اسطوره های معماری قرن بیست و یکم / فرانک لوید رایت

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

در سال 1991 موسسه معماری آمریکا نام او را با عنوان “بزرگترین معماری آمریکایی در تمام دوران ها” ثبت نمود.فرانک لوید رایت در طول عمر خود(8 ژوئن 1867 تا 9 آوریل 1959) بیش از 500 اثر معماری را طراحی و تکمیل نمود که بسیاری از آنها امروزه جزو شاهکارهای سبک مدرن به حساب می آیند.

اون در مدرسه معماری که خود تاسیس نموده بود، سالها تدریس می کرد و به لطف او که طرح های خود را به سرعت منتشر می نمود امروزه معماران بسیار کمی در تاریخ می توانند ادعا کنند که بیش از فرانک لوید رایت، الهام بخش جوانان برای گرایش به سمت حرفه معماری بوده اند.

معمار لوید رایت به دلیل دوره خاصی که در تاریخ معماری از آن خود نموده است بسیار مورد توجه می باشد: او در اواخر قرن نوزدهم به عنوان شاگرد لویی سالیوان مشغول به کار بود.او همچون پُلی در تاریخ میان معماری سنتی آن دوران و مدرنیست ها در اوایل قرن 20 ام ظاهر شد. بعضی از کارهای معماری بعدی وی به طور رسمی مدرنیست است، اما همچنان حساسیتی را که نمود آن در دوره قبلی(سنتی) ریشه دارد، حفظ می کند. در بسیاری از آثار رایت به دنبال یک سبک معماری آمریکایی بود.

شاید در خانه های طراحی وی بیشتر این موضوع به وضوح بیان شده بود: در دوران آغازین کار، رایت اغلب با “سبک پرایری” شناخته می شد، با مثال ساختمان هایی مانند خانه روبی که در طراحی شامل خطوط افقی و سقف های طولانی و کم ارتفاع بود که مناظر و چشم اندازها را بهتر نشان می داد.

پس از آن او به سراغ سبک خانه های یوسونیان رفت و در این طرح ها، رایت خطوط افقی کم عمق سبک پرایری را حفظ کرد، اما ویژگی های مدرنیستی یکپارچه مانند سقف های تخت و فضاهای باز برنامه ریزی شده را نیز به آن اضافه نمود.

او در ادامه به سبک آثار خود عنوان “ارگانیک” را اضافه نمود و تاکید او در این سبک به هماهنگی خانه یا بنا با محیط اطراف آن اشاره شده بود.بیشترین نمود این موضوع را در معماری فرانک لوید رایت می توان در شاهکار معروف او یعنی خانه “فالینگ واتر(خانه آبشار)” در کناره آبشار اشاره نمود. عشق او به طبیعت و همچنین چشم اندازهای آمریکایی در تمام آثار او بسیار مشهود و همچنین پیشنهادهایی برای ارائه چشم اندازهای زندگی شهر و گسترش چشم اندازهای روستایی با تراکم کم جمعیتی ارائه نموده بود.

 

رایت به کوچکترین جزئیات در طراحی دقت می نمود و هیچ گاه چیزی را از قلم نمی انداخت به اعتقاد عده ای از مردم او بنیانگذار بخش های زیادی در معماری بود.در ادامه برخی از کارهای کلاسیک فرانک لوید رایت را مشاهده نمایید.

 

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

سند گرفتن برای خانه / تمام مراحل از مبایعه نامه در مشاور املاک تا سند تک برگ
سند گرفتن برای خانه ...

سند گرفتن برای خانه کاری که معمولا برای ما دشوار است، اما...

چک لیستی برای موفقیت در شغل مشاور املاک
چک لیستی برای موفقیت ...

چک لیستی برا موفقیت در شغل مشاور املاک وجود دارد؟ بله برای...

اوبر از طراحی ایستگاه اسکای پورت، برای تاکسی هوایی خود رونمایی نمود
اوبر از طراحی ایستگاه ...

این طراحی جذاب توسط شرکت معماری فاستر و همکاران برای معرفی ایستگاه...

نقش پلاستیک و قالب گیری تزریقی در زندگی روزمره ما
نقش پلاستیک و قالب ...

ممکن است چیزهایی راجع به قالب گیری تزریقی شنیده باشید و اما...

بهترین کفپوش ها برای آشپزخانه کدامند
بهترین کفپوش ها برای ...

کفپوش آشپزخانه ممکن از بنابر موارد زیادی آسیب ببیند زیرا آشپزخانه محیط...

چگونه یک اسباب کشی آسان و دلچسب داشته باشیم
چگونه یک اسباب کشی ...

با شروع فصل نقل و انتقالات و اسباب کشی ها معمولا بسیاری...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت