آسمان نما (Planetarium ) و کابینهای بین ستاره ای در جنگلهای نروژ

نوشته شده توسطسمیه آقایی نژاد
پست قبل

دفتر معماری بین المللی اسنوهتا ( Snøhetta ) تصاویری از طرح پیشنهادی آسمان نما (Planetarium) و بزرگترین مرکز نجوم نروژ را منتشر کرده است .

این طرح در فاصله ۴۵ کیلومتری جنگل های متراکم شمال اسلو قرار دارد ، طرح جدید دارای یک آسمان نما ( Planetarium )  به مساحت ۱۵۰۰ مترمربع و کابین های بین ستاره ای (interstellar cabins) ، به تقلید از سیارات کوچک است.

این تاسیسات به دنبال ارائه مجموعه ای از فعالیت های علمی می باشد که توسط عموم تجربه می شوند؛ از جمله این علوم نجوم، مطالعات آفتاب، و علوم طبیعی می باشند که امکان بررسی آسمان شب و نور شمالی را فراهم می کند. این طرح در کنار یک رصدخانه خورشیدی ، که در سال ۱۹۵۴ ساخته شده است ، در مرکز تحقیقاتی  Solobservatoriet  ، که یکی از ایستگاههای مهم تحقیقاتی نجوم در شمال اروپاست ، قرار گرفته است.

 

در طی فرایند طراحی ، معماران با استفاده از اصول ساده نجوم و الهام از منظومه شمسی و سیارات در مدار خورشید  ، کابین ها را در اطراف آسمان نما ( پلانتریوم = Planetarium ) قرار داده اند، این امکانات برای حداکثر تعداد ۱۲۰ میهمان طراحی شده اند و این برای جذب بازدیدکنندگان به یک سفر فکری ، بصری و قابل لمس به قلمرو نجوم است.

اسنوهیتا ، طراحی آسمان نما (Planetarium ) و کابین های بین ستاره ای در جنگل های نروژ

اسنوهتا :

این موسسه با هدف روشن کردن شگفتی ها و عجایب جهان برای عموم، تاسیسات جدید نجومی را طراحی کرده است به طوری که با الهام از حس تعجب و کنجکاوی در معماری ،از خود بپرسید : جهان از کجا آمده است ؟ “

اسنوهیتا ، طراحی آسمان نما (Planetarium ) و کابین های بین ستاره ای در جنگل های نروژ

غالب طرح پیشنهادی این آسمان نما الهام گرفته ، از اولین آسمان نمای جهان که توسط ارشمیدس (Archimedes) در سال ۲۵۰ قبل از میلاد ساخته شده ، می باشد.

با سقفی سبز پوشیده شده از چمن ، حشرات وحشی ، بوته های بلوبری و زغال اخته که  از زمین می رویند ، همانطور که نزدیکتر میشویم یک تئاتر سه طبقه با ۱۰۰ صندلی به عنوان جایگاه بازدیدکنندگان به تدریج نمایان می گردد.  آموزش بازدیدکنندگان در این تئاتر آسمان نما که به صورت گنبدی شکل یافته ، با ارائه یک طرح واقعی از ستاره ها، سیارات و اشیاء آسمانی ، انجام میگیرد. اطراف تئاتر یک پذیرش، کافه و نمایشگاه قرار دارد ، در حالی که یک رمپ مارپیچ باعث می شود بازدیدکنندگان به سمت طبقه بالای نمایشگاه و سقف بیرونی در فضای باز هدایت شوند.

اسنوهیتا ، طراحی آسمان نما (Planetarium ) و کابین های بین ستاره ای در جنگل های نروژ

اسنوهیتا ، طراحی آسمان نما (Planetarium ) و کابین های بین ستاره ای در جنگل های نروژ

هفت کابین میان ستاره ای، آسمان نما را احاطه کرده اند، که منعکس کننده هفت سیاره در اطراف خورشید است. کابین ها به صورت متناوب به قطر ۶ تا ۱۰ متر با امکان جایگیری ۱۰ تا ۳۲ نفر ، طراحی شده اند. کابین ها با یکدیگر متفاوت هستند و برخی با سطوح زبر و برخی سطوح صاف و صیقلی می باشند. در حالی که برخی به نظر می رسد در نیمه های راه به بیرون زمین کشیده شده اند، برخی دیگر از کابین ها در جنگل قرار داده شده اند.

این طرح نشان دهنده گسترش بلند پروازانه امکانات موجود در سایت به یک قطب علمی بین المللی ، با در نظر گرفتن دسترسی عمومی به تحقیقات و پیشرفت های علمی ، است.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری باشگاه ورزشی دشت نور در مازندران
معماری باشگاه ورزشی دشت ...

شرح متن ارائه شده توسط : این ساختمان یکی از ساختمان های...

راهنمای جامع املاک و مستغلات
راهنمای جامع املاک و ...

املاک و مستغلات یک صنعت قدیمی در تمامی جوامع است و نیاز...

معماری مفهومی موزه هنرهای زیبا در نروژ
معماری مفهومی موزه هنرهای ...

با گذر از رودخانه راندسلوا، به پروژه موزه هنرهای زیبا می رسیم،...

نحوه آکوستیک کردن یک اتاق / انواع پوشش های عایق صدا
نحوه آکوستیک کردن یک ...

اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید پس برایتان پیش آمده که...

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت