اسطوره های معماری قرن بیست و یکم / فرانک لوید رایت

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

در سال 1991 موسسه معماری آمریکا نام او را با عنوان “بزرگترین معماری آمریکایی در تمام دوران ها” ثبت نمود.فرانک لوید رایت در طول عمر خود(8 ژوئن 1867 تا 9 آوریل 1959) بیش از 500 اثر معماری را طراحی و تکمیل نمود که بسیاری از آنها امروزه جزو شاهکارهای سبک مدرن به حساب می آیند.

اون در مدرسه معماری که خود تاسیس نموده بود، سالها تدریس می کرد و به لطف او که طرح های خود را به سرعت منتشر می نمود امروزه معماران بسیار کمی در تاریخ می توانند ادعا کنند که بیش از فرانک لوید رایت، الهام بخش جوانان برای گرایش به سمت حرفه معماری بوده اند.

معمار لوید رایت به دلیل دوره خاصی که در تاریخ معماری از آن خود نموده است بسیار مورد توجه می باشد: او در اواخر قرن نوزدهم به عنوان شاگرد لویی سالیوان مشغول به کار بود.او همچون پُلی در تاریخ میان معماری سنتی آن دوران و مدرنیست ها در اوایل قرن 20 ام ظاهر شد. بعضی از کارهای معماری بعدی وی به طور رسمی مدرنیست است، اما همچنان حساسیتی را که نمود آن در دوره قبلی(سنتی) ریشه دارد، حفظ می کند. در بسیاری از آثار رایت به دنبال یک سبک معماری آمریکایی بود.

شاید در خانه های طراحی وی بیشتر این موضوع به وضوح بیان شده بود: در دوران آغازین کار، رایت اغلب با “سبک پرایری” شناخته می شد، با مثال ساختمان هایی مانند خانه روبی که در طراحی شامل خطوط افقی و سقف های طولانی و کم ارتفاع بود که مناظر و چشم اندازها را بهتر نشان می داد.

پس از آن او به سراغ سبک خانه های یوسونیان رفت و در این طرح ها، رایت خطوط افقی کم عمق سبک پرایری را حفظ کرد، اما ویژگی های مدرنیستی یکپارچه مانند سقف های تخت و فضاهای باز برنامه ریزی شده را نیز به آن اضافه نمود.

او در ادامه به سبک آثار خود عنوان “ارگانیک” را اضافه نمود و تاکید او در این سبک به هماهنگی خانه یا بنا با محیط اطراف آن اشاره شده بود.بیشترین نمود این موضوع را در معماری فرانک لوید رایت می توان در شاهکار معروف او یعنی خانه “فالینگ واتر(خانه آبشار)” در کناره آبشار اشاره نمود. عشق او به طبیعت و همچنین چشم اندازهای آمریکایی در تمام آثار او بسیار مشهود و همچنین پیشنهادهایی برای ارائه چشم اندازهای زندگی شهر و گسترش چشم اندازهای روستایی با تراکم کم جمعیتی ارائه نموده بود.

 

رایت به کوچکترین جزئیات در طراحی دقت می نمود و هیچ گاه چیزی را از قلم نمی انداخت به اعتقاد عده ای از مردم او بنیانگذار بخش های زیادی در معماری بود.در ادامه برخی از کارهای کلاسیک فرانک لوید رایت را مشاهده نمایید.

 

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

معماری مجتمع تجاری، چشم و چراغ بازار، در مشهد / دفتر معماری آبار
معماری مجتمع تجاری، چشم ...

مشهد به عنوان یکی از بزرگترین پایتخت های مذهبی جهان به شمار...

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

50 سال بعد از اولین فرود روی سطح ماه / 15 پروژه معماری برای زندگی در فضا
50 سال بعد از ...

آیا انسان ها روزی واقعا روی کره ماه زندگی خواهند نمود؟امروز از...

خریداران از چه راههایی مشاوران املاک را پیدا می کنند؟
خریداران از چه راههایی ...

خرید خانه یک خانه برای مردم عادی کار پیچیده ای است و...

در کار املاک، چگونه بیشتر از سایر رقبا دیده شویم
در کار املاک، چگونه ...

بهترین مشاوران املاک هم، هر روز خود را به پیشرفت اختصاص می...

شهرهایی با بیشترین هزینه زندگی در سال ۲۰۱۹
شهرهایی با بیشترین هزینه ...

در بیست و پنجمین رده بندی شهرها توسط مجموعه Mercer's(مرسر) بر مبنای...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت