نقش نماهای جنبشی(متحرک) در معماری چیست

نوشته شده توسطتحریریه
پست قبل

در تاریخ معماری اغلب اوقات نماهای جذاب از طریق تزئینات و اضافه نمودن مادیات به دست می آمد.از حاشیه های استادانه و رنگانگ پارتنون گرفته تا بیرونی ترین شیشه های آسمان خراش های مدرن، معماری همیشه در درجه اول استاتیک بوده است، وفقط نمای بناهای عظیم زمانی تغییر می یافتند که تحت تاثیر محیط زیست و عوامل طبیعی قرار می گرفتند، مانند تاثیر نور آفتاب و باران و زنگ زدگی و غیره … .

با پیشرفت تکنولوژی و نوآوری ها در صنعت معماری به مرور از نقش محیط زیست کاسته شد و در عوض، فناوری پیشرفته به طراحان این امکان را می دهد تا معماری را به روشهایی جالب تر از همیشه توسعه دهند تا به محرک های محیطی پاسخ دهند.

اغلب، این طرح ها به صورت نمای جنبشی شکل می گیرند: نماهای معماری که به صورت پویا تغییر می یابند و ساختمانها را از مونولیت های استاتیک به سطوح در حال حرکت تبدیل می کنند.

نماهای جنبشی می توانند بسیاری از اشکالی که در طول سالها به وجود آمده است را در خود جای دهند. آنها غالباً میان زیبایی شناسی و ابزارهای واسطه قرار می گیرند، و تصاویری خیره‌کننده را در کنار حفاظت از محیط زیست شکل می دهند. یکی از نمونه های بارز این میانجیگری، برج های آل بهار در ابوظبی است.پانل های چوبی مانند این نما در پاسخ به حرکت خورشید ، باز و بسته می شوند و از بازدیدکنندگان و ساکنان در برابر گرما و تابش نور محافظت می کنند ، نیاز به تهویه هوا را کاهش می دهند و ساختمان را پایدار تر می کنند.

این تابلوهای متحرک نه تنها از نظر زیبایی دلپذیر و از نظر طراحی منحصر به فرد هستند بلکه به سیستم های سایه بان سنتی اسلامی و به میراث فرهنگی کشور خود نیز ادای احترام می کنند.معماران دیگر نیز به همین ترتیب از نما های جنبشی برای واسطه گری و کاهش دما استفاده کرده اند. نمایشگاه فنی Kiefer نمونه بارز دیگری از این رویکرد است که شامل 112 کاشی بزرگ فلزی است که در طول روز برای ایجاد شرایط بهینه سایه در حرکت هستند. کاربران می توانند این شرایط را از درون ساختمان کنترل کنند، این نما را با هم تطبیق دهند تا دقیقاً با ترجیحات و نیازهای آنها مطابقت داشته باشد.

نمونه بعدی، Media-ICT Enric Ruiz Geli است که به طور مشابه دارای بالشتک های ETFE بادی مانند صفحه است که در زمستان برای جمع آوری انرژی خورشیدی باز می شوند و در تابستان بسته می شوند تا سایه مناسبی را فراهم کنند. با این وجود ، نور و دما تنها عوامل محیطی نیستند که نماهای جنبشی به آنها پاسگو هستند.

گاهی اوقات ، طراحی های جنبشی حتی بیشتر به زیبایی شناسی ختم می شوند و زیبایی را بر تنظیم نور ، دما یا باران در اولویت قرار می دهند. به عنوان مثال ، Galleria Centercity UNStudio از فناوری انیمیشن و نورپردازی تولید شده توسط رایانه کنترل می شود که نسبت به نمای مکانیکی سایر پروژه های جنبشی متفاوت است. در حالی که خود نما هرگز تغییر نمی کند، امواج ملایم نور رنگی که سطح آن را روشن می کند باعث می شود کل ساختمان در حال حرکت به نظر برسد.

در حالی که نماهای جنبشی یک پدیده در قرن اخیر است، اشکال مورد استفاده آنها تا حد زیادی متفاوت است. از ماژول های مثلثی که با سایه های غول آسای خود جلوی آفتاب را گرفته تا صفحه های آلومینیومی و نماهای جنبشی با انیمیشن های پیش بینی شده ، هر طراحی یک هدف بی نظیر را ارائه می دهد و بنابراین شکل منحصر به فردی را به خود می گیرند.

همانطور که معماران متوجه شده اند، نمایهای جنبشی می توانند ابزاری قدرتمند برای نزدیک شدن به موضوعات قدیمی معماری مانند، زیبایی ، پایداری ، آسایش به همراه روشی جسورانه ، جدید و فناوری محور باشند.

 

ممکن است شما هم به این مطالب علاقمند باشید

بهترین پست اینستاگرام برای مشاور املاک
بهترین پست اینستاگرام برای ...

احتمالا تقریبا هر روز از این جمله را می شنوید: برای پیشرفت...

50 سال بعد از اولین فرود روی سطح ماه / 15 پروژه معماری برای زندگی در فضا
50 سال بعد از ...

آیا انسان ها روزی واقعا روی کره ماه زندگی خواهند نمود؟امروز از...

خریداران از چه راههایی مشاوران املاک را پیدا می کنند؟
خریداران از چه راههایی ...

خرید خانه یک خانه برای مردم عادی کار پیچیده ای است و...

در کار املاک، چگونه بیشتر از سایر رقبا دیده شویم
در کار املاک، چگونه ...

بهترین مشاوران املاک هم، هر روز خود را به پیشرفت اختصاص می...

شهرهایی با بیشترین هزینه زندگی در سال ۲۰۱۹
شهرهایی با بیشترین هزینه ...

در بیست و پنجمین رده بندی شهرها توسط مجموعه Mercer's(مرسر) بر مبنای...

70 درصد شانس فروش بیشتر برای آگهی های عکس دار
70 درصد شانس فروش ...

واقعا تهیه چند تصویر ساده با گوشی هوشمندی که در دستان ما...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت