نقش پلاستیک و قالب گیری تزریقی در زندگی روزمره ما

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

ممکن است چیزهایی راجع به قالب گیری تزریقی شنیده باشید و اما ما میخواهیم به شما نشان دهیم چگونه فرآیند قالب گیری تزریقی اکثر وسایلی را که شما در طول روز در خانه هایتان استفاده می کنید تولید می نماید و در زندگی شما نقش خیلی مهمی را ایفا می کند.همه ما به صورت روزمره از ظروف پلاستیکی و یا دهها وسیله دیگر که در آن پلاستیک وجود دارد استفاده می نماییم اما هیچ یک از نحوه تکامل روند تولید پلاستیک های پرکاربرد امروزی چیزی نمی دانیم.

تاریخچه پلاستیک

بله وقتی شما موهای خود را شانه می کنید و یا بطری آبی را برای نوشیدن باز می کنید و روی صندلی می نشینید و مواد صبحانه خود را از ظروف مخصوص خود خارج می نمایید پس همیشه در حال استفاده از وسایلی هستید که از راه قالب گیری تزریقی پلاستیک بدست آمده است.بدون فرآیند قالب گیری تزریقی شانه، مسواک، دکمه ها، صندلی های ماشین ها، کلاه، بطری ها و تمامی محصولات که به صورت انبوه تولید می شوند وجود نخواهند داشت.

اولین نسخه های پلاستیک

این تکنولوژی در نسخه اولیه خود 145 سال پیش در سال 1872 آغاز شد، زمانی که جان وسلی هایِت و برادرش از یک دستگاه اولیه برای گرم کردن سلولوئید جهت ساخت توپ بیلیارد استفاده نمودند.همانطور که جنس پلاستیک ها تکامل یافت در آینده نزدیک روند تزریق قالب سازی در فرآیند تولید نیز توسعه یافت و در صنعت فراگیر شد.حالا بیایید کمی بیشتر در مورد تاریخ روند رشد قالب گیری تزریقی پلاستیک و نحوه راه اندازی آن برای تولیدات انبوه کالاهای مصرفی روزمره یاد بگیریم.

اسباب بازی ها، صندلی خودرو و درب بطری ها و هزاران قطعه حیاتی دیگر برای زندگی روزمره شما.همگی با یک فرایند تولید به نام قالب گیری تزریقی ساخته شده اند. این فرایند با تزریق پلاستیک های پلیمری به درون یک قالب پیش ساخته ایجاد می شوند. قالب گیری تزریقی به شما اجازه می دهد تا قطعات را به سرعت، کارآمد و با هزینه کم تولید نمایید.

حالا برگردیم به داستان برادران هایِت که همه چیز را از سال 1872 شروع کردند و زمانی که جان و برادرش برای گرمایش و تزریق سلولوئید اولین ریخته گری خود را انجام دادند و پس از آنها این روش برای تولید مواردی از قبیل کمربندها، دکمه ها و … استفاده گردید.

رزین(ترموست)

سپس، در سال 1909، لئو هندریک بیکلند پلاستیک فنول فرمالدهید را کشف کرد. رزین ترموست(گرما سخت) که برای قالب گیری تزریقی مناسب بود،فنول فرمالدهید دارای خواص عایق مفیدی بود که برای کاربردهای الکتریکی نیز مناسب بود.

دهه 1930 نیز شروع استفاده از مواد ترموپلاستیک بود که برخی از آنها را نام می بریم: پلی استایرن، PVC (پلی وینیل کلرید)، پلی اکسید و پلی اتیل (پلی اتیل متاکریلات). یازده سال بعد، با وقوع جنگ جهانی دوم تقاضای زیادی برای ایجاد مواد ارزان قیمت و تولید انبوه ایجاد شد و قالب گیری تزریقی تنها راه حل کامل بود.

سپس، در سال 1946، مخترع آمریکایی جیمز واتسون هندری اولین ماشین تزریق اکستروژن را تولید نمود، این دستگاه جدید دارای سرعت بالا و کنترل کیفت تزریق بود.این دستگاه جدید فاقد نقص های قدیمی یعنی انتقال گرمای نامناسب به مواد پلاستیکی بود.

در سال 1956، یک آمریکایی دیگر به نام W. H. ویلرت، امتیاز ثبت اختراع جدیدی برای پلاستیسیته معکوس در سال 1956 دریافت کرد.
در دهه 1970،نیز مجددا جیمز واتسون هندری اولین فرایند قالب گیری تزریقی با گاز را توسعه داد، که این امر باعث ساخت طرح های پیچیده تری در قالب گیریها شد. مانند وسایلی با ریزه کاری های بیشتر و یا حفره های توخالی. همچنین سطوح پلاستیک های قالب گیری شده نیز در این روش تمیزتر بودند.انعطاف پذیری، طراحی بهبود یافته، مقاومت بیشتر، کاهش زمان و همچنین کاهش وزن و زباله های تولید شده در فرآیند قالب گیری تزریقی از مزایای این سیستم جدید بود.

 

قالب گیری تزریقی رباتیک

در سال 1972، رباتیک صنعتی و قالب گیری تزریقی برای اولین بار ترکیب شدند.از روبات ها برای انجام عملیات ثانویه استفاده گردید،در حالی که دستگاه تزریق ریخته گری منجر به افزایش بهره وری و خروجی شد. در این زمان، طراحی قالب و اصلاح روند آن هنوز هم گران بود و نیازمند آزمون و خطا در آزمایش فیزیکی و تنظیمات قالب و تنظیمات فرایند آزمایشات بود.

نقش نرم افزارها در صنعت قالب گیری تزریقی پلاستیک

در سال 1978، نرم افزار شبیه سازی مولدفلو Moldflow منتشر شد. مهندسان و طراحان توانستند این نرم افزار را برای نظارت بر فشار و دما در فرآیند تزریق استفاده نمایند تا تولید را بهینه کنند، این عمل هم بسیاری از مشکلات را از بین می برد و هم باعث کاهش هزینه ها می شد.

در سال 1985 شرکت اورپایی میلاکرون نخستین ماشین قالب گیری تمام الکتریکی را معرفی کرد که به کاهش هزینه های انرژی و کاهش نگرانی های زیست محیطی ماشین های قالب گیری تزریق هیدرولیکی کمک شایانی نمود.

در اواخر دهه 1990، نرم افزار مولد فلو ادوایزر را منتشر شد، که تکنولوژی را برای افرادی که دانش تخصصی شناخت انواع پلاستیک ها را نداشتند باز نمود. این نرم افزار همچنین فرایند ارزانتر و ساده تر را برای استفاده از دستگاه ها قالب گیری تزریقی ایجاد نمود.

Autodesk Moldflow در سال 2008 وارد بازار شد و تمرکز این نرم افزار جدید برسهولت استفاده و ایجاد بهترین تجربه کاربری بود.با استفاده از این نرم افزار و افزایش تقاضای جهانی، قالب گیری تزریقی شروع به یکپارچه شدن با سایر برنامه های کابردی کمپانی اتودستک نمود تا در تمامی صنایع قابل استفاده باشد.

تا اواخر سال 2000، توانایی های اتوماسیون پیشرفته به طور قابل توجهی باعث کاهش کار و هزینه ها شد و همچنین جهان نیز هر روز بیشتر با آگاهی از خطرهای محیط زیستی به سمت تغییر در استفاده از پلاستیک حرکت نمود و به سوی بازیافت، استفاده از مواد تجدیدپذیر تغییر مسیر داد.

امروز، قالب گیری تزریقی توسط مهندسان و طراحان برای ایجاد تقریبا همه چیز در اطراف شما مورد استفاده قرار می گیرد. از تمامی وسایل خانه مانند صندلی، ظروف غذا و … گرفته تا ریز و درشت صنعت و شهرسازی. همانطور که پیشرفت ادامه می یابد، قالب گیری تزریقی بیش ار پبش به تمامی صنایع متصل می شود، و این تکنولوژی در حال توسعه همه گیر تر خواهد شد.

برچسب ها

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

مشاوران املاک تهران برای افزایش معاملات چه راهکارهایی دارند
مشاوران املاک تهران برای ...

مشاوران املاک شهر تهران این روزها بیش از سایر شهرها با نوسانات...

فواید طراحی بیوفیلیک در معماری و فضاهای داخلی
فواید طراحی بیوفیلیک در ...

اگر شخصی بخواهد خود را در یک محیط با آرامش کامل تجسم...

نکات کلیدی در برخورد با مشتریان حضوری مشاوران املاک
نکات کلیدی در برخورد ...

گاهی اوقات یک مشتری به مشاور املاکی مراجعه می نماید و درخواست...

گرافن چیست و چگونه این ماده شگفت انگیز، انقلاب جدید در معماری را به وجود می آورد
گرافن چیست و چگونه ...

گرافن چیست؟این ماده شگفت انگیز با ساختار شبکه ای شش ضلعی خود...

هند اولین سیستم هایپرلوپ مسافری جهان راه اندازی می کند
هند اولین سیستم هایپرلوپ ...

دولت هند اولین پروژه هایپرلوپ جهان را با قرار دادن آن جزو...

نقش نماهای جنبشی(متحرک) در معماری چیست
نقش نماهای جنبشی(متحرک) در ...

در تاریخ معماری اغلب اوقات نماهای جذاب از طریق تزئینات و اضافه...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت