معماری خلاقانه و چشم نواز مرکز فرهنگی رودونگ در چین

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

این مرکز فرهنگی با معماری خلاقانه در شهر رودونگ در استان نانتونگ(نانتانگ)جیانگ سو، در کشور چین واقع شده است.این پروژه در مرحله اول برنامه خود شامل بخش های نام برده خواهد شد: کتابخانه، موزه فرهنگی، موزه و در مرحله دوم پروژه نیز بخش های تئاتر بزرگ و سینما به آن اضافه خواهد شد.

این مرکز قرار است به مرکز ورزشی که در شمال آن قرار گرفته است پیوسته و  نمادی از هسته فرهنگی منطقه را شکل دهد، رشد صنعت فرهنگی و تبدیل شدن به نیروی محرک مهمی برای توسعه منطقه جدید از اهداف ایجاد این مرکز است.این پروژه پس از برنده شدن شرکت TJAD در سال 2012 آغاز شد. آنها،پس از برنده شدن در این رقابت چندین بار طرح خود را در عمق طراحی بهینه سازی نمودند.این پروژه در سال 2015 آغاز شد و مرحله اول این پروژه در سال 2018 تکمیل شده است.


معماران: TJAD

مکان پروژه: رودونگ – شهر نانتونگ، چین

دسته بندی: مرکز فرهنگی

مدیر پروژه: وِنشنگ وانگ

طراحی معماری: دن وو – جی شن

مساحت: 52486.0 مترمربع

سال پروژه: 2018

عکاس: فنگ شاو


در راستای ایجاد چشم اندازهای فرهنگی در رودونگ و تاکید بر افزایش انسجام و افزایش تاثیرگذاری مجموعه های موجود مانند موزه فرهنگی، کتابخانه و سایر مراکز فرهنگی تمامی مکان ها در طراحی تغییراتی کرده و با ایجاد یک رابط گرافیکی غنی و متنوع در معماری، آنها را بهبود بخشیدند.این پلتفرم جدید دارای امکانات پشتیبانی عمومی مورد نیاز برای هر سه منطقه بود و به طور کامل به اشتراک گذاری منابع عمومی بین آنها می پردازد و در عین حال نیز هر سه محل را با یکدیگر ادغام می نماید.به این شکل با تبادل و اشتراک فضاهای عمومی برای فعالیت های رفاهی و یا سرگرمی های کودکان و یا نمایشگاهای هنری در فضای باز در سطح گسترده ای ایجاد گردید.

رودوانگ به عنوان ساحل طلایی مشهور است زیرا در قسمت جنوب دریا ساحل شنی بی انتها قرار دارد و برای ساخت “ساحل طلایی” رودونگ در آینده این شهر برنامه ریزی شده است.شکل معماری سقف مانند امواج بزرگ دریای زرد  که به دیواره ها و صخره های ساحلی برخورد می کند مخاطب خود را شگفت زده می کند. چشم انداز معماری به صورت شفاف این جریان را ارائه می دهد و تاریخ، فرهنگ، علم و فناوری، هنر و سبک زندگی رودونگ را با منحنی های زیبا و صاف و سبک در هم می آمیزد.

این مرکز فرهنگی، به شکل سه بلوک واحد مانند سنگهای پر زرق و برق و درخشان، در رودونگ، که یک شهرستان ساحلی با وسعت بالا از مناطق آبی و ساحلی است خود نمایی می کند. نماد بیرونی ساختمان از سنگ بژ ساخته شده است که حس گر حجم ساختمان را تقویت می کند و پنجره ها را در امتداد سطح بیرونی به صورت عمودی و منظم گسترش می دهد و نور و تهویه بسیار خوبی کتابخانه، مرکز فرهنگی، و اتاق های آموزش، و اتصالات عمودی متراکم را در میان طبقه ها فرا می گیرد تا تغییرات طولی در چشم انداز را به خوبی ایجاد و یه نمایش بگذارد. دیوار شیشه ای در ورودی و بخشی از ساختمان برای به دست آوردن نور مناسب استفاده می شود، که با نماد شهرها و رودخانه ها در ارتباط است. گفت و گو، کنتراست بین شیشه و سنگ، به برجسته کردن خلق و خوی فرهنگی ساختمان می افزاید.

موزه های فرهنگی، کتابخانه ها و سایز موزه ها به طور مستقل عمل می کنند و فضای فرهنگی را برای شهروندان ایجاد می کنند تا بتوانند یک فضای تبادلی بین بخش های مختلفی مانند اتاق های آموزشی متنوع، تئاترهای چند منظوره، سالن های سخنرانی، بخش والدین کودک، بخش غذا و نمایشگاهی که دارای تنوع و پیچیدگی فرهنگی هستند ایجاد کنند. مساحت ساختمان موزه فرهنگی 13861 متر مربع با سه طبقه است. در طبقه اول، رستوران ها، کافه ها، اتاق های فعالیت برای سالمندان، اتاق های فعالیت کودکان، تئاتر 435 نفره و سالن های مختلف و اتاق های آرایشی وجود دارد. در طبقه دوم، بخش میراث فرهنگی و سالن نمایشگاه نقاشی، کلاس های آموزشی و اتاق های خلاقانه وجود دارد. در طبقه سوم، سالن های تمرینی، اتاق های اداری قرار گرفته اند.

مساحت ساختمان کتابخانه نیز 28670 متر مربع (شامل پارکینگ زیرزمینی) و دارای چهار طبقه است. ورودی اصلی در طبقه دوم این پلتفرم قرار دارد. بخش مرکزی ورودی اصلی برای خوانندگان است. در این بخش یک سالن برای خوانندگان، یک دفتر مشاوره برای کتابها، یک اتاق خواندن و مطالعه برای کودکان، یک اتاق خواندن چند رسانه ای، یک اتاق نشریات دوره ای و روزنامه و یک اتاق خواندن برای نابینایان قرار گرفته است.

موزه نیز دارای ساختمان مسکونی 9954 متر مربع و سه طبقه است. ورودی اصلی در شمال واقع شده است، جنوب با انبارها و اتاق های اداری لجستیک تقسیم بندی شده و در غرب با مرکز کنفرانس و اتاق های پذیرایی VIP تجهیز شده است.  طبقه دوم و سوم همه اتاق های نمایشگاه هستند. سازندگان این مرکز امیدوارند که ایجاد مرکز فرهنگی رودونگ در یک شهر ساحلی زیبا، سواحل طلایی روشن را ایجاد کند و شهر را به منطقه ای زیبا و درخشان تبدیل کند!

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

50 سال بعد از اولین فرود روی سطح ماه / 15 پروژه معماری برای زندگی در فضا
50 سال بعد از ...

آیا انسان ها روزی واقعا روی کره ماه زندگی خواهند نمود؟امروز از...

خریداران از چه راههایی مشاوران املاک را پیدا می کنند؟
خریداران از چه راههایی ...

خرید خانه یک خانه برای مردم عادی کار پیچیده ای است و...

در کار املاک، چگونه بیشتر از سایر رقبا دیده شویم
در کار املاک، چگونه ...

بهترین مشاوران املاک هم، هر روز خود را به پیشرفت اختصاص می...

شهرهایی با بیشترین هزینه زندگی در سال ۲۰۱۹
شهرهایی با بیشترین هزینه ...

در بیست و پنجمین رده بندی شهرها توسط مجموعه Mercer's(مرسر) بر مبنای...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت