معمار مشهور هرم موزه لوور در سن 102 سالگی درگذشت

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

به گفته ی نیویورک تایمز، Ieoh Ming Pei، معروف به I. M. Pei، در سن 102 سالگی درگذشت.آی ام پی معمار چینی-آمریکایی (متولد 26 آوریل 1917)، قطعا بزرگترین عضو زنده نسل معماران مدرنیسم(نوگرایی) بود.

هنگامی که او جایزه پریتزکر خود را در سال 1983 دریافت نمود، هیئت ژوری مسابقات اظهار داشت که او بی شک در این قرن برخی از زیباترین فضاهای داخلی و فرم های بیرونی را در معماری خلق نموده است و قابل توجه ترین کار او هرم شیشه ای موزه لوور در شهر پاریس می باشد.

I.M.Pei متولد شهر سوجو، چین است و قبل از رفتن به ایالات متحده برای مطالعه معماری در شهرهای هنگ کنگ و شانگهای رشد کرده است. او مدرک کارشناسی خود را در سال 1940 دریافت کرد زمانی که دومین جنگ ژاپن و چین او را مجبور به ترک برنامه های خود برای بازگشت به کشورش نمود.در پایان یک رویداد کاملا اتفاقی باعث شد او برای ادامه تحصیلات تکمیلی دانشگاهی به هاروارد برود. جایی که آی ام پی با والتر گروپیوس و مارسل بروا همکار شد.

موسسه Pei، فعالیت خود را از سال 1955 آغاز نمود که به نام I.M. Pei & Associates شناخته می شد، اما بعدا در سال 1966 نامش را به پی و همکاران تغییر داد و سرانجام در سال 1989 نامه مجموعه خود را به Pei Cobb Freed & Partners تغییر داد.طی شش دهه فعالیت این مجموعه بدون شک برجسته ترین فعالیت آنها هرم شیشه ای موزه لوور پاریس است.

دیگر کارهای بسیار تاثیرگذار این مجموعه عبارتند از: برج بانک چین در هنگ کنگ،ساختمان شرقی گالری ملی هنر در واشنگتن دی سی و کتابخانه ریاست جمهوری JFK(جان اف کندی) در بوستون.در سال 1990، Pei از کار تمام وقت بازنشسته شد و در طول دهه های بعد، حجم کارش را کاهش داد اما همچنان تا سن 80 سالگی در پروژه های معماری بسیاری مشارکت داشت که از جمله آنها می توان به مواردی مانند: موزه لوکزامبورگ، موزه هنرهای اسلامی دوحه در قطر و خانه اجدادی خودش در چین اشاره کرد.

از او به عنوان یک معمار در سبک مدرنیسم یاد می کنند زیرا از اشکال هندسی ساده مانند مثلث، دایره ها، مربع و … در کارهای خود استفاده می نمود اما خود او این دلایل را رد کرده بود و از جهانی شدن ذاتی در”سبک بین المللی”به جای حمایت از توسعه متنی و تنوع در سبک سخن می گفت و او اظهار داشت که “تمایز مهم بین رویکرد سبک به طراحی، یک رویکرد تحلیلی است که روند توجه به زمان، مکان و هدف را در نظر می گیرد”.

همچنین او در سفر به چین در سال 1974، از معماران چینی خواست تا بیشتر به سنت معماری خود نگاه کنند، تا به طراحی در سبک غربی.

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

سند گرفتن برای خانه / تمام مراحل از مبایعه نامه در مشاور املاک تا سند تک برگ
سند گرفتن برای خانه ...

سند گرفتن برای خانه کاری که معمولا برای ما دشوار است، اما...

چک لیستی برای موفقیت در شغل مشاور املاک
چک لیستی برای موفقیت ...

چک لیستی برا موفقیت در شغل مشاور املاک وجود دارد؟ بله برای...

اوبر از طراحی ایستگاه اسکای پورت، برای تاکسی هوایی خود رونمایی نمود
اوبر از طراحی ایستگاه ...

این طراحی جذاب توسط شرکت معماری فاستر و همکاران برای معرفی ایستگاه...

نقش پلاستیک و قالب گیری تزریقی در زندگی روزمره ما
نقش پلاستیک و قالب ...

ممکن است چیزهایی راجع به قالب گیری تزریقی شنیده باشید و اما...

بهترین کفپوش ها برای آشپزخانه کدامند
بهترین کفپوش ها برای ...

کفپوش آشپزخانه ممکن از بنابر موارد زیادی آسیب ببیند زیرا آشپزخانه محیط...

چگونه یک اسباب کشی آسان و دلچسب داشته باشیم
چگونه یک اسباب کشی ...

با شروع فصل نقل و انتقالات و اسباب کشی ها معمولا بسیاری...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت