معماری خلاقانه و چشم نواز مرکز فرهنگی رودونگ در چین

پست قبل

این مرکز فرهنگی با معماری خلاقانه در شهر رودونگ در استان نانتونگ(نانتانگ)جیانگ سو، در کشور چین واقع شده است.این پروژه در مرحله اول برنامه خود شامل بخش های نام برده خواهد شد: کتابخانه، موزه فرهنگی، موزه و در مرحله دوم پروژه نیز بخش های تئاتر بزرگ و سینما به آن اضافه خواهد شد.

این مرکز قرار است به مرکز ورزشی که در شمال آن قرار گرفته است پیوسته و  نمادی از هسته فرهنگی منطقه را شکل دهد، رشد صنعت فرهنگی و تبدیل شدن به نیروی محرک مهمی برای توسعه منطقه جدید از اهداف ایجاد این مرکز است.این پروژه پس از برنده شدن شرکت TJAD در سال ۲۰۱۲ آغاز شد. آنها،پس از برنده شدن در این رقابت چندین بار طرح خود را در عمق طراحی بهینه سازی نمودند.این پروژه در سال ۲۰۱۵ آغاز شد و مرحله اول این پروژه در سال ۲۰۱۸ تکمیل شده است.


معماران: TJAD

مکان پروژه: رودونگ – شهر نانتونگ، چین

دسته بندی: مرکز فرهنگی

مدیر پروژه: وِنشنگ وانگ

طراحی معماری: دن وو – جی شن

مساحت: ۵۲۴۸۶.۰ مترمربع

سال پروژه: ۲۰۱۸

عکاس: فنگ شاو


در راستای ایجاد چشم اندازهای فرهنگی در رودونگ و تاکید بر افزایش انسجام و افزایش تاثیرگذاری مجموعه های موجود مانند موزه فرهنگی، کتابخانه و سایر مراکز فرهنگی تمامی مکان ها در طراحی تغییراتی کرده و با ایجاد یک رابط گرافیکی غنی و متنوع در معماری، آنها را بهبود بخشیدند.این پلتفرم جدید دارای امکانات پشتیبانی عمومی مورد نیاز برای هر سه منطقه بود و به طور کامل به اشتراک گذاری منابع عمومی بین آنها می پردازد و در عین حال نیز هر سه محل را با یکدیگر ادغام می نماید.به این شکل با تبادل و اشتراک فضاهای عمومی برای فعالیت های رفاهی و یا سرگرمی های کودکان و یا نمایشگاهای هنری در فضای باز در سطح گسترده ای ایجاد گردید.

رودوانگ به عنوان ساحل طلایی مشهور است زیرا در قسمت جنوب دریا ساحل شنی بی انتها قرار دارد و برای ساخت “ساحل طلایی” رودونگ در آینده این شهر برنامه ریزی شده است.شکل معماری سقف مانند امواج بزرگ دریای زرد  که به دیواره ها و صخره های ساحلی برخورد می کند مخاطب خود را شگفت زده می کند. چشم انداز معماری به صورت شفاف این جریان را ارائه می دهد و تاریخ، فرهنگ، علم و فناوری، هنر و سبک زندگی رودونگ را با منحنی های زیبا و صاف و سبک در هم می آمیزد.

این مرکز فرهنگی، به شکل سه بلوک واحد مانند سنگهای پر زرق و برق و درخشان، در رودونگ، که یک شهرستان ساحلی با وسعت بالا از مناطق آبی و ساحلی است خود نمایی می کند. نماد بیرونی ساختمان از سنگ بژ ساخته شده است که حس گر حجم ساختمان را تقویت می کند و پنجره ها را در امتداد سطح بیرونی به صورت عمودی و منظم گسترش می دهد و نور و تهویه بسیار خوبی کتابخانه، مرکز فرهنگی، و اتاق های آموزش، و اتصالات عمودی متراکم را در میان طبقه ها فرا می گیرد تا تغییرات طولی در چشم انداز را به خوبی ایجاد و یه نمایش بگذارد. دیوار شیشه ای در ورودی و بخشی از ساختمان برای به دست آوردن نور مناسب استفاده می شود، که با نماد شهرها و رودخانه ها در ارتباط است. گفت و گو، کنتراست بین شیشه و سنگ، به برجسته کردن خلق و خوی فرهنگی ساختمان می افزاید.

موزه های فرهنگی، کتابخانه ها و سایز موزه ها به طور مستقل عمل می کنند و فضای فرهنگی را برای شهروندان ایجاد می کنند تا بتوانند یک فضای تبادلی بین بخش های مختلفی مانند اتاق های آموزشی متنوع، تئاترهای چند منظوره، سالن های سخنرانی، بخش والدین کودک، بخش غذا و نمایشگاهی که دارای تنوع و پیچیدگی فرهنگی هستند ایجاد کنند. مساحت ساختمان موزه فرهنگی ۱۳۸۶۱ متر مربع با سه طبقه است. در طبقه اول، رستوران ها، کافه ها، اتاق های فعالیت برای سالمندان، اتاق های فعالیت کودکان، تئاتر ۴۳۵ نفره و سالن های مختلف و اتاق های آرایشی وجود دارد. در طبقه دوم، بخش میراث فرهنگی و سالن نمایشگاه نقاشی، کلاس های آموزشی و اتاق های خلاقانه وجود دارد. در طبقه سوم، سالن های تمرینی، اتاق های اداری قرار گرفته اند.

مساحت ساختمان کتابخانه نیز ۲۸۶۷۰ متر مربع (شامل پارکینگ زیرزمینی) و دارای چهار طبقه است. ورودی اصلی در طبقه دوم این پلتفرم قرار دارد. بخش مرکزی ورودی اصلی برای خوانندگان است. در این بخش یک سالن برای خوانندگان، یک دفتر مشاوره برای کتابها، یک اتاق خواندن و مطالعه برای کودکان، یک اتاق خواندن چند رسانه ای، یک اتاق نشریات دوره ای و روزنامه و یک اتاق خواندن برای نابینایان قرار گرفته است.

موزه نیز دارای ساختمان مسکونی ۹۹۵۴ متر مربع و سه طبقه است. ورودی اصلی در شمال واقع شده است، جنوب با انبارها و اتاق های اداری لجستیک تقسیم بندی شده و در غرب با مرکز کنفرانس و اتاق های پذیرایی VIP تجهیز شده است.  طبقه دوم و سوم همه اتاق های نمایشگاه هستند. سازندگان این مرکز امیدوارند که ایجاد مرکز فرهنگی رودونگ در یک شهر ساحلی زیبا، سواحل طلایی روشن را ایجاد کند و شهر را به منطقه ای زیبا و درخشان تبدیل کند!

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

۸ نوآوری و تکنولوژی جدید در ساخت پناهگاه برای شرایط اضطراری در سراسر جهان
۸ نوآوری و تکنولوژی ...

جنگ، بلایای طبیعی و بی ثباتی های اقتصادی مردم یک جامعه را...

معماری هتلی در قلب یک غار در روسیه
معماری هتلی در قلب ...

معماری هتلی درون یک غار در با ترکیبی رازآلود و هیجان انگیز.این...

مشاور املاک با استراتژی های فروش قدرتمند یعنی تضمینی برای پول سازی
مشاور املاک با استراتژی ...

مشاور املاک بر خلاف تصور عموم یک شغل با پیچیدگی های بسیار...

برگزاری اولین دوره از رقابت های معماری میکروهوم / جدیدترین ایده های معماری
برگزاری اولین دوره از ...

رقابت معماری سالانه "میکروهوم" که می توان گفت بخشی از جنبش ارتقاء...

من یک مشاور املاک هستم (قسمت اول)
من یک مشاور املاک ...

مجموعه کاملا رایگان از امروز شروع به کار کرد!حالا جریان این بخش...

سرمایه گذاری ۹۴ تریلیون دلاری برای آینده جهان
سرمایه گذاری ۹۴ تریلیون ...

از امروز در سال 2019 صنعت ساخت و ساز در جهان می...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت