معماری آپارتمان مسکونی ازگل در تهران / گروه هوبا دیزاین

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

توسعه شهری جدید تهران در دهه های اخیر تغییرات زیادی نسبت به فضاهای باز و نیمه باز موجود در داخل خانه ها نسبت به فضاهای بسته شده در واحدهای مسکونی تحمیل کرده است. این تغییرات در سال های اخیر شیوه زندگی تهرانی ها را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار داده است و گسترش یافته پیدا کرده و واحدهای مسکونی کوچک  حداقل دسترسی به فضاهای باز یا نیمه باز دارند. تمرکز در این تحقیق کشف نیاز فوری برای مدل های جدید مسکونی در تهران بود.


معماری : گروه معماری هوبا دیزاین(Hooba Design Group)

مکان : ازگل، تهران

معمارمسئول : هومن بالازاده

مساحت : ۱۰۰۰ مترمربع

سال پروژه : ۲۰۱۸


 

محل پروژه در محله ازگل تهران، در زمینی به ابعاد ۱۰ * ۲۲ متر است که در کنار یک قطعه زمین غیر قابل ساخت قرار دارد. بنابراین، این ساختمان می تواند در سه طرف (شمال، جنوب و شرق) نمایان شود. یک طبقه دوبلکس (طبقه دوم و سوم) و یک واحد مهمان (طبقه ۱)، یک ساختمان مسکونی سه طبقه برای یک خانواده طراحی شده است.

هدف این پروژه، تبدیل فضاهای عمومی “Infill” و گسترش فضاهای باز و نیمه باز به داخل ساختمان بود. ایجاد تهویه و نور طبیعی و همچنین حداکثر سازی تعامل فضاهای سبز با عملکردهای مختلف خانه در طول فرآیند طراحی مورد توجه قرار گرفت.

عرض باریک سایت پروژه محدودیت های برنامه ریزی داخلی را اعمال کرد. این محدودیت ها به تیم مهندسی  این  انگیزه را داد تا نوع شناسی جریان عمودی را از طریق ساختمان بازنگری کند و آن را به یک پله نیمه طولی در امتداد یک طرف ساختمان تبدیل نماید. این راه پله حیاط خلوت را به سمت خالی open-to-sky در قسمت جلوی ساختمان متصل می کند، گردش هوا تازه در هر طبقه را فراهم می کند. در نهایت این فضا به عنوان یک راهرو عمل می کند، و ارتباط بصری بین حیاط خلوت، آسمان و شهر را فراهم می کند.

یکی دیگر از عناصر مهم طراحی این بود که انعطاف پذیری عملکردی را به بالکن اصلی در ارتباط با  نمای بیرونی و داخلی ارائه دهد. این بخش با ایجاد یک فضای خاص می تواند به فضای باز، نیمه باز و بسته در شرایط مختلف آب و هوایی تبدیل شود.

در طول زمستان این فضا بخشی از محوطه داخلی خواهد شد و  از طرف دیگر در طول تابستان، می تواند تبدیل به یک بالکن نیمه باز شود. این فضا با یک سقف اتوماتیک در بالا پوشانده شده و از داخل و خارج ساختمان از طریق دهانه های شیشه ای قابل استفاده جدا می شود.

سازمان دهی فضایی :

عرض ساختمان به ۳ بخش تقسیم شده بود، سازماندهی فضاهای داخلی. بالکن نیمه باز در بخش میانی در هر دو طرح و بخش واقع شده است و تمامی گردش های عمودی در یک بخش قرار گرفته اند تا بهینه سازی مصرف فضایی در تمام بخش های ساختمان ها صورت گیرد.

پالت مواد :

از آجر سنتی هم به عنوان پایه و به عنوان پایان دادن به نمای بیرونی، راهروها، و همچنین حفره های موجود در سراسر ساختمان استفاده می شود. بلوک های آجر چرخشی در برخی از قسمت های نمای ساختمان به منظور نفوذ نور خورشید و دید به بیرون، و در نهایت محفوظ بودن ساختمان به اجرا گذاشته شد. تغییرات نور خورشید در طول روز انواع مختلف نور و سایه را ایجاد می کند. قصد این بود که بر اهمیت تغییرات نور خورشید در فصول مختلف سال تأکید کنیم.

 

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری آپارتمان فرایبورگ / دفتر معماری، طراحی و تحقیقات میان “MIAN”
معماری آپارتمان فرایبورگ / ...

توضیحات متن توسط معماران پروژه ارائه شده است. آپارتمان مسکونی فرایبورگ در...

دلیل ترک خوردن سازه های بتنی چیست؟
دلیل ترک خوردن سازه ...

ترک درسازه های بتنی می توانند با توجه به ضخامت آنها به...

معماری ویلای شماره 12 / استودیو نوآر
معماری ویلای شماره 12 ...

توضیحات متن توسط معماران پروژه ارائه شده است؛ ویلا شماره 12 یکی...

لیست ثروتمندترین مشاوران املاک جهان از نگاه مجله فوربز
لیست ثروتمندترین مشاوران املاک ...

فهرست ثروتمندترین میلیاردرهای املاک و مستغلات در جهان به باور عموم آمریکایی...

فراخوان جالب وب سایت آرک دیلی برای ساخت شهرهایی بهتر
فراخوان جالب وب سایت ...

معروف ترین وب سایت معماری جهان یعنی آرک دیلی در سال های...

بهترین هشتگ های اینستاگرام برای املاک و مستغلات چیست؟
بهترین هشتگ های اینستاگرام ...

در این مقاله می خوانید: +هشتگ املاک چیست؟ +چه تعداد هشتگ باید...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت