فواید طراحی بیوفیلیک در معماری و فضاهای داخلی

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

اگر شخصی بخواهد خود را در یک محیط با آرامش کامل تجسم کند، اولین تصویری که به ذهن او خواهد رسید مکانی احاطه شده با طبیعت است، حال این مکان می تواند یک جنگل یا کوه، دریا و یا چمنزاری سرسبز باشد.به ندرت کسی می تواند محل کار، دفتر یا یک مرکز خرید را منبع آرامش و آسایش خود بداند! با این وجود، اغلب مردم تقریبا 80 الی 90% وقت خود را در داخل خانه می گذرانند و نهایتا از خانه به محل کار خود می روند.

اما امروزه معماران و طراحان داخلی در جستجوی راه حل های نوآورانه ای در طراحی خود هستند تا در آینده این مشکل را به راحتی رفع نمایند و از بیوفیلیک(biophilia) به عنوان مهم ترین منبع در الهام بخشی به پروژه های خود در جهت بهبود محیط زیست، سلامتی و راحتی عاطفی انسانها در محل زندگی و کار استفاده می نمایند.

بیوفیلیک (biophilia) چیست؟
از ابتدایی ترین تمدنها، طبیعت به عنوان زیستگاه اصلی انسان ها فراهم آورنده سرپناه، غذا و داروهای درمانی برای ما بوده است.اما پس از انقلابهای صنعتی و پیشرفت های تکنولوژیکی، علم به سرعت رو به جلو حرکت نمود و جهان وارد روزهای مدرن خود شد و همچنین نحوه تعامل انسان با طبیعت نیز دستخوش تغییرات گردید.

اصطلاح بیوفیلیک (طبیعت بارگی) به معنی “عشق به موجودات زنده” در یونان باستان ترجمه می شود.(filia = تمایل به عشق)
اگرچه این اصطلاح نسبتاً جدید به نظر می رسد و به تدریج در زمینه های معماری و طراحی داخلی گرایشاتی پیدا شده است، اما(بیوفیلیک) (بایوفیلیا در تلفظ) ابتدا در سال 1964 توسط روانشناس اریک فروم، مورد استفاده قرار گرفت، سپس در دهه 1980 توسط زیست شناس ادوارد ایل ویلسون هنگامی که او تشخیص داد که چگونه شهرنشینی منجر می شود به قطع ارتباط با طبیعت می شود، این واژه بسیار محبوب شد.

طراحی بیوفیلیک چیست؟
در اصل مهفوم بیوفیلیک بسیار ساده است: پیوند انسانها با طبیعت برای بهبود شرایط زیستی.اما موضوع این است که چگونه معماران می توانند این ارتباط را ایجاد نمایند؟پاسخ در ادغام طبیعت با طراحی های معماران است.در این شیوه استراتژی اصلی این است که ویژگی های دنیای طبیعی مانند آب، هوا، فضای سبز، حیوانات و نور طبیعی را وارد معماری و فضای داخلی نماییم. طراحی های بیوفیلیک فقط به مواد محدود نمی شوند بلکه شامل شکل ها ، رنگ ها ، بافت ها و روابط نیز می شوند.


استفاده از اشکال گیاه شناسی به جاری خطوط مستقیم یکی از این نکته هاست، برخی از مشخصه های آن نیز شامل، (نقوش گیاهان، حیوانات، گنبدها و قوس ها است و همچنین ایجاد ارتباط بصری بین نور در مقابل سایه ها، گرما در مقابل خنکی و محیط داخلی در مقابل محیط خارجی).

فواید طرح های بیوفیلی بر بهزیستی انسان چیست؟
مطالعات متعددی که در طول دهه‌های گذشته انجام شده ، شواهدی را ارائه داده است که تعامل با طبیعت موجب رفاه عمومی می شود. تعامل با طبیعت بهره وری را افزایش می دهد ، سطح استرس را کاهش می دهد ، مدت زمان توجه را طولانی تر می کند و میزان بهبودی بیماری را افزایش می دهد. هنگامی که به فکر راه‌های ارتقای بهزیستی انسان هستید ، باید این عوامل را در نظر بگیرید: هوا ، آب ، تغذیه ، نور ، تناسب اندام ، آسایش و ذهن.

طراحی بیوفیلی تضمین می کند که این عوامل در محیط حضور داشته و غالب باشند، زیرا هدف از آن ادغام مواد ، پوشش گیاهی و نور روز طبیعی در فضاهای داخلی ، به عنوان ابزاری برای ارتقاء بهزیستی است.

چرا ما در محل کار خود نیاز به طراحی بیوفیلی داریم؟
مطالعات زیادی در مورد فواید ادغام طبیعت در محیط کار انجام شده است. یک کارمند به طور متوسط 8-9 ساعت از زمان خود را روزانه در حال نشستن در داخل محل کار خود می گذراند، عادتی که در نهایت عوارض خود را در بدن انسان به جا می گذارد.

تأثیرات منفی شامل: کاهش میزان متابولیسم ، افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی ، افزایش خطر ابتلا به افسردگی ، دردهای کمر و گردن ، و غیره است … اخیراً در تحقیقاتی روی طراحی معمارانی با حداقل طراحی یکپارچه بیوفیلیک در محیط های کار مدرن تغییری 10 الی 15 درصدی در رفتار کارمندان مشاهده شد. افزایش بهره وری و خلاقیت و عدم کاهش حضور کارمندان.
به عبارت دیگر ، هرچه بیشتر خود را در محیط کاری دفتر حس نمی کردند بهره وری آنها بیشتر می شد و نتایج مثبتی می گرفتند.
چرا در طرح های بیوفیلیک چوب را به عنوان یکی از عناصر اصلی در نظر می گیرند؟

در حالی که روش های بسیاری برای ادغام طرح های بیوفیلیک وجود دارد ، یک راه حل محبوب استفاده از چوب است. چوب یک ماده طبیعی و همه کاره است و با فضای بیرونی و طبیعت ارتباط بسیار خوبی ایجاد می کند.

از نظر ظاهری، چوب به دلیل فراوانی انواع، بافت ها و رنگ های متنوع، باعث ایجاد ارتباط بصری بی نظیری با طبیعت می شود.خواه از آن به عنوان کفپوش، تابلو، مبلمان و یا… استفاده شود، جذابیت این ماده محبوب جهانی است.در حالی که برخی از معماران برای زیباتر جلوه دادن چوب از چاشنی هایی نیز استفاده می کنند، برخی دیگر نیز چوب را به همان شکلی طبیعی که هست استفاده می نمایند و در آن از پیچیدگی طراحی را که دانه ها و رگه های چوبی ارائه می دهند به خوبی برجسته می نمایند.

از لحاظ عملکردی، چوب را می توان در همه انواع فضاهای داخلی (دفاتر، هتل ها، رستوران ها، خان ها …)استفاده نمود و هنوز هم همان ارتباط بصری و عاطفی را با طبیعت برقرار می کند.اغلب اوقات ، معماران چوب را با فضای سبز و فراوانی نور روز طبیعی ترکیب می کنند تا یک پالت طراحی بیوفیلیک غنی را ایجاد کنند که به بهترین وجه ممکن بهزیستی را ارتقا می بخشد.

 

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

50 سال بعد از اولین فرود روی سطح ماه / 15 پروژه معماری برای زندگی در فضا
50 سال بعد از ...

آیا انسان ها روزی واقعا روی کره ماه زندگی خواهند نمود؟امروز از...

خریداران از چه راههایی مشاوران املاک را پیدا می کنند؟
خریداران از چه راههایی ...

خرید خانه یک خانه برای مردم عادی کار پیچیده ای است و...

در کار املاک، چگونه بیشتر از سایر رقبا دیده شویم
در کار املاک، چگونه ...

بهترین مشاوران املاک هم، هر روز خود را به پیشرفت اختصاص می...

شهرهایی با بیشترین هزینه زندگی در سال ۲۰۱۹
شهرهایی با بیشترین هزینه ...

در بیست و پنجمین رده بندی شهرها توسط مجموعه Mercer's(مرسر) بر مبنای...

70 درصد شانس فروش بیشتر برای آگهی های عکس دار
70 درصد شانس فروش ...

واقعا تهیه چند تصویر ساده با گوشی هوشمندی که در دستان ما...

1 دیدگاه ها

  • rozkhalili

    خیلی مطلب جالبی بود من واقعا دوس دارم تو دکور داخلی از گلهای آپارتمانی و طرح چوب استفاده کنم ولی اصلا نمیدونستم اسمش بیوفیلیکه
    واقعا اینکه اصول استفادش در دکوراسیون رو هم توضیح بدید خیلی ممنون میشم

    پاسخ

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت