی چگونه می تواند ...

اگر از جنبه های مختلفی به طراحی داخلی و معماری بنگریم، نورپردازی...

تاثیر تفکر مثبت در کسب و کار املاک و مستغلات
تاثیر تفکر مثبت در ...

به طور کل دو دیدگاه در کسب و کار املاک و مستغلات...

رازهای موفقیت در کار مشاور املاک
رازهای موفقیت در کار ...

اگر می خواهید رازهای موفقیت در کار مشاور املاک را بدانید 10...

بهترین هشتگ های اینستاگرام برای املاک و مستغلات چیست؟
بهترین هشتگ های اینستاگرام ...

در این مقاله می خوانید: +هشتگ املاک چیست؟ +چه تعداد هشتگ باید...

معماری زیبای خانه ای هضم شده در دل طبیعت
معماری زیبای خانه ای ...

متابولیسم معماری ارگانیک، نکته ای که در نگاه اول به این پروژه...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت