آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی (سوشیال نتورک مارکتینگ)

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

شبکه های اجتماعی تبدیل به یکی از مهمترین ابزارهای معرفی و فروش برندها شده اند به نحوی که مجموعه ها را به راحتی به بازارهای هدف خود متصل می نماید.امروزه شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک ، توییتر، اینستاگرام و لینکدین به خوبی روند بازاریابی شرکت های بزرگ و کوچک را گسترش و فرآیند کاری آنها را تسهیل نموده اند.
با وجود پلتفرم های مختلف و رقابت شدید بین این شبکه های اجتماعی، کیفیت آنها نیز روز به روز افزایش خواهد یافت و شرکت ها به راحتی با فعالیت ترکیبی در تعداد زیادی از آنها طیف گسترده ای از مخاطبان را برای خود فراهم آورده و نام تجاری خود را روز به روز گسترش می دهند.
اما در شروع بهتر است بدانیم که برای نام بردن از آنها هم از رسانه اجتماعی و هم شبکه اجتماعی استفاده می شود.نکته اینجاست که یک شبکه اجتماعی خود زیرمجموعه ای از رسانه های اجتماعی یا جمعی است.یعنی صحیح تر است برای فیس بوک یا اینستاگرام و سایر اپلیکیشن هایی از این دست عبارت شبکه اجتماعی را استفاده نماییم.هم رسانه و هم شبکه نام درستی هستند اما درکل نام رسانه اجتماعی کاربردهای دیگری نیز دارد، مثلا می توان از آن برای یک برنامه تلویزیونی پربازدید که مشارکت مردمی مانند مسابقه تلفنی و پیامکی و غیره دارد نیز استفاده نمود.
به موضوع اصلی خودمان یعنی شبکه های اجتماعی برمی گردیم؛ این پلتفرم ها را می توان برای مقاصد مختلفی استفاده نمود، پس در ابتدا باید هدف مجموعه خود را به درستی روشن نماییم.آیا میخواهیم در جهت فروش محصولات خود حرکت کنیم و یا هدف بازاریابی محتوا و یا آگاه سازی و پشتیبانی مشتریان است.تمامی شبکه های اجتماعی به شما این فرصت عالی را می دهند تا برای رسیدن به مخاطب هدف و ساختن نام تجاری معتبر خود از تمامی امکانات و فضای بی نهایت آنها به صورت کاملا رایگان استفاده نمایید.

برای استفاده هوشمندانه از شبکه های اجتماعی در جهت خلق یک نام تجاری قدرتمند راهکارهای اصلی را بدانید:

1.بهترین شبکه های اجتماعی را برای رشد کسب و کار خود انتخاب نمایید

اگر شما در یک شبکه اجتماعی عضو شده اید و حتی یک نام تجاری عالی با یک لوگوی جذاب طراحی و محتوای بسیار به روز و مرتبط در آن قرار می دهید اما هنوز کششی از سمت مخاطبان حس نمی کنید! ویا تعداد جذب مخاطب رسانه شما پایین است، شاید در مکان اشتباهی حضور دارید!
امروزه صدها شبکه اجتماعی وجود دارند و اغلب افراد و مجموعه ها وسوسه می شوند در تعداد زیادی از آنها حضور داشته باشند، اما به یاد داشته باشید عضویت در تعداد زیادی شبکه اجتماعی نه تنها به نفع شما نیست بلکه ضرر زیادی در پی خواهد داشت و باعث ریزش مخاطبان شما نیزخواهد شد.زیرا یکی از مولفه های اصلی موفقیت در شبکه های اجتماعی حضورفعال و پررنگ در آنها و انشار روزانه مطالب جذاب برای مخاطبانتان است.یعنی به هیچ عنوان نمی توان بیشتر از 3 تا 4 شبکه ی اجتماعی را به صورت با کیفیت رشد داد و اگر به کمپانی های بسیار بزرگ نیز دقت کنید هیچ گاه بیش از این مقدار در شبکه های اجتماعی فعالیت نخواهند داشت.پیشنهاد ما برای بنگاههای کوچک اقتصادی استفاده از یک یا دو شبکه اجتماعی به صورت فعال است.
از تعداد که بگذریم انتخاب هما یکی یا دو عدد نیز نیازمند آنالیز طیف مخاطبان آنها می باید انجام پذیرد. به عنوان مثال رشد اینستاگرام بینهایت برای مجموعه های فروشگاهی و یا محصول محور مناسب است اما اگر مجموعه ای در کار خدمات فعال است بهتر است وارد پلتفرم های مانند لینکدین شود زیرا یک شبکه B2B است که صاحبان کسب و کار را جذب می نماید.البته اینستاگرام در ایران کاملا بازار متفاوتی دارد و تقریبا برای همه کسب و کارها استفاده می شود اما در نهایت باز هم به خاطر ساختار خود با سیستم های فروش محصول همگام تر است.

2.لوگو یا نشان تجاری خود را در تمامی شبکه های اجتماعی همگام نمایید

نشان تجاری شما ممکن است در یک شبکه اجتماعی با کادری مربعی و در دیگری به شکل دایره نشان داده شود و همینطور کاور یعنی همان تصویر بزرگی که معمولا در پشت زمینه لوگو بارگذاری می نمایید، نیز بسیار مهم است.گاهی به دلیل عدم توجه به این نکته ریز کاربران ممکن است شبکه اجتماعی شما را با برند دیگری اشتباه گرفته و یا به مرور زمان از مجموعه شما جدا بدانند.

3.شخصیت نام تجاری خود را شکل دهید

برای این کار باید از 3 چیز به خوبی اطلاع داشته باشید
1.هویت و فرهنگ سازمانی شما
هویت و شخصیت برند و نام تجاری شما باید در شبکه های اجتماعی شما منعکس گردد و برای این کار باید با رفتار خود آن را برای مخاطبان خود شرح دهید و از این پس در موقعیت های مختلف تکرار نمایید تا در ذهن مخاطب بنشیند.به عنوان مثال نوآوری شما در ارائه اتفاقات روزانه در قالب مطالب برای شما یک نوع شخصیت به همراه خواهد داشت یا سبک پوشش و رفتار شما.همچنین نحوه پاسخگویی به پیام های مخاطبان همه و همه در کنار هم هویت اصلی و سبک رفتاری شما و یا نشان تجاری خاص را برای مخاطبان آن شبکه اجتماعی مشخص می نماید.
2.صداقت
همیشه و همیشه با مخاطبان خود صداقت داشته باشید اگر می خواهید برای آنها ابدی باشید.آنها شکست را از شما می پذیرند اما دروغ را نه.این فقط مختص ایران نیست بلکه در همه جای جهان کاربران شبکه های اجتماعی بدترین نوع تنبیه را برای برند یا پرسنال برندی در نظر می گیرند که به آنها دورغ گفته است.فراموشی یکی از بدترین تنبیه های مخاطبان است که تنها با صداقت می توان از آن گذشت.
3.مخاطب خود را بشناسید
اگر وارد شبکه های اجتماعی شده اید و بعد از مدتی دنبال کنندگان بساری بدست آوردید فراموش نکنید که اصل موضوع همان مخاطبان شما هستند و سعی کنید از رفتار آنها باتوجه به لایک یا کامنت ها جامعه آماری خود را درست کنید و به نیاز آنها ترتیب اثر دهید تا از شما هر روز راضی تر باشند و شما را به دوستانشان نیز معرفی نمایند.باید طوری رفتار کنید تا آنها هر روز به صفحه شما سر بزنند یا اگر پستی از شما مشاهده نمودند بدون اتلاف وقت آنرا مشاهده نمایند.این یعنی محبوبیت و تنها راه بدست آوردن آن شناخت بهتر مخاطب است.برای آمار گیری بهتر پیشنهاد می کنیم حتما صفحه خود را از حالت عادی خارج نمایید و به حالت حرفه ای یا بیزینسی تبدیل نمایید و یا مانند فیس بوک در آن صفحه تجاری ایجاد نمایید.

4.از انتشار محتوا غافل نشوید

شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و لینکدین بسیار مناسب انتشار محتوا هستند .تولید محتوای مرتبط با کسب و کار یک راه عالی برای افزایش قدرت نام و نشان تجاری شماست.اما نباید بدون هدف گذاری، مشخص نمودن استراتژی تولید محتوا و برنامه ریزی دست به تولید محتوای کورکورانه زد زیرا نه تنها پتانسیل یک کسب و کار را هدر می دهد بلکه در مسیر معکوس به تضعیف نام تجاری نیز می پردازد.پس همیشه قبل از تولید یک محتوا به ادامه دار بودن و هدفمند بودن آن فکر کنید در واقع در بیانی ساده محتوای تولیدی شما باید در نهایت به افزایش فروش شما کمک نماید و در روند بازاریابی محتوایی شما فعالیتی مثبت تلقی گردد.

5.پست های خود را به صورت منظم منتشر نمایید

نظم در انتشار پست ها برای شبکه های اجتماعی همانند اهمیت وعده های غذایی برای بدن ما هستند.در واقع چیزی بیش از ارسال نامنظم پست ها، شبکه های اجتماعی را نابود نمی کند! اگر از امروز به مدت یک ماه هر روز 3 پست در اینستاگرام خود ارسال نمایید و در بدست آوردن مخاطبان جدید نیز به خوبی فعال باشید اما بعد از آن به مدت یک یا دو هفته یا حتی چند روز در میان اقدام به انتشار مطلب جدید در شبکه اجتماعی خود نمایید به راحتی فراموش می شوید.پس اگر نمی توانید روندی را به صورت منظم انجام دهید تعداد مطالب روزانه را کاهش دهید و یا یک روز در میان پست گذاری کنید اما روز و ساعت را تغییر ندهید تا مخطبان به آن عادت کنند.اینکه چه تعداد پست در روز برای شما و مجموعه تجاری شما نیاز است را مخاطبان و دنبال کنندگان شما مشخص می نمایند.آنها خیلی زود شما را از نیازهای خود آگاه می کنند.برای دستیابی به زمان دقیق انتشار مطالب در شبکه های اجتماعی خود نیز باید رفتار کاربران و زمان پیک حضور آنها در صفحه خود را تحلیل نمایید.

6.تاثیرگذار باشید

تفاوت شما با برندهای معروف در چیست.آیا فکر می کنید تنها داشتن 2 میلیون فالوور در اینستاگرام پست های شما را پربازدید می نماید.همه می دانیم که دریافت فالوور واقعی با تبلیغات کاملا امکان پذیر است اما چرا بعضی از صفحات یا 300.000 فالوور بازدید و لایک و کامنت بسیار زیادی دارند و برخی با 1 میلیون فالوور از همان 300.000 لایک وکامنت بی نصیب هستند.اگر در فکر فالوور فیک و تقلبی برخی پیج ها هستید باید بگوییم همیشه درست از آب در نمی آید برخی صفحات در شبکه های اجتماعی دنبال کنندگانی واقعی دارند اما به دلیل انتشار مطالب بی کیفیت هم مخاطبان خود را از دست می دهند و هم بازدید و تاثیر مناسبی نمی گیرند.بله تاثیر گذار بودن تنها از طریق انتشار پست هایی پرمخاطب امکان پذیر خواهد بود.وقتی شما یک مشاور املاک و یا مدیر یک آژانیس املاک هستید اگر پستی راجع به معاملات روزانه خود بگذارید برای کسی جالب نخواهد بود و یا اینکه بگویید چقدر در کار خود قوی هستید .اما اگرپستی در رابطه با خرید خانه یکی از سلبریتی ها از شما منتشر شود بازدید بسیار بالایی خواهد داشت و یا اینکه تصاویر خانه ای زیبا در چشم اندازی خاص را منتشر نمایید و یا دکوراسیون لوکس و مدرنی از یک منطقه خاص.این موارد برای شما تاثیرگذاری و بازدید و مشارکت کاربران را به دنبال خواهد داشت.

7.بیوگرافی و پروفایل خود بی نقص تنظیم کنید

مهمترین سوال! شما چه کسی هستید؟شرکت شما کجاست و چه کار می کند؟اینها مواردی هستند که باید در بیوگرافی و پروفایل خود به صورت مختصر، جذاب و هوشمندانه به آنها پاسخ دهید.تحت هیچ عنوان قسمت بیوگرافی خود را با به کار بردن هشتگ یا نقل قول های انگیزشی پر نکنید این موضوع کاملا کلیشه ای و غیر موثر است.
بیوگرافی جایی برای مشخص نمودن مواردی از این دست است: توصیف شخص یا کسب و کار و مشخصه اصلی آن – راههای ارتباطی اصلی با مجموعه یا پرسنال برندها – نام واقعی و لقب و معروفیت مدنظر برای شبکه های اجتماعی – توضیح بسیار کوتاه در رابطه با موضوعیت مطالب صفحه اجتماعی.

8.به نوتیفیکیشن ها دقت کنید

به پیام های مخطبان خود دقت نمایید.این به این معنا نیست که باید به تک تک آنها پاسخ دهید.خیر! اما باید بدانید درباره پست های شما چه می گویند.اینکه بگوییم نه مهم نیست چه می گویند.یا نمی خواهیم بدانیم چون برخی از پیام ها منفی هستند! مانند این است که گوش های خود را بسته باشید و به حرف های دیگران گوش ندهید.برای دریافت باسخ اجتماعی درست باید حرف های مخطبان خود را بشنوید.چه درست چه غلط و اگر در یکی از مطالب شما جو نا مساعدی به هر دلیلی شکل گرفته است از آن اطلاع داشته باشید و در تلاش برای حل آن قدم مثبتی بردارید.این گونه مخطبان شما روز به روز افزایش می یابند و شما را به دیگران پیشنهاد خواهند داد.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

محوطه سازی برای حیاط خانه و ویلا
محوطه سازی برای حیاط ...

آیا می خواهید یک محوطه و باغ زیبا برای ویلای خود داشته...

راهنما و آموزش نگارش حرفه ای آگهی املاک
راهنما و آموزش نگارش ...

برای نوشتن یگ آگهی املاک جذاب باید بدانید مشتریان به دنبال چه...

دهکده ساحلی الیت یک شهرک ویلایی لوکس / اجرا :B.P. BUILDERS CANADA INC
دهکده ساحلی الیت یک ...

دهکده ساحلی الیت یک شهرک ویلایی کاملا لوکس، در پنج تیپ متفاوت...

چرا تعمیر و نگهداری ساختمان مهم است؟
چرا تعمیر و نگهداری ...

تعمیر و نگهداری ساختمان مخصوصا برای شرکت ها و اجاره دهنده هایی...

آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی برای مشاوران املاک
آموزش بازاریابی شبکه های ...

آینده بازاریابی املاک و مستغلات در اینترنت و محیط وب است و...

نوسازی منحصربه فرد یک آپارتمان در تهران / دفتر معماری رویداد
نوسازی منحصربه فرد یک ...

این آپارتمان یکی از آپارتمان های موجود در تهران است که توسط...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت