یکپارچه شدن GIS و BIM در آینده نزدیک، طراحی و اجرای زیرساخت های شهری را تغییر خواهند داد

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

واقعیت تاسف بار در صنعت AEC (معماری، مهندسی و ساخت و ساز)، این است که در هر مرحله از فرآیند برنامه ریزی مابین طراحی تا ساخت و ساز، داده های عملیاتی بسیار مهمی از بین خواند رفت.

موضوع این است که وقتی شما داده های یک پروژه را بین فازهای مختلف اجرایی جابه جا می کنید، هر بار با به عقب و جلو بردن پروژه در سیستم های نرم افزاری مختلف به آنها پایان می دهید و در این بین در زمان تبدیل اطلاعات از نرم افزاری به دیگری بسیاری از داده ها از بین می روند. در واقع زمانی که شما آنها را برای انتقال به وسیله نرم افزار جدید ترجمه می نمایید ارزش و قیمت آنها را کاهش داده اید. هنگامی که مشتری یا سفارش دهنده پروژه نیاز داده های یک مرحله مشخص از فرآیند پروژه دارد نیز معمولا طراحان و مهندسان مجبور می شوند اغلب به صورت دستی این مراحل را آماده نمایند و به همین دلیل گاهی کار مجدد روی آنها غیر ممکن خواهد شد.

حالا در این بین خبر خوب این است که صنعت GIS (علم اطلاعات جغرافیایی) به دلیل وجود اختلالاتی به سرعت به سمت مدلسازی ۳D حرکت می کند. این تکامل، نشان دهنده تحولاتی است که صنعت طراحی و ساخت و ساز در حال تجربه نمودن آن است.حرکتی از محیط ۲D به ۳D BIM (مدل سازی بر اساس اطلاعات ) و این خود نشان دهنده ظهور ادغام محیط های نرم افزاری GIS و BIM در یک محیط جامع و یکپارچه است.

اتحاد BIM / GIS آغاز می شود

در حالی که اطلاعات GIS برای برنامه ریزی و راه اندازی جاده ها، پل ها، فرودگاه ها، شبکه های راه آهن و دیگر زیرساخت ها در محدوده اطراف آنها ضروری است، اطلاعات BIM نیز برای طراحی و ساخت این سازه ها بسیار مهم است.

این دو سیستم نرم افزاری را در کنار هم بگذارید و حالا یک لایه زمینه جغرافیایی را به مدل BIM اضافه کنید. به عنوان مثال، این بدان معنی است که GIS در کنار آن می تواند بینش هایی را در مورد مناطقی که مستعد سیل هستند فراهم نماید و اطلاعات دقیقی را برای تأثیر بر مکان، جهت گیری و حتی ساختار سازه ها، به طراحان ارائه دهد.

و سپس مقیاس وجود دارد: اطلاعات GIS در مقیاس های شهرستان، منطقه ای و کشوری عمل می کند، در حالی که داده های BIM برای طراحی و ساخت یک شکل یا ساختارهای خاص استفاده می شود. اکنون، در BIM، شما می توانید یک ساختار فیزیکی را در یک سطح شیء طراحی کنید، به عنوان مثال، یک درب، یک پنجره یا یک دیوار را طراحی کنید. با اضافه کردن GIS، شما در حال مدیریت این ساختار در زمینه چشم انداز بزرگتر و دقیق تری هستید. یک ساختمان به یک قطعه زمین، آب و برق و جاده ها نیز متصل می شود و به آنها نیاز دارد.

زمانی که این دو مقیاس نسبی را به هم متصل می کنید و اطلاعات را به صورت یکپارچه انتقال می دهید، افزونگی و یا حذف داده ها را از بین می برید. اضافه کردن زمینه جغرافیایی بهتر به فرآیند BIM بدین معنی است که مالک پروژه طرح های بهتری در اختیار خواهد داشت و صرفه جویی خوبی در هزینه های اجرایی انجام خواهد شد.

با امکان ذخیر اطلاعات در یک فضای مجازی ابری، ذینفعان در هر دو زیرساخت و پروژه های ساختمانی قادر به مدیریت داده ها در هر محیطی در هر بخش از جهان خواهند بود.

BIM + اطلاعات موقعیت مکانی = طراحی بهتر و صرفه جویی در بلند مدت

با ادغام این دو محیط نرم افزاری تمرکز جدیدی در بهبود برنامه ریزی تدارکات و به حداقل رساندن زمان شغلی و زباله ها به وجود می آید. به دنبال آوردن ابعاد فضایی در این فرایند ساخت صنعتی جدید، بهره وری هر پروژه ای که در حال ساخت است را افزایش خواهد داد. این محصول دیجیتال حاصل راه پیشرونده ای برای ثبت و نشان دادن سهولت بازیابی اطلاعات برای پشتیبانی موفقیت آمیز از پروژه است.

علم در جایی قرار دارد که ریسک ها را ارزیابی می کنیم

به حداکثر رساندن ارزش بلندمدت جاده ها، پل ها و امکانات جدید در آنها به معنی ارائه طرح های بهتر برای حل بسیاری از مسائل پایداری و انعطاف پذیری موجود در شهرها است. این امر به بهینه سازی داده های پویای بین محیط های BIM، CAD (طراحی با کمک کامپیوتر) و اطلاعات جغرافیایی ارائه شده توسط GIS نیاز دارد.

قرار دادن یک طراحی دیجیتال در مکان واقعی، در جغرافیای واقعی، به معنای از بین رفتن بسیاری از خطوط اضافی در طراحی و ساخت است. بزرگترین تاخیر در پروژه های بزرگ زیربنایی، مربوط به مرحله برنامه ریزی و مجوزها می باشد که شامل ارزیابی های زیادی، ناشی از اثرات اجتماعی، اقتصادی و محیطی می شود. مهندسان و برنامه ریزان این فرآیند خارج از فرایند طراحی را با استفاده از داده های جغرافیایی انجام می دهند؛ اینطور است که آنها به نقشه های مناطق سیلاب نگاه می کنند و یا خدمات آب زیر زمینی را پیدا می کنند. بنابراین، چرا به طور همزمان با استفاده از داده های GIS و BIM طراحی نمی شود؟

این یکپارچه سازی GIS و BIM همانند یک ساختار ساخته شده منسجم است. به جای ساده سازی داده های پایانی برای مدیریت امکانات، یک مدل انعطاف پذیر در سیستم GIS، ایجاد و به همه موارد دسترسی دارد. با این شیوه مشتریان توانایی استفاده از این داده ها را در کل چرخه ساختاری یک پروژه در دسترس خود خواهند داشت.

به عنوان مثال، راه اندازی یک جاده در دنیای واقعی به معنی مدیریت آب و برق، مدیریت نصب و راه اندازی گارد محافظ جاده، نگهداری  راه و نظارت بر خدمه تعمیر و نگهداری جاده است. بسیاری از تعمیرات و نوسازی ها نیز وجود دارند. هنگامی که GIS، CAD و BIM به هم متصل می شوند، شما بهبود عملکرد و حذف خطاها را خواهید داشت. این همگرایی تکنولوژی نقش مهمی در نگهداری پیش بینی شده زیر ساخت ها نیز بازی خواهد کرد.

بسته شدن حلقه داده ها(اطلاعات پروژه)

برای ایجاد شهرهایی دقیق تر، ما باید تصمیمات دقیقتری را در مراحل برنامه ریزی اتخاذ کنیم، به همین دلیل اتصال BIM و GIS بسیار حیاتی است. فکر کنید که این سیستم ها برای تکامل وسایل نقلیه مستقل چه کارهایی در مسیر پیشرفت تکتولوژیک آنها انجام خواهند داد: سنسورهای خودرو به طور مداوم اطلاعات را در زمان واقعی جمع آوری می کنند. با این حال، آنها به نقشه بسیار دقیقی از ماشین برای ناوبری، هندسه محلی و ایجاد افق الکترونیکی خود تکیه می کنند.

حالا نقشه های بدست آمده از ماشین ها که می تواند توسط رایانه ها تفسیر شود، بهترین نمونه توصیف شده از یک فایل ۳D طراحی بزرگراه است که با اطلاعات جغرافیایی غنی شده است و در دنیای واقعی قابل اجراست. این اطلاعات مربوط به هندسه جاده ای به صورت به روز شده ، همانند بسته بودن مسیرها یا تغییراتی به علت ساخت و ساز در جاده ها و … شناسایی و جهت طراحی و نگهداری جاده ها در اختیار برنامه ریزان قرار می گیرد و کل این فرایند به یک سیستم یکپارچه تبدیل خواهد شد و همچنین باعث پاسخگویی بیشتر وزارت راه و حمل و نقل در جهت تعمیر جاده ها نیز خواهد بود.

اتصال سنسورهای زمان واقعی، داده های جغرافیایی و داده های مدل سازی، بینش همه افراد را بهبود می بخشد، و منجر به تصمیم گیری های بهتر در طراحی زیرساخت ها در هر مقیاس خواهند شد.

منبع : autodesk

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماران چگونه می توانند با طراحی اضطراب افراد را کاهش دهند
معماران چگونه می توانند ...

چرا افراد غالباً در مکان های عمومی خاص خود را از نظر...

طراحی ساختمان های آینده با روشنایی هوشمند
طراحی ساختمان های آینده ...

مصرف برق بالا و هزینه های سربار ناشی از خرابی تجهیزات برقی...

جالب ترین نکات درباره دکوراسیون آپارتمان های کوچک
جالب ترین نکات درباره ...

اگر آپارتمان کوچکی در متراژ زیر 50 متر دارید و چیدمان و...

گیاهان آپارتمانی به زندگی شما رنگ و بوی تازه ای خواهند داد
گیاهان آپارتمانی به زندگی ...

گیاهان آپارتمانی هر صبح شما را زیباتر، هر روز را پر انرژی...

10 سؤال متداول درباره انواع کاشی و سرامیک
10 سؤال متداول درباره ...

مربع ، مستطیل ، شش ضلعی ، مات ، براق، همه اینها...

چگونه به یک مشاور املاک نیمه وقت تبدیل شویم؟
چگونه به یک مشاور ...

در این مقاله میخوانید: -چگونه به یک مشاور املاک نیمه تبدیل شویم؟...

1 دیدگاه ها

  • جوان بخت

    سلام خسته نباشید من راجع به یکپارچه سازی تاسیسات ساختمان با استفاده از BIM & GISدارم کار میکنم میشه یکی از دوستانی که راجع به این ادغام کارکردند را بهم معرفی کنید

    پاسخ

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت