نحوه آکوستیک کردن یک اتاق / انواع پوشش های عایق صدا

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید پس برایتان پیش آمده که با شنیدن مکالمات همسایه خود از طریق دیوارهایی مشترک ناخواسته از برخی از جزئیات زندگی آنها باخبر شوید و یا زمانی که نیمه شب از خواب بیدار می شوید صدای پای طبقه بالایی خود را می شنوید که بی خوابی به سراغش آمده است و یا از مهمانی های پر سر و صدا که دیگر نگوییم.پس با تمام این موارد باید بگوییم شما در یک آپارتمان با عایق صوتی کاملا نامناسب در دیوارها ویا کف و سقف آن زندگی می کنید.

با گذر سالها هرچه شهرها متراکم تر می شوند، سازندگان خانه، بیشتر به دنبال افزایش حاشیه سود خود هستند و تحت این شرایط اصلا دور از ذهن نیست که در اغلب پروژه های معماری به راحتی آکوستیک نمودن فضاها و دیوارها نادیده گرفته شود!

حال آنکه همین سر و صدای ناشی از فعالیت های روزمره به صورت ناخواسته و بیش از حد معمول، بر بدن، ذهن و فعالیت های روزمره انسان تاثیر بسزایی می گذارد.نکته جالب این است که همه فضاهای یک خانه مسکونی یا یک دفتر کار نیاز به آب بندی و عایق صدا ندارند و تنها ایجاد فضاهایی با میزان کمی از عایق شدن(آکوستیک)در برابر صداها باعث افزایش کیفیت زندگی همه خواهد شد.

عایق صوتی، توانایی پوشش صداها محیط داخلی، نسبت به نمای بیرونی آن است.یعنی میتوان از یک عایق صوتی مناسب برای پوشاندن و جلوگیزی از نفوذ، نویزهای صوتی وارد شده از خیابان یا صداهای فضای خارجی و یا بالعکس استفاده نمود.این فرآیند متکی به توانایی سطوحی خاص در ایجاد موانع صوتی است که مانع عبور سر و صدا از محیطی به محیط دیگر می شنود.

برای دستیابی به یک محیط ایزوله شده صوتی، امواج صوتی باید کاملا توسط سطح مواد استفاده شده در یک اتاق منعکس یا جذب شوند و این فرآیند بدون اینکه صدا به طرف دیگر منتشر شود صورت می پذیرد.

تمام مصالح با توجه به ساختار خود صداهایی که با آنها برخورد می کنند را یا جذب می نمایند یا منعکس می کنند و یا انتقال می دهند.هنگامی که امواج صوتی منعکس شوند باعث افزایش سطح اکو و واژگونی عمومی صدا در یک فضا می شوند.یعنی فضایی کخ با مواد منعکس کننده مانند بتن ساخته شده باشد، چندین تکرار با وضوح کمتر از صدای اولیه ایجاد می نماید که می تواند برای مواردی همچون محل همایش ها یا تجمعات مردمی مناسب باشد.

در نقطه مقابل آن، مواد جذب کننده صوتی پدیده ای است که بازتاب امواج صوتی را در یک محیط به حداقل می رساند و باعث می شود صداها بلافاصله پس از انتشار ناپدید شوند.حالا این یعنی هرچه ماده یا متریالی که به یک اتاق اضافه می گردد در برابر صدا جاذب تر باشد، زمانی واژگونی صدا کوتاه تر است و سریعتر ناپدید می شود.

در این نقطه پس ار توضیحات بالا سردرگمی در مورد آکوستیک نمودن یک اتاق بیشتر می شود.زیرا ما مواد عایق صوت را به خوبی نمی شناسیم و معمولا به توده های بزرگ عایق صوتی در دیوارها و صفحات ضخیم و سنگین در برخی موارد نیاز خواهد بود.بیایید کمی بیشتر راجع به آن بدانیم.

اگر موادی برای آکوستیک در نظر دارید که “جاذب صوتی خوبی” باشند پس سبک، نرم و متخلخل هستند.حال اگر برعکس به دنبال “جاذب صوتی خوبی” هستید بدانید که آنها سنگین، سخت و صاف هستند.اگر ایده شما در رابطه با آکوستیک نمودن یک اتاق این است که نویز و صداهارا جایی محصور و یا کاملا از اتاق خارج کنید باید توده های ساختاری دیوارها، کف و سقف افزایش یابد و فضاهایی که هوا از درها و پنجره ها داخل و خارج می شود نیز کاملا آب بندی شوند.اما اگر هدف شما این باشد که تنها محیطی دلپذیر و مطلوب و آرامش بخش ایجاد نمایید، چیزی که دنبال آن هستید با عایق های جاذب صدا بدست می آید.

برای سالن ها، استودیوها، تئاترها و سینما ها و مکانهایی از این دست آکوستیک بودن باید تا حد ممکن نزدیک به ایده آل باشد و قبل از شروع کار باید تجزیه و تحلیل مواد در همه سطوح موجود در اتاق ها انجام شود و مشخص شود که در هر نقطه چقدر قدرت جذب و بازتاب لازم است، پس برای انجام این کارهای حرفه ای تجربه یک متخصص آکوستیک ضروری است.

برای دستیابی به دانش پایه در آکوستیک، شناخت خصوصیات برخی از متداول ترین مواد و مطالب مرتبط به آن مهم است.برای این منظور، جداولی وجود دارد که ضرایب جذب هر ماده را هنگام قرار گرفتن در معرض فرکانس های خاص(هرتز) در آن به تفکیک ذکر شده است.این میزان از 0.00 (کاملا بازتابنده) تا 1.00 (کاملا جاذب) متغیر است.

برای درک بهتر این ضرایب بیایید چند نمونه را ببینیم: به عنوان مثال ضریب 0.2 به این معنی است که 20% از انرژی صوتی که با این ماده در تماس است جذب می شود و در اتاق بازتاب نمی یابد. یعنی این ماده برای فرکانس صدایی معین 80% بازتابنده است.برای استاندارد سازی ای مقادیر، از برچسب NRC که به “ضریب کاهش نویز” اشاره دارد استفاده می شند و یک طبقه بندی استاندارد است که مطابق با میانگین حساب ضرایب جذب برای فرکانس های 250، 500، 1000 و 2000 هرتز است. برای کمک به درک این طبقه بندی، ما برخی از مواد و ضرایب کاهش نویز مربوطه را با شما به اشتراک می گذاریم.

مواد کم جذب(در برابر صدا)
سنگ یا آجر با روکش گچ | 0.025
بتن بدون محافظ یا روکش | 0.03
شیشه | 0.03
مرمر | 0.01
گرانیت | 0.015
سطح فلزی | 0.025
سرامیک | 0.015

مواد جاذب تر(در برابر صدا)
پشم شیشه | 0.68
پشم سنگ | 0.72
فوم های صوتی | 0.5
تابلوهای صوتی الیاف چوبی | 0.57

آگاهی از این مواد می تواند به معماران کمک کند تا درک بهتری از رفتار فضاهای طراحی شده داشته باشند. راحتی و کیفیت آکوستیک ممکن است به جذب خوب صدا، عایق صوتی کارآمد یا هر دوی آنها بستگی داشته باشد و گاهی نیز می توان بر همین مبنا مواد منعکس کننده و جاذب را به صورت تلفیقی در یک فضا ترکیب نمود؛ محصولاتی نیز در بازار وجود دارند که با کیفیت بالا و به همین منظور تولید شده اند.

از نظر عملی، انتخاب ماده ای برای جذب آکوستیک، فراتر از داده های فنی مانند ضریب جذب و فرکانس نویز است. این امر همچنین به میزان هزینه، مقاومت، در دسترس بودن مواد و شکل ظاهری آنها بستگی دارد.نکته مهم درک نیازهای محیط مورد نظر و خصوصیات هر ماده مورد استفاده در پروژه است.هنگام انتخاب این مواد، ما باید تمام عناصر لازم برای دستیابی به بهترین نتیجه را با توجه به هدف پروژه و نیازهای کاربران آن ترکیب نماییم.

 

منبع: archdaily

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

آموزش بازاریابی اینترنتی املاک به همراه تمامی راه حل ها
آموزش بازاریابی اینترنتی املاک ...

آموزش بازاریابی اینترنتی املاک راهکار اصلی خروج از ضرر و آغاز یک...

راهنمای انتخاب سیستمهای گرمایش خانگی با انرژی کارآمد
راهنمای انتخاب سیستمهای گرمایش ...

با ورود به فصل پاییز و شروع موج های سرما به سراغ...

معماری و بازسازی خانه کاوه در تهران / استودیوی معماری و طراحی پرگار
معماری و بازسازی خانه ...

توضیحات متن توسط معماران ارائه شده است. این اثر نمونه ای از...

معماران چگونه می توانند با طراحی اضطراب افراد را کاهش دهند
معماران چگونه می توانند ...

چرا افراد غالباً در مکان های عمومی خاص خود را از نظر...

طراحی ساختمان های آینده با روشنایی هوشمند
طراحی ساختمان های آینده ...

مصرف برق بالا و هزینه های سربار ناشی از خرابی تجهیزات برقی...

جالب ترین نکات درباره دکوراسیون آپارتمان های کوچک
جالب ترین نکات درباره ...

اگر آپارتمان کوچکی در متراژ زیر 50 متر دارید و چیدمان و...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت