نکاتی ساده برای چیدمان مبلمان / هنر دکوراسیون + سلیقه شما

نوشته شده توسطمینو بهاری
پست قبل

آرایش مبلمان یکی از سخت ترین تصمیمات در چیدمان اتاق های یک خانه است، اما وقتی آنرا به درستی انجام دهید همه چیز در سرجای خود قرار می گیرد. اگر وقت خود را به خوبی صرف چیدمان مبلمان نمایید شاید دیگر به این زودی ها نیاز به تغییر آن نداشته باشید.

در این مطلب چند نکته برای چیدمان مبلمان اتاق های کوچک و بزرگ وجود دارد که به شما کمک می کند تا یک اتاق را به خوبی دیزاین نمایید.

  • اتاق را پاک کنید

یعنی ابتدا به امر در صورت امکان اتاق یا فضای مورد نظر را کاملا خالی نمایید. ممکن است این کار به دلیل کمبود فضا در خانه یا آپارتمان های کوچک مشکل باشد اما گاهی دیدن یک فضای جدید و برنامه ریزی برای آن نیاز به دیدن یک فضای کاملا خالی دارد، مانند یک بوم نقاشی سفید.

  • تصمیم گیری در مورد نقطه کانونی

هر اتاق نیاز به یک عنصر تعریف شده دارد. این می تواند چیزی شبیه یک شومینه یا یک قطعه منحصر به فرد از مبلمان یا آثار هنری باشد. مبلمان شما نیز میبایست طوری چیدمان شود تا از نقطه کانونی آن بهره مند شوید. به عنوان مثال، در اتاق نشیمن یا اتاق خواب، مبل یا تختخواب باید با نقطه کانونی برخورد داشته باشند.

  • بزرگترین قطعه مورد نیاز خود را مشخص نمایید

در اتاق نشیمن بزرگترین قطعه می تواند مبلمان، در اتاق خواب تختخواب و در تاق نهار خوری میز نهارخوری باشد. به یاد داشته باشید همیشه قطعه بزرگ مهمترین بخش از پازل چیدمان شماست و میبایست در محل درست قرار گیرد.

  • حالا نکاتی برای قرار دادن قطعه اصلی(بزرگترین قطعه)

ابتدا الگوهای ترافیکی را شناسایی کنید و از ایجاد مانع در سر راه آن جلوگیری نمایید.به عنوان مثال، اگر می بایست برای رفتن به آشپزخانه از نهارخوری عبور کنید ترتیبی بدهید تا یک میز بزرگ یا صندلی ها در مسیر شما نباشند.

قبل از قرار دادن قطعه اصلی تصمیم بگیرید دقیقا از فضا چه استفاده هایی می کنیدو به عنوان مثال استقاده برای شب نشینی ها، یا خواب و استراحت و یا سرگرمی و بازی و… این کار به شما کمک می کند تا تصمیم بهینه تری بگیرید.

در صورت امکان با قطعه اصلی مانند مبل یا میز و تخت فضای درب ها، پنجره ها و یا چشم انداز آنها را مخدوش نکنید و تا حد امکان حریم آنها را در نظر داشته باشید.

  • برای تعریف محدوده و تفکیک مناطق، از باقیمانده مبلمان استفاده کنید

این موضوع هم در فضاهای کوچک و هم بزرگ بسیار مهم است، مبلمان باقی مانده باید به درستی در اطراف قطعه اصلی و نقطه کانونی استفاده شوند. اگر این عوامل به درستی در اتاق پیاده سازی نشوند از سایر اجزا فاصله خواهند گرفت و نوعی احساس عدم تعلق به فضا را القا می نمایند.

  • نکاتی برای قرار دادن قطعات فرعی و کوچکتر

باز هم جریان و الگوهای ترافیک رفت و آمد در اتاق را در نظر بگیرید. شما دائما در حال عبور به این قطعات کوچکتر ضربه می زنید مگر اینکه آنها را به خوبی سازماندهی و چیدمان کرده باشید.

مقیاس و نسبت قطعات دکور خود را در نظر بگیرید و آنها را در مقیاس موجود در فضای خود قرار دهید. یک صندلی بسیار کوچک در کنار یک مبل بسیار شلوغ اغلب احساس ناخوشایندی را منتقل می کند؛ بنابراین همانند یک تصویر کوچک روی یک دیواری بزرگ به نظر خواهد آمد.

با فرش خود اتاق را نیز بزرگتر نمایید. یک فرش کوچک تنها فضای شما را بسته تر می نماید و احساس ناخوشایندی نیز ایجام می کند. برای ایجاد یک تفکر و نگاه لوکس اجازه دهید فرش یا قالیچه شما به زیر مبلمان بروند.

آثار هنری را طوری قرار دهید تا در زمان استفاده از مبلمان در چشم و نگاه بیننده باشد.

میزهای قهوه خوری باید به اندازه لزوم از مبل دور باشند تا به سهولت استفاده شوند، ارتفاع میزهای جانبی نیز میبایست در سطحی مناسب نشیمن مبلمان باشند. مخلوط کردن ترکیب مبلمان با ارتفاع و عمق ها مختلف برای اضافه کردن تعادل، کنتراست و افزایش علاقه مندی شما به اتاق و فضاها نیز بسیار کمک کننده است. و در نهایت نورپردازی مناسب را به محیط اضافه نمایید تا تکمیل کننده فضا و منتقل کننده احساس شما به مخاطب و مهمانان شما باشد.

منبع : thespruce

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری آپارتمان فرایبورگ / دفتر معماری، طراحی و تحقیقات میان “MIAN”
معماری آپارتمان فرایبورگ / ...

توضیحات متن توسط معماران پروژه ارائه شده است. آپارتمان مسکونی فرایبورگ در...

دلیل ترک خوردن سازه های بتنی چیست؟
دلیل ترک خوردن سازه ...

ترک درسازه های بتنی می توانند با توجه به ضخامت آنها به...

معماری ویلای شماره 12 / استودیو نوآر
معماری ویلای شماره 12 ...

توضیحات متن توسط معماران پروژه ارائه شده است؛ ویلا شماره 12 یکی...

لیست ثروتمندترین مشاوران املاک جهان از نگاه مجله فوربز
لیست ثروتمندترین مشاوران املاک ...

فهرست ثروتمندترین میلیاردرهای املاک و مستغلات در جهان به باور عموم آمریکایی...

فراخوان جالب وب سایت آرک دیلی برای ساخت شهرهایی بهتر
فراخوان جالب وب سایت ...

معروف ترین وب سایت معماری جهان یعنی آرک دیلی در سال های...

بهترین هشتگ های اینستاگرام برای املاک و مستغلات چیست؟
بهترین هشتگ های اینستاگرام ...

در این مقاله می خوانید: +هشتگ املاک چیست؟ +چه تعداد هشتگ باید...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت