مهمترین نکات در معامله املاک بدون سند

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

فروش و معامله املاک بدون سند یکی دیگر از اتفاقات شایع در زمان رکود بازار مسکن تهران است.خریداران پیگیری که این روزها به دلیل افت ارزش پول و از دست رفتن سرمایه به شدت دنبال معامله هر ملک ارزانی هستند معمولا به دام برخی از موارد مشکل دار املاک فاقد سند می افتند.

آنها چون به دنبال املاکی ریز قیمت بازار هستند با توضیحاتی مانند اینکه فروشنده پول لازم است و از روی نیاز فوری به این قیمت می فروشد پای میز معامله می روند و از همه جای بیخبر پای برگه هایی را امضا می کنند که شروع یکی از تلخ ترین اتفاقات زندگی آنها خواهد بود.

البته مطمئنا تمامی ملک های نسقی یا فاقد سند مشکل دار و فاقد اعتبار نیستند اما معمولا مردم به دلیل عدم اطلاعات کافی در رابطه با مراحل ثبت رسمی و روند کار دفاتر اسناد رسمی در دام تعدادی از کلاه برداران می افتند و سرمایه یک عمر پس انداز خود را یک شبه به باد می دهند.پس برای جلوگیری از مشکلاتی مشابه باید ابتدا اطلاعات ثبتی و حقوقی خود را فزایش دهید.

یعنی خریداران بدانند علاوه بر روند تنظیم مبایعه نامه در دفاتر مشاوران املاک باید به دفاتر ثبت مراجعه و استعلامات لازم ثبتی اسناد را نیز به عمل آورند و از صحت مالکیت و ارزش ملک اطمینان حاصل نمایند.

به عنوان مثال یکی از موارد شایع کلاهبرداری در روند پیش فروش خانه یا آپارتمان در تهران است که بدون دریافت سند تفکیکی اقدام به معامله آنها نموده اند.البته بخشی از رفع مشکلات به عهده قانون گذاران است اما در هر صورت با توجه به زیاد شدن کلاهبرداری هایی از این دست باید مردم نیز وارد هر معامله پیش فروشی نشوند و یا در صورت تمایل تمامی مدارک رسمی را از طریق مراجع ذی صلاح آن بررسی نمایند.

البته با قانون گذاری های جدیدی که صورت گرفته است پیش خرید و پیش فروش املاک بدون سند فقط با تنظیم سند رسمی امکان پذیر شده است و این مورد از فروش آپارتمان به چند نفر به صورت همزمان جلوگیری می نماید اما باز هم مستلزم مراجعه افراد به دفاتر ثبت اسناد و انجام استعلامات لازم است.

در این شیوه مشاوران املاک تنها صورتجلسه صحبت های مقدماتی را بین طرفین تنظیم می کنند و بعد برای انجام مراحل قانونی به دفترخانه می روند.البته وقتی ملک سند تفکیکی ندارد باید جزئیات آن در شناسنامه فنی برای هر واحد به صورت جداگانه توسط شهرداری مشخص شده باشد و مالک و سازنده نیز در زمان معامله متعد است که طبق همان شناسنامه فنی ملک را تحویل دهد.نکته دیگری که باید خریداران املاک فاقد سند بدانند این است که قانونا امکان پیش فروش ملک قبل از پی ریزی ساختمان وجود ندارد.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری باشگاه ورزشی دشت نور در مازندران
معماری باشگاه ورزشی دشت ...

شرح متن ارائه شده توسط : این ساختمان یکی از ساختمان های...

راهنمای جامع املاک و مستغلات
راهنمای جامع املاک و ...

املاک و مستغلات یک صنعت قدیمی در تمامی جوامع است و نیاز...

معماری مفهومی موزه هنرهای زیبا در نروژ
معماری مفهومی موزه هنرهای ...

با گذر از رودخانه راندسلوا، به پروژه موزه هنرهای زیبا می رسیم،...

نحوه آکوستیک کردن یک اتاق / انواع پوشش های عایق صدا
نحوه آکوستیک کردن یک ...

اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید پس برایتان پیش آمده که...

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت